Pšenica 2011/12

Koliki prinos očekujete po ha ?

  • 3 tone

    Glasovi: 30 15,7%
  • 4 tone

    Glasovi: 43 22,5%
  • 5 tona

    Glasovi: 50 26,2%
  • 6 tona

    Glasovi: 31 16,2%
  • 7 tona

    Glasovi: 18 9,4%
  • 8 tona

    Glasovi: 19 9,9%

  • Ukupno glasača
    191
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Kalijum je jako slabo pokretan a fosfor gotovo nikako u bilo kom zemljištu , a ti samo možeš sebi a i nama dokazati ako jednu traku "posoliš" a drugu ne(dodaš samo azot kolko ga ima u ovom prvom) sa 15.15.15 u proljeće i ako ima razlike onda si u pravu.
gospon momo ja onima koji kultiviraju kukuruz popreko ne moram da dokazujem a sebe sam već odavno uvjerio tako da tu nema problema i nema potrebe za dokazivanjem
 
gospon momo ja onima koji kultiviraju kukuruz popreko ne moram da dokazujem a sebe sam već odavno uvjerio tako da tu nema problema i nema potrebe za dokazivanjem

Prvo šta treba da znači ovo "onima koji kultiviraju kukuruz popreko .." , kakvog ima smisla ovo ponižavanje , otkud ti to da ja kultiviram kukuruz popreko?
Dosad nisi napisao da si dokazao da to djeluje , ti pišeš nešto što je najblaže "novo" , ja pišem da to nema smisla i pitam dal si to sebi dokazao , a ti da ja kultiviram kukuruz popreko ( da sam majmun sa grane).
 
Ima gde i 3x15 odgovara nemoj tako nisu sva zemljista ista , ja koristim ono sto mogu da nadjem (nazalost) al se trudim da barem bude na vreme , za zito i jecam barem u oktombru
 
21acrd5.jpg


23lyw7n.jpg


Danas uslikana moja pšenica NS40s u fazi bokorenja.
 
Ok. Koristicu i ja na prolece formulacije sa fosforom, ali ne bilo kog djubriva, vec onog za koje kazu da se lako usvaja. Pa videcemo.
Kretanje elemenata po tipovima zemljista, je vec nekoliko puta ovde prikazano. U sustini su razlike minimalne. Pod padavinama, se taj efekat kretanja povecava, ali i to zavisi od doba godine. Pa stoga, svako ko misli da mu je smisleno da ide u prihranu sa obicnom 15-com, nek ide. Ali nek barem napravi neku analizu, ako je moguce. Nadam se da je vec imao uradjenu analizu zemljista. Nek odvoji deo samo za bacanje azota. Nek vodi tacan spisak padavina. Pa da vidimo na kraju, sta se iznese sa zetvom. Uradi ponovo analizu. I mozda budemo pametniji.
 
Ako se baci ...... U razlicitim PH uslovima P i K mogu da se nalaze u zemljistu a da nebudu u dostupnom obliku Biljci . .... Na neutralnom PH vrednosti treba oko 120 dana da se P i K iz mineralnog dzubriva predje u dostupni oblik za ishranu biljaka Ispraviteme ako gresim
 
Na zemljsitu sa pH~7, biljka ima najveci procenat usvajanja elemenata, oko 80%. Ako je ph~5 onda usvaja daleko manji procenat prisutnih elemenata, npr oko 50%. A @mindjusar je u pravu, zato cu i da probam sa Yara-om, koja ima te neke stvari koje pomazu lakse usvajanje.
 
Zadnja četiri pet dana (posle kiše) pšenica se izbokorila da je čudo jedno.Njiva se popunila kao da nije ona od pre kiša.Taman će doći još ovih par toplih dana da i nikne onima kojima nije.
Ovo nije tema o đubrenju pšenice pa sa tim "preporukama" pređite u odgovarajuću.
 
Svi ste donekle u pravu ali generalno dok dodje usvajanja fosfora(ako prehranire sa tim djub. u prolec)biljka pocinje intezivan porast pa joj tada najvise treba azota tako da nece ni usvajati dovoljno fosfora koji treba biljci najvise u hladnim danima.Sto se tice kalijuma mislim da ce poboljsati kvalitet i ako se rasturi u prolece.Jer ja sam godinama vrsio prehranu u luku sa kalijumom(8x16x24) tj najvise kalijuma tadi boljeg kvaliteta lukovica.Znam da ce neko reci da povrce i zitarice nije sve isto ali svim biljkama je cilj plod a on trosi dosta kalijuma,neke vise neke manje.Za rasturanje NPK u jesen sam jer je tada u dubljim slojevima pa ce i biljka traziti hranu u dubljim slojevima a samim tim i lakse doci do vode.Ako joj hrana na povrsinu ostane onda nece pustati koren u dublje slojeve gde je zemlja vlaznija.
 
A da bi biljka usvojila i koristila azot, ona to moze uz pomoc bas tog fosfora, jer je on taj element koji sluzi na neki nacin za transport. No, da ne sirimo vise temu.
 
jel momo jel ti nas malo sexas ili se malo falis kako imas dobru psenicu..

ako je sva takva ja nemam primedbi fali joj samo 20 cm snega i doviđenja do februara.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh