Pšenica 2011/12

Koliki prinos očekujete po ha ?

  • 3 tone

    Glasovi: 30 15,7%
  • 4 tone

    Glasovi: 43 22,5%
  • 5 tona

    Glasovi: 50 26,2%
  • 6 tona

    Glasovi: 31 16,2%
  • 7 tona

    Glasovi: 18 9,4%
  • 8 tona

    Glasovi: 19 9,9%

  • Ukupno glasača
    191
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ima veze,velike,i pulsar deluje u toj dozi i preko zemljišta,suvlje leto,nerazgradi se dovoljno,pa u pšenici ako je kišno,kao proletos,tako lepo je.ava,samo se povlači u zemlju,kod tog jednog sigurno znam da je pulsar,a pošto ga samog koristi,a po delovanju na korov znam da to nije propisana doza
 
Mi psenicu sejemo iskljucivo na soju koju iskljucivo prskam u kombinaciji pulsar 1,2 l/ha + 8 g/ha Harmony i redovno imam prinos oko 4 t/Kj psenice ili oko 7 t/ha , a u zadnje tri godine i vise od toga.
Sta bi bilo da izbacim Pulsar, pa to bi curilo na sve strane :osmeh:
 
Druže naglasio sam DOZOM PREKO 1.2l/ha
Neznaš ti kakvih majstora ima,proletos pričao sa jednim,morava 600l,pitam ga na koju površinu prska,kaže ako sve ispadne kako treba 4.75kj,pitam ga šta ako neispadne kako treba,kaže bilo je već da je potrošio na 3kj,i šta ja dallje da pričam,na prskalici manometar neradi,na traktoru ni obrtomer,pitam ja vas sve po čemu se orijentišu takvi majstori??? I onda večito ih neko zaje.e sa hemijom
 
Koliko to moze da prska vecom dozom a da soja ne cvrkne ?
Sa recimo 1,5 l soja bi pretrpela ogromnu stetu, a to ne bi uticalo na psenicu.
Nikad do sad nisam od ni jednog zastitara cuo da je pulsar stetan, a nisam ni u praksi to dokazao.
 
Itekako si zaradio...lekciju,kako netreba raditi,na prošlu godinu je to nezadovoljavajući prinos,ali i ko dmene u selu je bilo i kod uzornih paora i 2000kg/kj(verovatno zbog neadekvatne primene herbicida u predusevu,i neprilagođavanja datim uslovima-nisu trebali sejati pšenicu na njivu gde su prskali sa PULSAR >1.2l/ha i PIVOT >0.5lha)
neki su to i ovako procitali
izvinjavam se sad vidim znak "vece"
 
Koliko to moze da prska vecom dozom a da soja ne cvrkne ?
Sa recimo 1,5 l soja bi pretrpela ogromnu stetu, a to ne bi uticalo na psenicu.
Nikad do sad nisam od ni jednog zastitara cuo da je pulsar stetan, a nisam ni u praksi to dokazao.
Zavisi kolika je soja,obično se skupljaju listovi,i taj simptom ljudi pripisuju svakakvim glupostima,a ni sebi da priznaju da su zeznuli stvar
 
Od ove godine, kada prskam trojnom kombinacijom, više ne čekam treći trolistak, nego na drugom prskam.
 
@mindjusar.Braca nije to bas tako.Cenim tvoje iskustvo i znanje ali nisu sve zemlje iste.Mi smo bacali NPK 20,20,0 120 kg.an 200 kg 2 putq i jednom slavolom prskali.Kise nije bilo od aprila uopste.Ne kazem da smo bacili dovoljno ali smo se trudili da uradimo max.Ja se na secam da je neko u selu imao 4000kg po kj u poslednjih 12 godina,pitacu oca da li se on seca da li je neko imao nekada taj prinos.Naravno radio sam analize zemljista.
 
Evo moje psenice.
22.10. sijana,gnojeno samo sa 15-15-15 i to odmah u sjetvi.

2hevwaf.jpg
 
Kada najranije mogu ići sa herbicidima u pšenici s obzirom na mrazeve , a da ne čekam neko veće blato?
Nikako dok ne bude temperatura iznad 10-12 stepeni a da ni nocu ne bude ispod 5 stepeni.Neznam skolski kako kazu knjige ali iz iskustva znam.Imao sam pre par godina njivu punu gorusice koja se videla jos od jeseni.Prskao sam je oko 10 marta a noci su jos bile hladne.Prvo sto nije delovalo a drugo sto sam monosanom ili matonom nesecam se sta sam koristi ostetio vrhove zita.Zastitar mi je rekao za ove minimalne temp.isto kao sto mi je rekao da ne zurim nemoze previse stete da napravi u ovj fazi kada zito ne vegetira.
 
Ima nekih travki širokolisnih , možda baš gorušica ili nešto slično pa se palašim da pšenica sklopi i nemogne djelovati herbicid.Nikad više bez herbicida prije nicanja .Mislio sam i ove godine al gdje god to pomenem ko da pitam za špansko selo.Čak sam kupio stomp ,ali našo sam čak tri različita uputstva za primjenu stompa u pšenici pa nisam ništa ni radio.Jedino su mi na kraju neke kolege iz Hrvatske dale savjete i tri četiri herbicida koji se kod njih koriste u pšenici sjeseni al bilo je kasno.
Sad možda ti korovi neće ništa smetati al želim da nema nigdje ni travke.
 
Ja sam pre par godina isao sa Tenom u jesen ali su mi ostali ljuljevi i posle morao ići husar na proleće .::novac::
 
Dobro ljuljevi , al si vjerovatno imo čisto od širokolisnih i nisi mislio dal ćeš moći ući u njivu ,jer navraga konda najviše kiša bude baš kada treba prskati pšenicu prvi put.
 
Ovo malo snega dobro će doći pšenici koja je kasnije posejana i koja nije u potpunosti završila bokorenje.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh