Pšenica 2011/12

Koliki prinos očekujete po ha ?

  • 3 tone

    Glasovi: 30 15,7%
  • 4 tone

    Glasovi: 43 22,5%
  • 5 tona

    Glasovi: 50 26,2%
  • 6 tona

    Glasovi: 31 16,2%
  • 7 tona

    Glasovi: 18 9,4%
  • 8 tona

    Glasovi: 19 9,9%

  • Ukupno glasača
    191
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ili alternativa za Vršac je u Kovinu,jel istina da ih deli samo ograda od pilota učenika?

Izvin'te za:off_topic:
 
Igali fudbal napolju i piloti i sa druge strane žice i ludaci,i sad zovu ludake na ručak,i jedan vikne preko žice MOMCI AJD NA RUČAK,a od pilota jedan dobaci MANI NAS,MI SMO PILOTI,a ludak uzvrati SVI SMO MI POMALO PILOTI

još jednom se duboko izvinjavam za :off_topic:
 
Obisao sam psenicu, negde je pristojna, bar kad uporedim sa ovim fotkama, u nekim parcelama izudarao vetar pa je nejednaka... uglavnom interesuje me u kojem periodu se peca prolecno vestacko djubre za kupovinu?
 
Kako se bliži prihrana pšenice cena azotnih djubriva je sve veća,znači kupujte što pre možete.
 
Koje djubre je dobro za prolece? Jel moze Kan? Jesenje nismo ni bacali, zbog prevelike cene a i zato sto smo malo posejali. Deda do sada praktikovao da na prolece baci malo jace, iz dva puta i popravi zito, bude sasvim zadovoljavajuce.
 
To "sasvim zadovoljavajuće"bi moglo biti i vrlo dobro ili čak odlično uz primenu"jesenjeg djubrenja"ali i neophodne analize zemljišta.
 
Procitaj deo na forumu vezano sa analizu i kiselost zemljista. Onda ces i sam zakljuciti koje azotno djubrivo je bolje na prolece.
 
ja kad ne stignem jesenju gnojidbu onda bacim rano početkom drugog mjeseca 100 kg uree i 100 kg 15-15-15 pa kad žito već dobro krene bacim još 100kg kana .prošlu setvu sam tako radio a prosek mi bio 4,2 tone po jutru,tako da mislim da je to više nego zadovoljavajuće
 
Ima nekog smisla ako bude kisno prolece i odnese ga u dublje slojeve a i ako cesto pada onda i one gornje zilice koje su par cm. u zemlji uzimaju P i K. sTO BI REKLI BOLJEI TADNEGO NIKAD ALI ZA PUN EFEKAT JE POTREBNU BACATI U JESEN...
 
Pod padavinama ce da sidje mozda nekih 10 cm. Pa to ti je ona stara boljka i vera, da 8-10 centimetra izadje na 25-30. :haha:
 
o tome bi se dalo još raspravljati .te tvrdnje o prolaznosti P i K kroz zemlju ne važe za sve vrste zemlje i nisu sva tla jednako propusna .primjer kod mene u proljeće padne kiša i to prava ja sutra idem bez problema da pripremam dok prijatelji oko vinkovaca mogu samo da sanjaju o tome . kod mene u kraju je zemlja specifična i kod mene to rano proljetno gnojenje daje rezultate što ne mogu da tvrdim da će djelovati i kod vas i plus toga sve moje parcele su vrlo bogate humusom što doprinosi da pšenica do gnojenja veštakom ne bude gladna
 
Kalijum je jako slabo pokretan a fosfor gotovo nikako u bilo kom zemljištu , a ti samo možeš sebi a i nama dokazati ako jednu traku "posoliš" a drugu ne(dodaš samo azot kolko ga ima u ovom prvom) sa 15.15.15 u proljeće i ako ima razlike onda si u pravu.
 
Moguce, ali ne verujem da su bas tolike razlike! Ako je u Vojvodini pokretljivost fosfora nekoliko milimetara, a kalijuma nekoliko cm, ne verujem da je 20 km dalje neka veelika razlika. To za pokretljivost P, i K je utvrdjeno ogledima, ne pricaju to paori napamet.. E, sad sto se tice onoga "mi radili tako, i tako, i bilo dobro", e, to se bas desava od godine do godine...nije pravilo!
"mi orali u junu za kukuruz, i bilo dobro"
"mi sejali zito za Bozic, i bilo dobro"
"mi bacimo zito ciklonom, i lepo nikne"
i jos stotinu primera. Dakle-osnovno djubrivo se ne baca preko psenice, seje se od tog, do tog datuma, priprema se tako i tako, na tu i tu dubinu, toliko i toliko klijavih zrna, i to je to!
Na stranim forumima nema mnogo tema o agrotehnici, zasto, jer je to podignuto na takav nivo na zapadu da se jednostavno o odredjenom sistemu obrade sve zna (veci deo), i nema tu eksperimentisanja.
A kod nas 50 % ljudi ne zna plug da nasteluje, izabere odgovarajuci hibrid, i sortu, izabere pravu masinu za odredjenu operaciju...
E, zato nam je tako kako jeste! Izvinjavam se OT...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh