Pšenica 2011/12

Koliki prinos očekujete po ha ?

  • 3 tone

    Glasovi: 30 15,7%
  • 4 tone

    Glasovi: 43 22,5%
  • 5 tona

    Glasovi: 50 26,2%
  • 6 tona

    Glasovi: 31 16,2%
  • 7 tona

    Glasovi: 18 9,4%
  • 8 tona

    Glasovi: 19 9,9%

  • Ukupno glasača
    191
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ja sam se malo raspitivao o ovome...jedan agronom mi je ispricao da je neki njegov profesor na fakultetu isprobavao sve moguce nacine sejanja psenice,i probao je sledece,seme je pokvasio i stavio ga u zamrzivac da dobro izmrzne (zaboravio sam kako se zove taj proces)i posejao je tu psenicu u februaru,i bilo je solidnog roda,kaze da e najbitnije da seme IZMRZNE!Tako da nema razloga da se plasimo
 
Te propagnde po TV o pomeranju rokova su čista navlakuša i glupost.To rade kad god vide da je malo posejano.Sejao sam i ja 5-10 novebra ali su te pšenice nicale za par dana jer su ušle u vlažno zemljište.Prinosi su bili sasvim normalni ali je i godina poslužila.
 
Ako se dobor sećam optimalni rok je do polovine novembra, a to je tek pre pet dana prošlo.
Znači, nismo zakasnili sa setvom.
 
Komšija ,sad je sreća presuda.
Ima slučajeva i priča takvih kod starih ljudi koliko hoćeš ali niko ne priča kad loše prođe.
Sve apsolutno zavisi od vremena u buduće.
 
ma uspece ona ima dosta takvih primera ali nije sigurno isto kao u roku i na vreme ovo je sve ako
 
Cici,sve zavisi od daljeg razvoja vremenskih prilika.Nicanje ispod snega i u februaru je viđeno mnogo puta .Prinos i vreme žetve se nisu drastično razlikovali od onih što su posejani u optimalnom roku.
 
Danas isao do sela i na 10km pored puta sam nabrojao 4 parcela sa izniklom psenicom.Slicno je u celom nasem ataru...Nikada manje psenice i nikada jadnija situacija.A ono malo iznikle prsenice tamane misevi i srdaci.
 
Ja sam se malo raspitivao o ovome...jedan agronom mi je ispricao da je neki njegov profesor na fakultetu isprobavao sve moguce nacine sejanja psenice,i probao je sledece,seme je pokvasio i stavio ga u zamrzivac da dobro izmrzne (zaboravio sam kako se zove taj proces)i posejao je tu psenicu u februaru,i bilo je solidnog roda,kaze da e najbitnije da seme IZMRZNE!Tako da nema razloga da se plasimo
E,i ti profesori svašta isprobavaju:haha:.da je taj profesor studirao kako treba(proučavao)nebi brukao svoju struku i prenašao studentima pogrešna tumačenja.A takvih je 99.9%,pa nije ni čudo gde smo jer i za "di smo nismo".
 
Svaka je godina prica za sebe,komsija je psenicu posejao i u februaru,super je nikla,malo je kasnije samo vrsio,rod je te godine imao vise nego ovi sto su na vreme sejali,i bilo je jako nisko stablo za kosenje ali se uradilo.
 
ne razumem,zasto bruka struku?:sta:
bruka je zato što je koristio bezpotrebno taj zamrzivač:haha: i još pričao o tome.Pšenica mora da prođe kroz 12 fenofaza svog razvića tako da posejali je u "optimumu"ili ne ona jednako će da sazri i u isto vreme.Jedino ako se na proleće seje jara pšenica onda se neki od tih faza jarovljenja moraju obaviti pre setve takvog semena.znači može se sejati i u proleće stime da je odrađeno jarovljenje semena pšenice.Evo vam još jedan podatak:seme pšenice staro preko 10000 godina koje je nađeno u egipatskim piramidama je normalno klijalo i dalo rod posle setve.Ali.....to je druga priča
 
Ma neboj se nista,bice bolje nego tamo gde je niklo pola,a i ovo sto je niklo se muci pasu ga misovi kao krave,zivi od rose...
Kad ono dobije vremenske uslove sproleca kako treba nema jedova,bude kao i ovo u roku,nema pravila.
 
Može da bude "dobar rod" , često može biti bolji od neke iz optimalnog roka , zavisno od ostalih uslova , ali teško može da bude "baš dobar rod".
 
Tacno tako @MOMOSARIC! Mi smo prosle godine jednu parcelu posejali 15 novembra,u dva puta tanjirano kukuruziste koje je bilo brano beracem po kisi-znaci ugazeno do panja. Rod je bio pristojan a verujem da bi psenica bila jos bolja da je kembridzovana ko sto nije... Tragovi traktora koji je sejao su se videli do kraja. A i od prihrane...
 
prosle godine, posejali 4 kj na repiste dan pred Svetog Arandjela-na danasnji dan, nije ni proklijalo a u medjuvremenu padne sneg... kad se otopio, a njiva se pomalo zeleni, kasnije ispalo pravo zito, ispalo je malo redje a prinos za pa za 10 % manje u odnosu na ono u roku ali sobzirom kad je sejano i da je na repistu super je ispalo
 
Pšenica NS 40 posejana pre kiše



Simonida sejana 2-3 dana ranije.

U površinskom sloju ima vlage.


Ova pšenica je pored lucerke i ne vidim mnogo rupa od miševa .A u lucerki ,ko rešeto

 
Pitanje za iskusnije poljoprivrednike,danas sam prosao pored jedne njiv koja je sejana 30 oktobra,i seme je u zemlji,pustilo je klicu ali nije izbilo napolje,a kise nema ni na vidiku..sta sa tim raditi?Cuo sam da je 2000 g.(ne secam se,jer sam tada imao 10 god) isto tako bio problem i da je zito niklo oko bozica pod snegom, i kao bilo je dobro..da li neko ima neka iskustva....

Пре бих рекла да је то била јесен 1999 g, do 15-ог било сушно,онда пала мала киша(пар литара), па захладило. На пролеће је било све у реду. И у време жетве. Зависи од пролеће, и да не буде голомразице.

---------- Poruka napisana u 16:23 ---------- Prethodna poruka je at 16:07 ----------

Ja sam se malo raspitivao o ovome...jedan agronom mi je ispricao da je neki njegov profesor na fakultetu isprobavao sve moguce nacine sejanja psenice,i probao je sledece,seme je pokvasio i stavio ga u zamrzivac da dobro izmrzne (zaboravio sam kako se zove taj proces)i posejao je tu psenicu u februaru,i bilo je solidnog roda,kaze da e najbitnije da seme IZMRZNE!Tako da nema razloga da se plasimo


Семе не треба да мрзне! Иначе, фаза се зове ЈАРОВИЗАЦИЈА, пролазе је и озиме и јаре пшенице али при различитим температурама, које су у сваком случају изнад нуле.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh