Pšenica 2010/11

Koliko ste posejali pšenice ove godine.


  • Ukupno glasača
    105
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Tezis je dobar ali ne moze u jesen sve da se sejepšosle njega jer je rezistentan,pogotovo ne moze uljana repica.Pito bih te da li ima u vasem kraju leme u zitu ili Kako kazu zitnepijavice i koji prinos zita imate u proseku?


Malopre sam došao sa večere iz lovačkog udruženja i baš smo komentarisali LEMU .OD nas 20 koji bukvalno svi radimo zemlju i sejemo pšenicu niko nije prskao fugicidima niti primetiou pojavu bilo kakvih štetnih insekata.
Što se tiče prinosa kreće se prosečno 2,5- 3 t po jutru ili ti 4,5-5,5 t po ha, naravno ima i više .
Uz prošlogodišnju agrotehniku od 200 kg NPK 3x15+100kg urea+ 100 kg an+ metmark,sve odrađeno u optimalnom roku i sejano u tanjiran suncokret uz veoma loše vremenske uslovu u vreme žetve i pre nje.
ja sam imao prosek ječma 3000 kg,pšenice 2800 i tritikale 2400 kg po jutru.
 
Ljudi koje se aktivno bave poljoprivredom više od 20 godina ne pamte ovakvu najezdu insekata i napade bolesti na pšenicu.Pšenice su stvarno dobre ali su napadi počeli suviše rano_Ona je otprilike izbacila klas pre pet do deset dana, kaže se da posle tog čina treba 40-45 dana do žetve.To je veoma dug period da ona izdrži i bude sasvim normalna.
2duy3rr.jpg

Evo konkretne slike tripsa na klasu.
 
Toga nema sigurno kod nas za sada ,veruj ima pšenice koja je izbacila klas pre 20 i više dana,juče sam video ječam žut kao pred žetvu !!
Bio mi preko kanal pa me mrzilo da preskačem da vidim kako mu je zrno,no na oko kako izgleda ne obećava.
 
Ja ne verujem izgledu dok kombajn ne pocne da kosi.Ocas posla moze da se naoblaci i da bubne led.
Inace kod nas od posejanih povrsina,pa ja neznam da li 20% izgleda dobro.
 
Pa sad na oko je apac bolji ali je i 10 dana pre sejan a i ns nije imao najbolji sklop.Apac je sejan 193kg po hektarau 15.10.2010 a NS 25.10.2010. sa 240kg ali nije sve niklo,i bilo je razvuceno nicanje.Inace apacu je predusev psenica a Ns-u kukuruz.Oba zita sejana sa redukovanom obradom stim da je Apac na gruberisano zemljiste a Ns na tanjirano,sto je najbolji pokazatelj da je gruber bolja masina ot tanjirace.Videcemo na kvalitet zrna ko ce dobiti vecu ocenu.
 
Apač dobro rodi ali kod nas nije popularan kod mlinara. Inače mislim da je on namijenjen za integralno a ne bijelo brašno.Još jedan dokaz gdje smo ,kod nas je potrošnja integralnog brašna 0,...%::lose::
 
Mogli bismo dati procene roda svojih psenica. Licno mislim da ako ove godine dobacim do 4,5-5t po hektaru bicu zadovoljan. U proseku mislim da ce prinos u mom ataru biti manji od visegodisnjih proseka a kvalitet isto tako. Svaka peta njiva je tretirana herbicidom, tako da ce zetva opet biti 'lepa'. Ona zgadija od palamide i lapka uveliko izviruje iz zita. Meni je mustang odlicno odradio posao ali komsiluk se ne bavi time.
 
Ne smem prognozirati ništa jer evo već u dva navrata vetar je gadno poleže ,a nije ni zrna počela nalivati.Šta će biti kad klas oteža ,a naiđe takva gungula ne smem ni da mislim.
 
@cukaneca,

Toliko i ja ocekujem. Sa 4,5t/ha, cu cak biti i prezadovoljan. A pri tome ulaganja nikad veca. Samo sam je tri puta prskao, dve prihrane, plus svaki put dodaj nesto uz herbicid. A ona sarena, od odlicne, pa do cveca, od 0 cm (zbog vode) pa do 90cm.
 
Moje psenice za sad deluju dosta dobro cak odlicno, ali cemo o psenici tek u zetvi. Moze ona da prevari izgledom.
 
ulaganja su mi svedena na minimum 3x15-200kg+150kg AN-a ( po lancu ) +sejanje i još vršidba i to je to a inače indijanac je super kako je na početku izgledao sada je fenomenalan e da zaboravio sam osiguranje 920din po lancu :osmeh::ppozdrav:
 
Mislim da cu da smanjim svoju procenu prinosa :zli: razloge pogledajte na slikama. Neverovatno da sam danas prskajuci ove vaske naleteo na deo sa lemom koju nisam video kod mene odavno.
 
Danas gledao kod mene i nema nista, video sam tek jednu lemu. Mada cu sutra morati opet da pogledam, uplasili ste me. Razgovarao danas na "barikadama" sa ljudima, i vecini se bolesti pojavljuju na domacim sortama, osim Evrope. Evropu mi nahvalise njih nekoliko, da kod nje uopste nemaju problem sa bolestima. U ostalim su imali prvo rdju i pepelnicu, a onda su prskali i protiv fusariuma.
 
Treba malo prosetati kroz parcele. Na lemu sam naisao na njivi od 2h i to mi je ispred nosa ali u sredini tako da nisam ni primetio do juce kad sam isao prskati a zahvatila je skoro 0,3h
 
Slikano 24.05., jak napad leme iz sredine naše njive:
1zlrp07.jpg


Rešeno Vantexom 60cs ali je zahvatilo više od pola jutra na parceli od dva.


A ovo je druga parcela od 8 jutara, leme skoro nema ali ima dosta raži:
2wc4jlw.jpg


Sorta je Simonida a u našoj okolini nema njive gde nema bar malo raži koja štrči 20-40 cm iznad pšenice. Ova parcela spada u više zagađene ali ima i mnogo gorih. I boljih, kod kojih ima svega par zagađivača na parceli. Loša obrada obrada semena? Ne mogu da zamislim šta bi drugo moglo biti.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh