Pšenica 2010/11

Koliko ste posejali pšenice ove godine.


  • Ukupno glasača
    105
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
I sada se vratimo malo u nazad i pitamo se , cemu ona ludacka uredba o zabrani izvoza i prica o interventnom uvozu. Kanda to nama neko malo saradjuje. Izgleda da imamo odlicnu medjuresorsku saradnju na transverzali bizMismeni-vlast-mediji. Svako ima sovje mesto u sumanutom sistemu. Sistemu koji je dosao do ivice raspada.

Podsetio bih samo na proslogodisnje desavanje, kada je cena dok je bila zetva i do 30% jeftinija od cene u svetu. I da podsetim na baljezgarije bivseg nam ministra o dobroj ceni od 12, pa onda 15 dinara. A zatim ekstrem, kada se izveze dovoljno i kada treba prodavati na domacem trzistu, onda je cena skoro 30% skuplja nego u svetu. A ovih dana prisustvujemo pojavi ovakvih clanaka, gde vec ima za izvoz i to od prosle godine, a od ove godine ce biti i visak milion tona. Normalno na jesen je zasejano svega 400 hiljada ha, i bili su odlicni uslovi za setvu u decembru. Ziveli nama nasi mediji i strucnjaci, na celu sa bizMismenima i birokratama.
 
moju danas prskao od bolesti lista sa mankogalom 80 i evo kako izgleda.
2eoeivd.jpg
umsld.jpg
 
Srdjuanzorz;
Izjavio si da obavezno dva puta prskaš pšenicu, a nekad i više. Interesuje me jel ideš istim tragom pri svakom sledećem prskanju? I ako ideš, bude li šta od pšenice koja je gažena dva ili više puta, tj. ima li šta kombajn da skine sa nje?
 
Ne moze da se podigne kad je gazis u vlatanju a uvek idem istim tragom.Sad za sledecu sezonu imam sejalicu sa automatskim zatvaranjem na tragove za prskanje,tako da necu je vise gaziti.
 
Koliki prinos po ha postižeš? Ja imam 6 ha (4 ha balaton, 2 ha apač) pšenice, do sada nisam prskao fungicidima. Jesenas sam rasturio oko 350 do 400 kg ruske 16-ice, u februaru sam prihranio sa 200 do 220 kg KAN-a, 19. aprila sam prskao sekatorom 300 gr po ha i dodao sam 4 kg mortonika, a 28. aprila sam rasturio još po 100 kg KAN-a. Pšenica na svim parcelama izgleda dobro. Sad ne znam da li bi trebalo da je tretiram nekim fungicidom...? Zanima me da li bih time sprečio pojavu nekih oboljenja koja se javljaju u pšenici?
 
Pa sigurno das na ovakoj kisnoj godini bice bolesti jer kod nas nije tako puno padala pa je ima.Bolje je da prskas ali prvo proveri da li ima obolenja a sto se tice fuzarije to obavezno jer barem kod nas je ima mnogo.
 
Falkon ima i preventivno delovanje.A svi fungicidi se koriste preventivno.Jer ako dodje do oboljenja nema lecenja vec stopiranja daljeg sirenja.Zato i radimo pre pojave jacih oboljenja.
 
@kiraj
Imas extra psenicu,svaka cast!

Sinoc me zove jedan prijatelj,samo sto ne place,neka bolest psenice mu je unistila 7kj,eto koliko moze da se izgubi ako se psenica ne tretira fungicidima.Izlazili su na njivu strucnjaci PSS ali nisu tacno mogli da mu kazu koja je bolest u pitanju samo su dali savet da odmah preore njivu i poseje kukuruz.
 
Nije tacno znao ni da mi opise ali su mu rekli ovi iz PSS Vojvodine da ove godine ima jako mnogo obolelih njiva sa sortom Apach,uglavnom danas preorava tu njivu,covek je ocajan.
 
pa i ja imam apač i kod mene neke rupice polistu pitao sam i stručnjake iz baera evo šta oni kažu

Postovani Srdjane,

rupice na listovima nisu uobicajeni simptom...., musice takodje.
Najcesce stete na psenici su od larvi Leme melanopus odnosno zitne pijavice, ali ti simtomi su vise u vidu crtica na listu....eventualno pogledajte , na primer sa visine, da li imate bilicasta polja u parceli, kao oaze....jer Lema skida zeleni sloj na listovima pa ostanu takoreci belicasti listovi psenice....
Ukoliko procenite da je stvar ozbiljna, mozete i pre tretmana za fuzarijumom ( fungicid Prosaro) da prskate insekticidom Decis....koji resava problem Leme, ali i drugih stetnih insekata, jer ima sirok spektar delovanja. Jedino sto sa sigurnoscu ne mogu da potvrdim koji insekat vam pravi stetu u vidu rupica....takodje mozete u jednom prohodu odraditi tretman sa ova dva proizvoda.

srdacan pozdav
 
Ma nisu kod njega insekti ,nesto drugo je u pitanju.Ja sam moj Apach tretirao fungicidom,nemogu sada da se setim naziva,solidno izgleda mada sam i ja primetio na jednoj njivi da jedan deo dosta losije izgleda i razmisljajuci setio sam se da mi se na tom delu njive traktor pokvario i da je verovatno u pitanju veca kolicina herbicida.
 
moj apač ima 30cm visine mogu vrapca da vidim na drugi kraj njive:haha: a kod kiraja deca mogu da se izgube u žitu pa vas ja pitam jel to normalno pošto ga prvi put sejem i sve se nadam porašče kad ono cvrc :haha:a ovde niko i nema iskustva sa apačem da me bar uteši malo jer kolikogod ga hvalili da rodi na oko je dupla 00
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh