Pšenica 2010/11

Koliko ste posejali pšenice ove godine.


  • Ukupno glasača
    105
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
da da,a ne 5tona po hektaru,Balaton nisam video kod prijatelja,arlequin sam video,tabla 100ha,on kaže da balaton nije tako izgledao dobro,agrotehnika je po meni više nego u fulu,i da vam pričam,nebi mi niko verovao,jedino ko je bio u bečeju na danima žita limagrain,taj zna i o kome i o kakvim žitima je reč
 
da da,a ne 5tona po hektaru,Balaton nisam video kod prijatelja,arlequin sam video,tabla 100ha,on kaže da balaton nije tako izgledao dobro,agrotehnika je po meni više nego u fulu,i da vam pričam,nebi mi niko verovao,jedino ko je bio u bečeju na danima žita limagrain,taj zna i o kome i o kakvim žitima je reč
Pa ja sam bio tamo!!Eto,ne poznajemo se.Kako me ti nisi prepoznao?Imao sam tu dosta slika na forumu....a inace sve si u pravu.Psenica ARLEKIN gdina Gortve I.je ...... za primer.
 
Ako imaš vremena potraži post od člana Paorpaor.Ako me sećanje služi on je imao prinos oko 10 t/ha.
Pre par godina smo imali 4,2-4,3 t /kj ,ne znam zašto bi neko lagao i veličao prinos.

Tacno.I kod nas i sad ima tih prinosa,a bilo je i na putu za Milosevo u susnoj 2000 oj godini,(ali je tu pala jedna u pravo vreme) i uz ful agrotehniku tog proizvodjaca je bilo 4.2t/kj.
 
Nikad nisam cuo a nisam bas ni ja od juce, a nisu ni mnogo stariji culi da u Lokvama ili u okolini za takve rekordne prinose koje su ovde navedene a svi iz okoline znaju kakve sve paore ima ovde. Do 4200 kg po kj. jos sam cuo ali jako, jako retko, dakle treba proci godine da se tako nesto procuje ( i dalje se prica odnosi na sve bliznje atare ). A i taj neki ko je navodno imao takav prinos ljudi ga vec znaju kao proverenog lazova.
Tako da tesko moze proci ta prica od 5000 ili vise po kj.
Inace svi znamo da ih ima kolko god hocete od onih koji jos par ara ne racunaju u parceli a kad je dobar rod to mnogo znaci i onda se tapsu sami po ladja koliko im je rodilo.
Jos jedna stvar je da uz laganje niti dobija vise niti mu neko uzima. Pozz. svim poljoprivrednicima.
 
Rekoh kod nas je optimum 3t/kj,ako bude 3.3t to je puna kapa,samo je jednom za svog veka pokojni deda imao 4t/kj.
Koliko znam kod mene na njivi je baceno 100kg ureje i 100kg mesavine po kj,prskano od korova,bolesti i naravno folijarna prihrana. Ne znam tacno koja je bila folijarna prihrana,seme je kupovno sorta Apac,cekam zetvu sutra idem kuci za trajno pa cu moci da idem na njivu malo i javljam rezultate.

Predusev soja,na vreme orano i posejano,kao i ostale agrotehnicke mere koje su radjene u optimalnim uslovima.
 
600 kg 8-16-24/ha i 300/ha UREA i 200/ha AN,3 fungicida sa prihranom,novalon i greenshield,posle žetve preparat za razgradnju žetvenih ostataka i 200kg MAPa,to je kod njuih standardna procedura,pa tanjiranje oranje,setvospremiranje,germinator,setva pa kembridž ujesen,pa u proleće i svake subote pola sata muzike na kraju njive
 
I kod mene u taru ima jedan deo gde nikad do sada nije košeno više od 2500kg/KJ.Ove godine su se i najstariji poljoprivrednici iznenadili da je i u tom delu prebačena imaginarna cifra od 3000kg/KJ.
 
Ako kažete da je tako,tako je.Meni ni iz džepa ni u džep.Nisam još kosio svoju pšenicu pa postoji realna mogućnost da se jako iznenadim sa prinosom.Da i mene jednom sunce ogreje a ne samo vas. :haha:
 
600 kg 8-16-24/ha i 300/ha UREA i 200/ha AN,3 fungicida sa prihranom,novalon i greenshield,posle žetve preparat za razgradnju žetvenih ostataka i 200kg MAPa,to je kod njuih standardna procedura,pa tanjiranje oranje,setvospremiranje,germinator,setva pa kembridž ujesen,pa u proleće i svake subote pola sata muzike na kraju njive
Probacu i ja ove godine sa 500 kg NPK i 500 kg UREA AN, pa da vidim da li se isplati. A kakav preparat koriste za razgradnju? Mislio sam da dodam UREA-u pre oranja.
 
Jedno sam zaključio , treba sijati dosta gušće iako tvrde da ovi sad hibridi dobro bokore itd.Npr za Apač piše oko 170kg/ha, u redu on dobro popuni , ali probao sam jedan mali dio sa duplom gustinom i tu uopšte nije ni mogo da bokori i prilično je rodnije.
Ostavljanje tragova za prskanje da bi se više puta mogla raditi zaštita je isto dobra stvar, ništa se ne gubi.
 
Ja lično takođe ne verujem u prinos iz pšenica koje se seju malim normama semena.Kod takvih pšenica je mali broj primarnih klasova ,a znatno veći broj sekundarnih(bokora).Primarni klas je taj koji nosi prinos.Sejanjem veće setvene norme dobija se veći broj primarnih klasova ,a znatno se samoredukcijom sklopa kod pšenice umanjuje broj sekundarnih.
Ali naravno i tu treba imati mere jer u određenom trenutku se može imati više štete nego koristi.Velika gustina setve odnosi više semena(a to danas košta) i apsolutno utiče na izduženja između internodija na stablu pšenice što zasigurno dovodi do poleganja i gubitka dela prinosa.
 
Diklofen .Sa ovim se ne mogu složiti.Ustvari možda se i mogu složiti,ako navedeš koja je to mala setvena norma u kg.
 
600 kg 8-16-24/ha i 300/ha UREA i 200/ha AN,3 fungicida sa prihranom,novalon i greenshield,posle žetve preparat za razgradnju žetvenih ostataka i 200kg MAPa,to je kod njuih standardna procedura,pa tanjiranje oranje,setvospremiranje,germinator,setva pa kembridž ujesen,pa u proleće i svake subote pola sata muzike na kraju njive
Sabeir pa mi reci jesi više zaradio od onoga što je dobio 3 t po jutru uz mnogo skromniju agrotehniku.verujem i video sam na slikama da imaš predivnu pšenicu ali ekonomski da li je opravdano.
Kod nas u ataru kad je ok godina rod je kao što je Peet naveo par postova ranije.Ako je kod vas zemlja takva da ima potencijal da da takav rod u dobrim uslovima onda je i opravdano "možda" veliko ulaganje.
Moja agrotehnika : Posle suncokreta bačeno 200 kg 3x16 po jutru i izfrezano ,posejano setvena norma oko 280 kg po ha renesanse,deklarisana,5 februara 100 kg Uree po jutru ,15 marta 100 kg an po jutru. prskanje sa tezisom protiv gorušice .Kombajn i vaga 2980 kg JUS-a.
 
Bilo bi racuna da se psenica neda odma sad vec da se cuva.Kod cika zaharija je bila neka prica skoro u vezi nemackih poljoprivrednika da im se jecam koji im valjda stize u avgustu isplati po zagarantovanoj ceni od 300 do 320 eura po toni po toj ceni bi svako ulozio
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh