Pšenica 2011/12

Koliki prinos očekujete po ha ?

  • 3 tone

    Glasovi: 30 15,7%
  • 4 tone

    Glasovi: 43 22,5%
  • 5 tona

    Glasovi: 50 26,2%
  • 6 tona

    Glasovi: 31 16,2%
  • 7 tona

    Glasovi: 18 9,4%
  • 8 tona

    Glasovi: 19 9,9%

  • Ukupno glasača
    191
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ispruzi se koliko ti je cebe dugacko. Ponekad se isplati raditi sa kreditom, a ponekad ne. Mislim da pocetnici uvek treba da rade samo sa svojim kapitalom.

Kod mene je zemlja uglavno losija. Ima nesto 2. klase, a uglavnom je 4 i 5, a ima i 6. No, to nije najveci problem i nauka. Analiza, obrada, agrotehnika, i najvaznije malo srece odozgo.
 
Evo sad nešto razmišljam , koja bi to agrotehnička mjera u pšenici (koje ulaganje ) bila , a da na kraju na papiru nije isplativa , i ne mogu da se sjetim :haha:
Stvarno ne znam ,možda navodnjavanje.(sa prihranom nesmijemo pretjerati zbog polijeganja)
Sve se vrati ,i dupla zaštita , u dvaput protiv korova i folijarno.
 
E, sad dolazimo u sferu ulozeno-vraceno, a tu postoje razliciti stavovi. Meni je nekako najblizi da treba naci meru izmedju profita, ulaganja i rizika.
 
Hteo sam da kažem da sam ja tu "besparicu" osetio na sopstvenoj koži,tako da to ako bih nekom savetovao nebi bio nimalo korektan,a najinteresantnije da sam i ja tad mislio da sam uštedeo,ali samo ujesen,a naleto sam se kajao da nemam računicu

Razumem ja sve... ali ja tek pocinjem ogledno da vidim koliko mogu da radim i kako ta prica ide. Verujem da ste u pravu za jesenje djubrenje mada ga mnogi ljudi ne bacaju i provlace se, prosto pojacaju malo jesenje koje je jeftinije i tako godinama.
 
Malo naftasi nagazili:
tnfot0416.jpg

inace ovako izgleda:
tnfot0419.jpg
 
evo slika i moje pšenice,jesenas sam predsjetveno dao 200/he. 8-24-24 vi ste bolji proizvođači pa molim savjet šta dalje kada i koliko prihrana i koje gnoivo i kada folijarno.Kod nas kad rodi 3.5 po he. otome se priča a po mom to je ništa.unaprijed hvala:osmeh:
attachment.php


---------- Poruka napisana u 21:07 ---------- Prethodna poruka je at 21:06 ----------

attachment.php
 
to je analiza moje parcele koja međi sa ovom pa vjerujem da su slične.Na svojoj sam uradio kalcifikaciju i novu analizu razlika je drastična,al kako sa ove izvući naj bolji rod?Svi savjeti dobro došli
attachment.php
 
To je Ph u KCl,tj kiselost,analiza rađena u kalijum kloridu
krečnost je jako bitan faktor zbog prihrane (dali urea ili KAN) ali pošto je zemljišta jako kiselo trebalo bi da je krečnost mala,pa bi trebao KAN za prihranu,200kg/kj (350kg/ha)početak vegetacije posle zime,početak marta-kraj februara,100kg/kj(175kg/ha) sredina aprila i 50kg/kj (130kg/ha) početak vlatanja
sa herbicidom može folijarna prihrana,bilo šta da nije skupo (to je kad se najedeš lepo pa popiješ čašu piva,ali na pivu se nemože živeti,tako nemože ni folijarna da zameni prihranu čvrstim đubrivom),ako ranije nije neophodno da se prska fungicidom, u fazi cvetanja(vlat kao da se peruta) može Prosaro,Amistar extra,Duett ultra,Caramba,koristiti srednje ili gornje preporučene količine! Ako je ranije potrebno prskanje fungicidom,tu mogu i jeftiniji preparati poput Alert s,Bumper,Opus tim,Sphere,i drugi,mogu se koristiti niže do srednje preporučene količine,u oba tretmana može se ubaciti malo folijarne prihrane,i da se prate štetočine pa po potrebi delovati na njih,i ako se i onaj gore malo nasmeši može biti 6-8t/ha
 
Ove godine cu definitivno prihraniti sa urejom 200kg po h krajem februara da sto vise podstakne bokorenje , zita su mi medju najboljim u selu al izgledaju ocajno :sjasi: ima koja jos nisi ni nikla kolka je susa bila
 
To je Ph u KCl,tj kiselost,analiza rađena u kalijum kloridu
krečnost je jako bitan faktor zbog prihrane (dali urea ili KAN) ali pošto je zemljišta jako kiselo trebalo bi da je krečnost mala,pa bi trebao KAN za prihranu,200kg/kj (350kg/ha)početak vegetacije posle zime,početak marta-kraj februara,100kg/kj(175kg/ha) sredina aprila i 50kg/kj (130kg/ha) početak vlatanja
sa herbicidom može folijarna prihrana,bilo šta da nije skupo (to je kad se najedeš lepo pa popiješ čašu piva,ali na pivu se nemože živeti,tako nemože ni folijarna da zameni prihranu čvrstim đubrivom),ako ranije nije neophodno da se prska fungicidom, u fazi cvetanja(vlat kao da se peruta) može Prosaro,Amistar extra,Duett ultra,Caramba,koristiti srednje ili gornje preporučene količine! Ako je ranije potrebno prskanje fungicidom,tu mogu i jeftiniji preparati poput Alert s,Bumper,Opus tim,Sphere,i drugi,mogu se koristiti niže do srednje preporučene količine,u oba tretmana može se ubaciti malo folijarne prihrane,i da se prate štetočine pa po potrebi delovati na njih,i ako se i onaj gore malo nasmeši može biti 6-8t/ha
O.K hvala ti na savjetu radiću oo tvojoj preporuci a ubacivaću i kasnije slika paćemo pratit situaciju.Još jednom hvala.:ppozdrav:
 
Od miševa do insekata

Ako misliš da je skupa varijanta,ti odradi 1kj kako ja radim a ostalo po tvom,pa čujemo utiske,živi bili,pa posle žetve
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh