Pšenica 2010/11

Koliko ste posejali pšenice ove godine.


  • Ukupno glasača
    105
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
u kojim sortama psenice vam se javlja lema? ja imam simonidu i nemam je, a takodje nemam ni razi. sto se tice prinosa zadovoljan sam i sa 5t, a ocekujem vise.
 
Generalno nisam video zita bez nekih djavola u njima, tako da slobodno kacite prskalice /ko nije to uradio ranije/. Ja sam radio sa Norel D i Decisom.
 
Kod mene lema napala NS-40 S,a apac nije.
NS-40 S prskao 3 puta protiv leme.
 
Evo moja Lasta malo zagadjena sa razom
2efqrfn.jpg
 
Kod nas ove godine dosta ljudi ima problem sa rdjom pšenice,što nije bio slučaj poodavno.
Kleme za sad nema.
 
Evo razlike u prskanju sa fungicidima i ne prskanju.Imam jedno parcence koje sam kupio od brata od strica i prskao sam jednu sirinu prskalice a za drugu a i manje nije bilo tecnosti.Inace nikad ne prebacujem u vecu brzinu ili smanjujem pritisak da bi oprskao do kraja.Sada sam se vratio sa te parcele i video da ima fuzarijuma na neprskanoj strani.Prve slike pokazuju da ima fuzarioze a druga koja je prskana da nema ili veoma malo zadnja slika opet ima.
rszzwz.jpg
4i1pjd.jpg
11817gx.jpg
 
kod mene se na jednoj parceli (ogumak - pesak + breg) žito malo šlogiralo i počelo prinudno da zri.
kišu nije videlo više od mesec dana.
 
Danas sam pogledao dve parcele pod pšenicom .Ova toplota i vetar je ni malo ne odgovaraju.Naglo menja boju ,mislim da neće dočekati 1 VII.
Klasovi šareni ,broj zrna u klasu varira od 40 do 60.Jesenas smo povadili staro voće i tu posejali pšenicu.Svako mesto gde je bilo drvo je skroz žuto.
Ne nadam se nekom prinosu, pošto ima oštećenja od vode.
 
Šta mislite kada će početi žetva? Ječmovi su skoro zreli, znači za jedno dve nedelje bi moglo da se počne?
 
Verujem da je nastavilo onako toplo vreme i vetar kao u prethodnih par dana da bi se ječam iduće nedelje uveliko kosio.Po ataru sam video pšenica kod kojih je zastavičar potpuno izgubio boju ,a to mu dođe dve nedelje do košenja u normalnim uslovima.Ove kiše i zahlađenje koje je predviđeno za ovu nedelju će ipak malo pomeriti žetvu ka julu.Ovo pogoduje kasnijim setvama.

Da dopunimo temu:
Poljoprivrednici u Hrvatskoj – region oko Vinkovaca, Vukovara, Đakova, Slavonskog Broda, Osjeka i još nekih žitorodnih reona, dvadesetak dana pred žetvu pšenice istakli su svoju prodajnu cenu – 2,40 kuna ili skoro 31 dinar po kilogramu.



Kako saznaje „AgroServis” u udruženju poljoprivrednika u Đakovu, tamošnji ratari očekuju pomenutu otkupnu cenu, ali im je veći problem kome da daju pšenicu na čuvanje, jer su prošle godine ostali bez više hiljada tona zrna, koji su prodali skladištari. Ministarstvu za poljoprivredu ratari su poslali poruku da očekuju slobodan izvoz, kao i primenu zakona o robnim zapisima i skladišnicama.

Poljoprivrednici u Hrvatskoj očekuju da će najmanje 200.000 tona pšenice prodati na inostranom tržištu. Među kupcima pominju se BiH i Makedonija.
 
mogu vam raci da kod mene ima stasnih razlika u zitu koja su prskana a koja nisu izgleda ce biti velike razlike
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh