Pšenica 2011/12

Koliki prinos očekujete po ha ?

  • 3 tone

    Glasovi: 30 15,7%
  • 4 tone

    Glasovi: 43 22,5%
  • 5 tona

    Glasovi: 50 26,2%
  • 6 tona

    Glasovi: 31 16,2%
  • 7 tona

    Glasovi: 18 9,4%
  • 8 tona

    Glasovi: 19 9,9%

  • Ukupno glasača
    191
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Zastititi zastavicar i jeste prioritet, jer to je prinos.
 

Ima ih na milione u pojedinim delovima atara ali sada nema svrhe prskati.
Inace Indijanac sa tavana nije los ali je losiji od prosle godine.Videcemo sta kaze vaga.
 
Vidim sad u predhodnom postu da je buba napala i psenicu bez osija, taman sam hteo da napisem da kod mene u ataru sam ih video samo na takvoj "iglicastoj"psenici
 
Evropa 90
2aam59s.jpg

2rqdbh1.jpg

Kod komsije napad Fuzarijuma,nije bas neka slika
2v8re4m.jpg
 
@Srdjan Žorž
Na poljima pod žitima već 10-ak dana sreću se žitni pivci-Anisoplia spp. koji se hrane zrnima strnih žita u mlečnom zrenju. Na poljima pod strnim žitima sreću se 10 vrsta žitnih pivaca, a najčešće Anisoplia austriaca. Intenzivnijem rojenju ovih štetočina u ovom periodu doprineli su vremenski uslovi (češće padavine i toplije vreme). Uglavnom su brojniji na ivičnim delovima parcela širine 20-30 m. Povećanju šteta doprinosi kasnija setva strnih žita na kasnijim sortama. Oni mogu biti vrlo štetni jer jedan odrastao insekat pojede 7-8 grama zrna, a zajedno sa njihovim rasturanjem može biti uništeno 50-90 zrna (Bej-Bijenko,1955, Štetočine pšenice Prof. dr Dušan Čamprag, 1980.)
Hemijsko suzbijanje odraslih insekata treba ograničiti na ivične delove polja pod strnim žitima pri brojnosti 3-5 imaga po m kvadratnom ("PRIRUČNIK iZVEŠTAJNO PROGNOZNE SLUŽBE,, 1983. )
Tretiranja izvoditi u najtoplijem delu dana sa insekticidima iz grupe piretroida ili kombinacije hlorpirifosa i piretroida.
Izvor: PSS AP Vojvodine
Autor: - mr Gordana Forgić
http://www.poljopartner.rs/VestDetaljno.aspx?id=24135&grupa=5
 
kod mene na simonidi ima zelenih biljnih vaši--čitaj vaški:osmeh:,ali necu da prskam, jer sam primetio puno buba mara i osolikih muva koji su njihovi predatori,a čijem bi prskanjem i njih uništio.Buba mare polazu jaja na vaške kojima će se kasnije njihove lare hraniti
 
Poslednja izmena:
Kod mene na indijancu sa tavana nešto proraslo ,ponegde u ataru i na domaćim sortama kao čini m,i se kod Nikole .Šta je to i može li se ostaviti seme?Prošle godine pri vršidbi garant nije bilo ništa.
sdc10968.jpg
 
Samo iz selektora može biti da ima svuda pomalo,ostanu zrna zabodena u sita,i polako ispadaju,kod mene Mile selektrira,ali kod mene vadi sita i kad dođe,i kad radimo više sorti
 
Ja kad mi se desi da gazda donese i ječam pored pšenice prvo njega uradim pa čišćenje pa tek tada nastavljam sa pšenicom naravno ot tog čoveka pa iako se desi da prođe koji ječam njegov je jer napominjem da u isto vreme neradim dve stvari ali on je iz daleka itd...... a to mene neinteresuje ili još ako znam da imaju njih više ječma odredim dan i tada radim samo ječam. Ima tu puno stvari da se kaže ali nek ostane na ovome.
 
CCB Ingenio, na prvi pogled sam mislio da je neka bolest (a prskano je) u pitanju ali je samo osije pozutelo, kako izgleda kod vas izgleda jeste li gledali?










E onda sam otisao na drugu njivu gde je Areklin, i tada su me zvali iz firme koja se bavi popravkom vasih zinora za sejanje da izbazdare na moj pravac nekoliko komada.. :p








a tu u cosku se pored vidi komsijin ns 40 od kojeg je nizi sigurno za 10 cm




evo jos jedna parcela sa Areklinom gde je izgledao katastrofa ali se do prskanja od korova izvukao...






 
Neznam,sve kako gledam zita,sve me hvata stra' neka.
Kod mene ce biti bas lose sa prinosom...i dzabe sva agrotehnika i sve kad je ovog puta priroda zeznula.
photo0134.jpg

Lose bokorenje balatona.
Simonida
photo0132.jpg
 
Generalno sva su zita dobila po tamburi,neka vise neka manje u zavisnosti od sorte,nevezano sto su zasticena,lepo kazes priroda je cudo...dobra je Simonida,a taj drugi izbaci iz upotrebe.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh