Pšenica 2011/12

Koliki prinos očekujete po ha ?

  • 3 tone

    Glasovi: 30 15,7%
  • 4 tone

    Glasovi: 43 22,5%
  • 5 tona

    Glasovi: 50 26,2%
  • 6 tona

    Glasovi: 31 16,2%
  • 7 tona

    Glasovi: 18 9,4%
  • 8 tona

    Glasovi: 19 9,9%

  • Ukupno glasača
    191
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Pitanje za Mindjusara:po ha.ulozeno=___________,Znaci komplet- nafta,djubrivo.herbicidi,fungicidi,insekticidi,seme ako ulazes jos stogod upisi.Ako imas prinos 7000 po ha prodato po 20 din.po kg.= 140000 din.Kolika je dobit cista po hektaru.Hvala.
 
@Mindjusar
Pa kad se hvalis da ti rodi toliko psenice po ha napisi pa i mi da toliko ulazemo u zemlju da i nama rodi toliko,zelimo i mi da zaradimo na psenici!?I ti ako napises napisi za jedan ha,kj ili lanac,ne trebas da nam kazes koliko na svu zemlju zaradis,niti nas briga za tvoju zaradu,svako zaradjuje koliko moze...Pozdrav
 
Evo citiram svoje postove iz teme pšenica 2010/11:

Žetva završena ovih dana,na 19ha prosek 7569 kj/ha,YUS kvaliteta,sve je na arendi,cena koštanja(uloženo) 13.8din/kg :cao:

U tu cenu su uračunati i zakup i mašinski radovi sa min.cenama(gorivox2,tj.gorivo+amortizacija) i naravno sav repromaterijal po nabavnim cenama,nešto je to manje sa Balatonom,zato što je bila moja dorada,računao sam deklarisani Arlequin! Pitanje kakva će biti situacija na soji ako ovako nastavi:sta:

Pa sad ko zna da računa nek izračuna
 
Spram mog ulaganja u proizvodnoj 2010/11 i postignutog prinosa veoma malo.Stim da ja plaćam i kombajn za razliku od tebe.
 
Ali minđušar računa cenu goriva puta dva zbog amortizacije mašina tako da dođete na isto, jer si ti verovatno za oranje, sejanje, priskanje... računao samo gorivo, dok si za kombajn plaćao gorivo puta tri.
 
Tako je,gorivox2,sav repromaterijal,zakup(iako na svoje neplaćam,računao sam na sve),radnik i prskanje strništa-obrada strništa to sve spada u proizvodnju pšenice
 
Ja računam koliko goriva potrošim na svoje operacije.Radnika ne računam jer sam to ja.Kombajn računam koliko ga platim 3500din/kj.Zakup računam u kilaži i odbijam od prinosa.Cena je meni bila 17.5dinara ,a kod njega 18,5dinara.Mada sam je mogao prodati i po 20 din/kg da me nije Transpetrol zakopao.Moj prinos je u proseku bio oko 4200kg JUS po Kj.Ja prosek zarade po KJ računam na svu zemlju pod pšenicom stim da na mojem vlasništvu ne odbijam zakup,a na državnom onoliko koliko je u novcu.
 
E sad si druže sve rekao,a ništa rekao nisi :haha:

Koliko te košta 1kg žita da proizvedeš?

Ja sam radio vršidbu po 5000/kj,kakav to kombajn-kombajner radi po 3500,jel to rođak ili nazad kopča košulju?
 
@Diklofen
Trebas racunati zakup na SVU zemlju, cak i dnevnice za sebe samog...( po nekom pravilu iz kalkulacija, trebao bi i na sav novac koji si ulozio racunati i bancinu kamatu-kao da si novac orocio, al ajd da ne preterujemo...)
 
Ko kod mene hoće da ima sigurno košenje svih 120kj mora da pusti cenu.U selu se kosi za 4000din/kj i ima 12 kombajna.Da ne ulazim u detalje jer sam već negde napisao ali kompletni prosečni troškovi za 1kj su mi oko 39000-40000dinara.

Koja je to glupost računati zakup na nešto što ne plaćaš.Tako nešto još nisam čuo.Pa da računam onda i navođenje iz satelita iako ga ne koristim u obradi zemlje.
 
Daleko je od glupog!
Evo npr...sa hektara zita imas bruto 50000 din...kazes da su ti troskovi 40000...
npr, da izdas tu tvoju zemlju u zakup, dobio bi 10000 dinara, i ako uracunas te dnevnice koje si radio (da si radio kod nekog, dobio bi novac), npr 3000, ti si u sustini u gubitku.. E, sad umesto da si te pare ulozio u proizvodnju, mogao si da ih orocis u banku, npr od oktobra do jula je kamata npr 10% to ti je jos 3000...
E, sad po ovome ispada da bi ti bilo bolje da das zemlju u arendu, orocis one pare koje si hteo da ulozis u proizvodnju, i sedis kuci...

Karikirao sam sve iznose, nadam se da ti je jasna poenta zasto treba sve racunati...
 
Ma ne ljutim se ako ti to tako vidis okej. Proizvodnja 2010\2011 Troskovi po 1ha.nafta-74,20e,NPK-200kg.-61,60e,UREA-200kg-76,00e,herbicid sekator-15e,psenica iz kombajna netrearisana tretirana mankogalom 350 kg -86 e,zakup 100e.Ukupno troskovi 412,80e.Prinos pa ha 4100kg.prodato po 0,24e.=984e. 984- 412=572e.
 
Kolega lako bi i mi sa tom cenom,al ti nije to baš za pohvalu,baš bi te ta cena trebala stimulisati da taj prinos skidaš sa kj a ne sa ha
 
Stimulacija bi bila za jednu godinu a vec sledece cena bila bi kao u Srbiji radili bi vise za iste novce.Moje misljenje kad bi vi u Vojvodini imali prosek 10000kg. po ha.ne verujem da bi vi koji proizvodite imali neku veliku korist od toga , drzava bi nasla nacina da vam to uzme.Ili bi cena cena psenice otisla dole .Izato ne treba se previse truditi za nesto sto ce drugi oteti.
 
Pa zavisi kako gledas na stvari. Proizvodnja trzisno i izvozno orijentisana ima drugacije principe od zanatlijskih. Da je tako nesto moguce, jeste. Ali, to je samo pojednostavljen model.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh