Pšenica 2011/12

Koliki prinos očekujete po ha ?

  • 3 tone

    Glasovi: 30 15,7%
  • 4 tone

    Glasovi: 43 22,5%
  • 5 tona

    Glasovi: 50 26,2%
  • 6 tona

    Glasovi: 31 16,2%
  • 7 tona

    Glasovi: 18 9,4%
  • 8 tona

    Glasovi: 19 9,9%

  • Ukupno glasača
    191
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Evo moje psenice. kakve su ostale moja je jos dobra. jel ima neko ideju sta moze da bude ovo na slici u crvenom krugu? Pojavilo se
u njivi na dosta mesta u po 2-3 kvadratna metra, duzine 10 metara, kao da gori? Prihranjena sa 100 kg kutinske uree u martu i sa 100 kg SAN-a.





 
Dolaskom proleća i toplog vremena započinje bitka proizvođača sa svim nedaćama koje se javljaju u proizvodnji pšenice. Toplo vreme pogoduje rastu i razvoju pšenice, ali istovremeno pogoduje rastu i razvoju korova koje treba suzbiti u ovom periodu.
Pored korova, redovno, svake godine javljaju se bolesti stabla i lista i mogu izazvati velike štete u proizvodnji pšenice. Intezitet njihove pojave zavisi od vremenskih uslova, ako je toplije i ako su češće kiše javiće se u jačem intezitetu i obrnuto. Najvažnije bolesti stabla i lista pšenice su: pepelnica, lisna pegavost i rđa.
Pepelnica se redovno javlja svake godine u jačem ili slabijem intezitetu. Karakterističan simptom je sivo bela prevlaka na listu i stablu. Izuzetno je opasna ako bolest zahvati list zastavičar ili klas jer su tada štete veoma velike.
Rđa se takođe javlja svake godine. Razvoju ove bolesti pogoduje vlažnije vreme. Prošle godine smo u prvom delu vegetacije imali dosta padavina, pa se za prošlu godinu može reći da je bila godina rđe. Javila se u mnogim lokalitetima i značajno smanjila prinos i kvalitet pšenice.
Lisna i stabljičina pegavost se javlja svake godine i češće na usevima koji su oslabljeni stresom. Simptomi ove bolesti se često mešaju sa oštećenjima od kasnijih prolećnih mrazeva. U pojedinim godinama, naročito ako su usevi pod stresom može da izazove značajne ekonomski štete.
Pojava prvih simptoma pepelnice, rđe i pegavosti pšenice je u prvoj polovini aprila, pa je suzbijanje ovih polesti potrebno kombinovati sa suzbijanjem korova. Tretiranje treba obaviti dok je pšenica u fazi bokorenja ili u fazi prvog ili drugog kolenca, tada fungicidi mogu da dopru u donje spratove pšenice, jer se sve tri bolesti više razvijaju u donjim spratovima.
 
Poslednja izmena:
Prolazio sam pored nekih pšenica ,slikano iz traktora.
P3010030.JPG


P3010031.JPG

Ovo su iste pšenice ali posle 20 dana

P3200006.JPG


P3200007.JPG


P3200010.JPG


P3200012.JPG


Ovaj deo atara (prema Novom Bečeju ) je dobio lepu kišu ,na mestima se još crni, na parcelama koje su posejane ili spremljene za setvu.
 
sf8128.jpg
[/IMG]

10rrdkp.jpg
[/IMG]

2w228gp.jpg
[/IMG]

Prolazeci danas pored psenice uocio sam da ima nekakvih promena na listu iste. Da li neko od vas ima ideju sta bi to moglo da bude?:sta:
 
Danas sam obisao svoju psenicu,u savrsenoj je kondiciji ali krecu korovi,hocu ovih dana da prskam psenica je razvila drugo kolence a tu je i trece,sta mi preporucujete dali da stavljam neki inkseticid?mada nema leme ni polozenih jaja dali jos nesto da ubacim radi preventive?
 





Moja pšenica-dobra pšenica!




Moja pšenica-loša pšenica, takođe.....nažalost.....sejana na tanjiranom kukuruzištu!
 
Poslednja izmena:
Zadovoljan sam sa prvom parcelom, a sa ovom dole nikako ne mogu biti! Al ajd, šta je tu je!
 
Sutra prskamo pšenicu sa 10gr meteora i 5-7kg ureje /ha.Za vikend i od nedelje najavljuju česte padavine pa nećemo reskirati jel su korovi već poodmakli.
 
I ja bi hteo da sutra isprskam psenicu,al kazu veliki praznik pa sad ne znam sta da radim.Moj apotekar mi nudi maton da je isprskam sta mislite o tome?ja njime prskam kukuruz a znam da je opasan jer je hormonski,sta mi vi preporucujete a da bude cena po hektaru od 500-700din.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh