Pšenica 2011/12

Koliki prinos očekujete po ha ?

  • 3 tone

    Glasovi: 30 15,7%
  • 4 tone

    Glasovi: 43 22,5%
  • 5 tona

    Glasovi: 50 26,2%
  • 6 tona

    Glasovi: 31 16,2%
  • 7 tona

    Glasovi: 18 9,4%
  • 8 tona

    Glasovi: 19 9,9%

  • Ukupno glasača
    191
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
данас посејана парцела од 4ха - 3 ха ренесанса са тавана у количини 350кг/ха, ресто НС 40С у количини 200кг/ха без јесењег
 
Kod mene u selu masovno krenula sjetva pšenice, izgleda da će baš mnogo da se zasije. Neki su probali sa oranjem i to je katastrofa, buse ne mogu da se razbiju ni frezom kako treba (danas sam vidio kako poznanik freza juče uzoranu parcelu od 2ha frezom od 1.2-1.3m zahvata!!). Većina ide tanjiračom u zapaljenu kukuruzovinu pa sa 2-4 prolaza napravi relativno dobru podlogu. Vidio sam komšiju sa velikim Landijem, on je najbolje uradio jer ima veliku Zmaj vučenu tanjiraču, u jednom prolazu udešeno za sjetvu, al ide kao munja preko njive, ne znam kako mu se traktor ne zapali.
 
I ja uvek tanjiram jer pretežno sejem pšenicu na kukuruzovinište i sojište dok kod setve pšenice na pšenicu obavezno orem.Ove godine po selu se sprema sa čime god ljudi stignu pretežno idu tanjirače i setvospremači.Setvospremači spreme izuzetno lepo,nisam verovao dok danas nisam sejao njivu koja je tako spremljena,odlično je.
 
@ Matic je l' nije plitko to sto spremac radi? Ja sam se do ove godine drzao parole: "nema gazde bez duboke brazde", ali sam se sada posrao na nju i potanjirao, jer ono sto sam orao za jecam sad ni RD ne moze da usitni.
 
Nisam ni ja verovao dok nisam video svojim očima.Upaljeno kukuruzovinište prešao čovek setvospremačem i spremno za setvu.Prilično je meko jer traktor i sejalica tonu i ostaju tragovi od traktora ne zatrpani.
 
Imali smo 5 litara prošle nedelje.Ja se stvarno čudim kako se to da uraditi tako a orati nema šanse jer se izvaljuju planine a ne džombe. :sta: Probajte,možda se iznenadite.Ovih godina sam tanjirao kumu za setvu a ove nisam jer je takođe sve spremio setvospremačem.
 
Ja sam hteo da idem podrivacem (razrivac, cizel ili staje vec) na 25 cm pa spremacom ili drljacom pa da sejem, ali sam se plasio da cu opet izbacivati grudve kao i sa oranjem. Da idem samo spremacem stvarno mi nije palo na pamet, stvarno covek ovde moze svasta da nauci
 
Sjetvospremač može i u "beton" da ide samo što dublje,polako i bez skretanja ,super posao uradi, ALI samo ako je čista njiva , za nas koji smo odlučili da više nikad šibicu u ruke ne uzimamo ne može.
 
Ovaj komšija sa velikom tanjiračom je probao sa sjetvospremačem od 2.5m i dva reda valjaka na parceli gdje je skinuta silaža prije nekih mjesec dana al je odustao, samo malo grebe odozgo. Tanjirača je sasvim fino odradila (na istoj toj parceli=, ne znam koliko je teška (ima 28 tanjira) al je lijepo usitnila a nije vadila planine, kao što kažeš Matiću. Ja sam se zaprepastio kad sam juče išao da gledam drugog komšiju kako ore za pšenicu (to je onaj što je danas frezao tu parcelu), izoravaju se prave gromade a nije orao dublje od 10-15cm. Zamisli kakvo je oranje da po njemu ne može da se hoda, ja kad vrat nisam slomio. Em se preko tih busa ne može, em kad se ona izvale ostave dole veliku rupu (plug ih zahvati i iščupa ih sa dosta veće dubine pa na dnu brazde ostaju rupe duboke i po 15-20cm!). Vidim predveče da je pofrezao i da sije, al kako su traktor i freza prošli to je već druga priča. Na mom kraju ko god je uzorao taj se zeznuo, samo tanjirače mogu da koliko-toliko pripreme tlo za sjetvu.
 
Danas potanjurano 10 ha. po sojistu. Psenica sa tavana tretirana fungicidom.Bez djubriva za sada.Sutra nastavljam po kukurutistu ako mogne. Nije neka sreca ali sta se moze...:ppozdrav:
 
Sjetvospremač može i u "beton" da ide samo što dublje,polako i bez skretanja ,super posao uradi, ALI samo ako je čista njiva , za nas koji smo odlučili da više nikad šibicu u ruke ne uzimamo ne može.
Tacno tako. Nekih 7 KJ kukurozivista tanjirano tri puta, i odustao sam. Posejao sam tri prolaza i nije mi se svidelo. Tako da ce biti neka setva na prolece.
 
16.10 sam posejao 1,5 lanaca simonide,i 1 lanac NS40s,sve na suncokretiste koje sam uzorao i dva puta presao drljacom,za sejalicom vukao branu koja je sve lepo poravnala i zadovoljan sam kako izgleda.
 
ја сам пробао са сетвоспремачем код стрица у вратини где није било остатака од брања у неорано и лепо изгледа, ситно, само што није дубоко мислим око 3 прста, ал где има остатака ја мислим да би само паковао у оне с опруге и да то нема појма мада нисам пробао, иначе код нас се орање да средити не изваљује много
 
Odlucio sam da radim pod psenicu sa gruberom videci vase muke oko obrade prosao sam super . Ide pristojno brzo oko 6km/h na dubini od 15 do 20 cm . Ne smeta mu ni otarupirana kukurzovina ni stapovi ni suncokreta jedino gde je zastao kombajn na skidanju suncokreta i izbacio veliku kolicinu na jedno mesto mase a gruber naidje sredinom na nju i ima dugih stapova tamo koji se preprece . U suvoj zemlji ide bolje nego u vlaznoj a zatrpa oko 20 - 30 procenata ostataka .http://www.youtube.com/watch?v=HuLmKImmSk0
n1qz44.jpg
308cn4x.jpg
2iiu590.jpg
 
@telnett
Hoćeš da kažeš da su druga i treća fotka, kao pre i posle grubera, sa kojim traktorom si ga vukao?
 
Ovo je urađeno u jednom prohodu,pre toga je na njivi razbacano veštačko hranivo, dubina 13,5 na klizačima od freze ,realna oko 10 cm .
Posle skidanja suncokreta ništa nije dirano.Brzina oko 6 km/h. i oko 800 obrtaja kardana.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh