Pšenica 2010/11

Koliko ste posejali pšenice ove godine.


  • Ukupno glasača
    105
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ma kakav visak, mi smo u manjku. Tuga je da kod nas cena u otkupu krene sa -25% od cene u svetu, a zavrsi, kad se ekipa nakupi na +25% cene u svetu. Da je drzava normalna i da ima robne rezerve, i da kontrolise manipulaciju sa cenom na berzi i na trzistu, svega toga ne bi bilo. Pored manipulacije sa cenom, nepostojanja robnih rezervi, kao i nepostojanja javnih skladista i trgovine sa zapisima, drzava je odredjenom broju ljudi dozvolila da se na trzistu bahati do mile volje, tako sto uspostavljaju sopstvene standarde za kvalitet a i za meru. I tako, posle tog i tolikog bezobrazluka, dodjosmo u sitaciju da nemamo rezerve, imamo minimalne zasejane povrsine, sa jako losim kvalitetom psenice. Strategija valjda.
 
Kod nas uvek ima viška zaliha pred žetvu i manjak zaliha pred setvu.
 
Sada ce jos neko izaci sa pricom necemo otkupljivati jer imamo velike prelazne zalihe ,eto solidarisacemo se pa cemo otkupiti po nekoj smesnoj ceni da spasu seljaka a dogodine ce mozda samo biti prica nekada se i u Srbiji sejala psenica jer je vise niko nece sejati.
 
Tek ste zatvorili temu o protestu, a koliko vidim trebace vam uskoro.
Uvek se psenica u zetvi kupuje za male pare, nisu oni pali sa kruske.
 
Ono glavno je da psenice NEMA, a oni se sad mogu kurciti samo donekle da bi otkupili od onih koji moraju da prodaju. Bice tu jos koje kakvih zanimljivih izjava.
 
Ko mora tj. kome trebaju pare prodaće je ,a kome nije hitno ostaviće je.Uvek je tako bilo i biće.Malo ko se obazire na njihove izjave jer smo svi naučili i navikli na te mahinacije.Evo Petrovića upravo na Pinku govori kako imamo viška i da se zabrana izvoza ukida.
 
Pšenice nema,nije mnogo zasejano a i ovo što jeste više od polovine je bolesno(govorim za svoj atar).Što se tiče čuvanja i lagerovanja jeste dobro ko može da sačeka par meseci ali šta kada je sačuvaš do Januara i prodaš a ne dobiješ pare?!Tako sam ja prošao sa prošlogodišnjim rodom pšenice,to malo sirotinje što sam sačuvao kao i da nisam.
 
prosao sam danas od kikinde do djale.sve psenice usput su zavrsile nalivanje i krenule u zrenje.slabo se ulagalo ove godine u severnom banatu. a kako se ulagalo, tako ce i roditi.
 
Ja sam juče imao maršutu,Bašaid,Kumane, Bečej, Srbobran,Kucura,Deronje i nazad Dspotovo, Zmajevo,Temerin,Čurug .Pšenice koje sam video uz put su u glavnom u sazrevanju.Ima ih koje će dočekati 1VII (mislim da su u pitanju sorte kasnijeg zrenja) ali uglavnom je stanje useva slično kao i u našem ataru.
 
Pšenica Simonida
Image00001.jpg

Image00009.jpg

Image00011.jpg
 
Biće tu roda samo tako.Nije uopšte jako polegla,a i to što je poleglo je na stranu od pravca kosidbe pa neće biti problema.
 
u backopalanackom ataru su sve psenice dobre zetva nece jos sigurno za 10 dana a uveliko se najbolje za sada drzi APAC a i cena valjda nece izostati ovoga puta
 
U backom ataru Apach,Arleqin se najbolje drze nece zetva jos sigurno 10 dana,a ima nekih drugih sorti za koje ce zetva ubrzo jer su pri kraju
 
Ove godine mlogo izniklog divljeg ovsa ima po psenici,a to nam je semenarska kuca uvalila.Konkretno kod nas Hrastovaca je radila apaca a ima ga i u ns 40s.
15qp4jp.jpg
mk9c3r.jpg
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh