Pšenica 2011/12

Koliki prinos očekujete po ha ?

  • 3 tone

    Glasovi: 30 15,7%
  • 4 tone

    Glasovi: 43 22,5%
  • 5 tona

    Glasovi: 50 26,2%
  • 6 tona

    Glasovi: 31 16,2%
  • 7 tona

    Glasovi: 18 9,4%
  • 8 tona

    Glasovi: 19 9,9%

  • Ukupno glasača
    191
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

Ima ih na milione u pojedinim delovima atara ali sada nema svrhe prskati.
Inace Indijanac sa tavana nije los ali je losiji od prosle godine.Videcemo sta kaze vaga.

Kod mene ne vidim insekte uopste a psenica se osusi. Kod tebe Srdjane odlicno zastavicar izgleda.
Mislim da nisam jos dobio odgovor da li vredi da prskam ili ne onu parcelu psenice koju sam slikao?
 
Poslednja izmena:
I ja sam danas gledao neke moje psenice i zastavicar je u odlicnoj kondiciji.Apac,Suba i Balaton u zavrsnoj fazi cvetanja.Sutra moram Ingenija da vidim,on mi je bio najsumnjiviji sa bolestima.
Koliko ima istine u onoj prici da koliko ima zrna u vlatu toliki je prinos po kj,Jel to neko merio ili su to babske price.
 
To jesu stare price, ali su poprilicno tacne. Moj stric (72 godine) u principu pogodi u ~100kg prinos!
 
Pa gledajuci slike,i u zavisnosti od budzeta ja bi peglao to sa Duetom(0,5lit/h),Amister(0,5lit/h),Prosaro(0,8lit?h),nesto od ovih preparata...zaustavio bi rdju a i Fuzarijum ako je ima,da prskas sa nekim Falkonom,Acantom,itd uticao bi samo na rdju,pepelnicu...a nije neka velika razlika u ceni.

P.S.Ako se odlucis za zastitu,ja bi stavio i neki insekticid(zbog Tripsi,Vas,Stenica),jbg vuce novac al sta je tu je,spasavaj....ipak do vrsidbe ima oko metar dana...
 
Acanto+ u kombinaciji sa galofunginom ili funomilom radi odlicnu zastitu,istu koju daje prosaro ili duet ultra.Postavicu sutra slike da vidis kako izgleda zastavicar gde je radjeno akantom)prva tura akanto,druga akanto i galofungin).Akanto plus ima nekakav sastojak u sebi koji dugo drzi zastavicar u zivotu,tzv ZELENI EFEKAT.Ovu kombinaciju su meni zastitari preporucili i na terenu se pokazalo odlicno,e sed da li slucajno ili je stvarno dobro neznam.
 
Ako si slike pogledao ja mislim da se radi o nekoj bolesti, cim se susi, a i zastavicar takodje, ali ko sto sam rekao tek mi se cini da je pocetak. Moje je misljenje da bi zastavicar trebao u ovo vreme da bude tamno zelen. Cisto sumnjam da pocinje vec da sazri psenica.
Sutra imam jos soje prskati pa preksutra jos jedan obilazak pa cu taman videti sta se desilo za ovih par dana, pa onda verovatno prskanje.
 
To jesu stare price, ali su poprilicno tacne. Moj stric (72 godine) u principu pogodi u ~100kg prinos!
Kako mislis pogodi,koliko zrna taj prinos ili drugacije)manje,vise),po meni tu najvecu ulogu igra gustina,ali nikad nisam tako ni pokusavao da merim unapred pa nemam pojma.

Peet uscupaj par komada i nosi kod Bozovica pa ces cuti sta ti preporucuje,kazu da je dosta pouzdan i dobar strucnjak.
 
U cemu je fora ? Taj Duet, Amister i Prosaro je mnogo skuplji od Acanta sa galofunginom? Koja je jeftinija a dobra kombinacija ?
Ja ljudi sa zastitom psenice sam u totalnom autu. Nikad do sad to nisam uradio a ranije sam posejao i po 15 i vise kj. Zadnjih godina sto kazu za hleb da imamo. Ove godine sam posejao 4.5 kj.
 
Pa nisu mnogo skuplji ali skuplji su,ustvari zavisi da li prosaro ides 0,75l ili 1l-ha.Ja sam isao 0,5 akanta i 0,33l-ha galofungina.Razlika u ceni je zbog toga sto je agromarket kupio svu kolicinu DU PONT-ove hemije i na osnovu toga dobio dobar rabat.
 
Iako sam radio zastitu psenice fuzarijuma ima,ni Duet ultra nije vise kao sto je bio.
 
Lepo su oni napisali šta Duett Ultra suzbija a za šta smanjuje napad.
Citiram iz njihovog uputstva:

"PRIMENA: Duett Ultra je sistemični fungicid sa preventivnim i kurativnim delovanjem u cilju suzbijanja:
  • prouzrokovača pepelnice (Erysiphae graminis i Erysiphae graminis var.hordei), rđe (Puccinia spp.) i pegavosti lista i klasa (Septoria tritici i Septoria nodorum) kao i za smanjenje napada truleži klasa (Fusarium spp.), u usevu pšenice i ječma, u količini 0,4-0,6 l/ha
  • prouzrokovača mrežaste pegavosti (Pyrenophorateres) u usevu ječma u količini od 0,4-0,6 l/ha
  • prouzrokovača pegavosti lista (Cercospora beticola) u usevu šećerne repe u količini 0,4-0,6 l/ha"
 
Tu bubu i da oprskas ona leti i posle prskanja ili sutra ce doci nova tako da te to ne potresa.Ima kod nas ljudi sto prskaju psenicu zbog toga ali mislim da je to samo bacanje novca i bezpotrebno gazenje psenice.
Nije bespotrebno prskanje, neki insekticidi imaju respiratorno,kurativno i SISTEMIČNO dejstvo..to znači da ulaze u sistem biljke ,bubica ih gricne i onda bude gecrkt.
 
BALATON!!!

Picture029-2.jpg
[/IMG]
Picture031-1.jpg
[/IMG]
 
Kod mene ne vidim insekte uopste a psenica se osusi. Kod tebe Srdjane odlicno zastavicar izgleda.
Mislim da nisam jos dobio odgovor da li vredi da prskam ili ne onu parcelu psenice koju sam slikao?
Nema neke ekonomske opravdanosti,nisam imao ja takav slucaj ali cuo od ljudi koji su probali.

---------- Poruka napisana u 21:25 ---------- Prethodna poruka je at 21:23 ----------

Iako sam radio zastitu psenice fuzarijuma ima,ni Duet ultra nije vise kao sto je bio.
Nepostoji sredstvo koje moze da zastiti 100% od fuzarijuma.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh