Pšenica 2010/11

Koliko ste posejali pšenice ove godine.


  • Ukupno glasača
    105
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Naravno tarana,vazdušni džepovi,a ne vazdušni čepovi,to ti je lepo opisano,isto što sam i ja opisao,samo drugim rečima,probaj jednom kembridž,ako si u prilici,pa ćeš se složiti samnom,da je glatki valjak kesa,i to bušna
 
Mr tarana imaš li ti zemlje u dvorištu,koje možeš pratiti svaki dan kako se ponaša za vreme i posle mrazeva?? Ako imaš,uvidećeš,da i ugažena zemlj posle mrazeva se malo nadigne,omekani,e to treba kembridž da nabije,da se negubi kontakt korena sa tvrdim slojem ispod mekšeg,setvenog sloja
sva tela se na toploti sire a na hladnoci skupljaju. fizika iz osnovne skole.
uostalom, ostavio sam ti link pa proveri i procitaj nesto o podlubljivanju.
ti valjaj kembridzom ali nemoj dezinformisati ostale.

@cile:
ja se s tim nisam sreo u zivotu, dok pre 3-4 godine nisam kupio jednu njivu.
2 godine uzstopno sam sejao psenice i obe godine imao problem s podlubljivanjem.
ostale njive normalne. samo ta je sklona podlubljivanju.
 
Voda se ne ponasa tako. To se u fizici zove "Anomalija vode"

Voda ima najmanju zapreminu na +4 stepena. kada se hladi, ona se zapravo siri do prelaska u cvrsto agregatno stanje (led)
A svima je poznato da se led siri, i zato nam na mrazu pucaju cevi, i zato mraz razrahljuje zemlju i razbija grudve posle oranja.

Neznam dali je to razlog ali definitivno agrotehnika kaze da i psenicu u prolece treba ponovo valjati!
 
smaramo vec, ali ne mogu da ne primetim da ne pricamo o vodi nego o zemlji.
na kraju, potpuno je nebitno kako i zbog cega, lek je valjanje glatkim valjkom.
ovim se odjavljujem iz price o podlubljivanju.
 
E Tarana, pa kako se odjavljuješ kad nismo rešili rebus ,glatki ili kembridž valjak.
Kod nas nisam video da iko valja žito u rano proleće ili pred kraj zime ali ja ću probati dogodine pošto mi žito sumnjivo koliki rod da a kako izgleda.!
A da poslušaću i savet kolege miđušara pa ću bar dva puta tretirati fungicidima i sa nekom skupom hemijom za korove i puštaću joj muziku subotom ako i tada budem ispod prosek mojih seljana definitivno više neću sejati pšenicu..
Ili me lažu ili sam ja naivan pa verujem:osmeh:
 
Gosp. tarana ? sva tela se na toploti sire a na hladnoci skupljaju. fizika iz osnovne skole.
uostalom, ostavio sam ti link pa proveri i procitaj nesto o podlubljivanju.
ti valjaj kembridzom ali nemoj dezinformisati ostale.
Ja se nebih složio sa vašom konstatacijom da se sva tela na toploti šire a na hladnoći skupljaju a i odgovorno sa naučne baze mogu i potvrditi ali da nedužimo ŠTA JE SA ČVARCIMA dali i njega podrazumevamo pod telom i dali i on ulazi u zakone fizike.
 
Onomad sam se i ja raspitivao i mislim da mi je clan diklofen rekao da se u prolece radi glatkim zato sto bi kembridz mogao da napravi vise stete nego koristi tj kembridz bi cupao psenicu.... I mislim da je u pravu. A jako mi je zao sto nisam slikao nasu psenicu koja je sejana u tanjiran kuruznjak(tanjirano kukuruziste kako god) i koje nije niti kembridzovano u jesen niti je valjano u prolece. Ljudi moji kako su se videli traktorski tragovi od setve... Pogotovo iz kombajna! U tragovima je bilo znacajno bolje zito! Inace po posejanim uvratinama mi je cale unosio seme i to tako sto bi natovario na tanjiracu par dzakova istovario pa opet do prikolice i tako jedno 5,6 puta(ko Balasevic). To je bilo kao beton ugazeno i ja sam bio ubedjen da tamo nece nista niknuti medjutim bas kontra. Zito je izaslo i bilo fenomenalno! Imam jos tri njive ali se mozda samo jos na jednoj vidi taj prizor ali mnogo,mnogo slabije. Ako vredelo uslikat cu pa kacim slike. Neko je napisao psenica je zenskog roda i ona voli gazenje... tako nesto. Izgleda da je u pravu!
 
Apsolutno je svako valjanje dobro došlo pšenici.Idealno bi bilo kada bi se posle setve odradilo kembridž valjkom ,a u proleće glatkim valjkom.To bi trebalo odraditi bez obzira na kvalitet setve i jačinu mrazeva.
 
Danas smo merili vlagu 14.6, sutra nastavak zetve koju smo poceli pre kise. Ceo ha ima da padne do ručka.
 
Sad se vratio sa polja gde imam psenicu i evo kako izgleda ali nece moci da se vrse jos bar 2 dana.Sorta je Ns40S.
2utt7rp.jpg
 
Ljudi resio i ja da napisem kako sam prosao. Prvi put u zivotu sam uzeo zemlju da radim. Ostala od zeninih roditelja pa jedan radio u arendu. Placao god. 40 evra, a mi nismo isli godinama da vidimo tu zemlju. Odem ja pretprosle godine kad ono on malte ne zalivadio, kao nesto za krave. Pod hitno ga odjurim i oprskam u razmacima vremenskim dva puta sa totalom. Prosle god. spreme mi zemlju posto ja nemam sa cime i posejem psenicu NS40 150kg na jutro i frtalj. Ove god. bacim 100 kg uree i kasnije 100kg ana ili obrnutim redom. Kum zna on mi je to uradio. Danas ovrsio 2440 kg vlaga 15 hek. 77,25. Valjda cu pokriti troskove, vazno je da zemlja ne bude zalivadjena. Hteo sam na jesen jos jednom psenicu, rekli mi da cu tako i ocistiti zemlju od travuljine.:ppozdrav:
 
Danas merili vlagu 14-15,valjda ce sutra biti bolje da se nastavi sa kosenjem
 
ka sad dosao kosili zito cuvenu sortu novi andino prinos neverovatan prosto ne mogu da verujem da moze zita toliko da nacuri ovako je bilo povrsina 1,25jutara ili kako mi kazemo staro jutro prinos 6460kg ili ti 5100kg po kj vlaga 15 i hl 79 prosto nismo verovali tehnologija pdjubreno jesenas zivinskim djubreto posijano 115kg po kj i proletos baceno 200kg po kj ana, prskano meteorom od trave i slavol kasnije prskano sa duet ultrom i fastacom i danas pokoseno
 
Baba kosio danas uslužno.Vlaga 14.5 sorta Simonida,prinos 3100 kg/k.j.Ne verovatno jer je pšenica bila jako retka,videla se kosa od hedera kroz njega,slame gotovo i da nema ali zato curiiii.
 
danas ovrsili 13 jutara novosadske, 5 vagona pod platu! vlaga od 16.5 u 12 h, do 13.6 predao veceras u pola 10 ... mislim da je gospodin paorpaor u predhodnim postovima rekao da mi i nije neko zito :DD
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh