Pšenica 2010/11

Koliko ste posejali pšenice ove godine.


  • Ukupno glasača
    105
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Mislim da ti je bolje da to obavis cim pre. Bolest se brzo siri, a onda ti(mu) ne moze nista pomoci. Kad se bolest uoci obicno je vec kasno za prskanje, bar je tako Nebojsa iz Bayera meni pricao. U poverenju mi je rekao da ne postoji sredstvo koje moze izleciti, vec samo koje preventivno deluje i sprecava pojavu bolesti. Savetovao mi je da zastitu obavim iz dva puta (sto je u nasim uslovima bez stalnih tragova dosta tesko) i to prvi put kad tretiram protiv korova, a drugi put u samom vlatanju da bi se list zastavicar sto duze odrzao zdrav i time direktno podigao prinos i kvalitet psenice.
 
Sto si se zeznuo?
Pa platio skupo. Bilo je i jeftinijih sredstava.

A ja opet danas dobio savet da ne zurim sa TILT-om, vec da to ostavim za sledecu folijarnu prihranu, i da onda odradim sve zajedno, za nekih 15-tak dana. Za sada ima tek po neka pegica, i po malo zutih listova po vrhovima. Danas sam inace isao sa UAN-om, nekih 35l/ha. Videcemo sta ce biti. Dodao u Fluromark zbog prilepace.
 
UAN iz Azotare Pancevo. Odes u Azotaru sa cisternom i sipas. Ja sam isao sa onim plasticnim cisternama od 1000 l i sipao. Da se ne zeznete da odete sa buricima, ili sa necim slicnim sto ima mali otvor, jer ne mogu da vam sipaju. Treba da bude otvor od barem 20cm, i na visini od barem 1,7 m. Vec smo pisali o tome. Moze i folijarno a moze i kao prihrana, a takodje moze i kao osnovno. Vec sam pisao na temi uljane repice sa kojom sam kolicinom isao, i nije bilo nikakvih problema. Za psenicu sam povecao i nadam se da ce biti sve u redu. Strucnjaci su me uverili da mogu da idem sa cak i 30%, ali sam isao sa nekih 10-15%, kao sto ste videli. Inace u onom prospektu pise da kad se ide folijarno rastvor treba da bude do 1%. opet sa druge strane kazu da moze do 30%. Meni je sve to bilo konfuzno, i ja probao na repici sa 10%, i nije bilo problema. Za psenicu sam jos podigao i valjda ce sve biti ok.

Cekam da vidim da @garisa istakne rezultate ogleda, gde je isao sa citim UAN-om, pa da vidimo.
 
2e4iuir.jpg
33biil3.jpg
dmthew.jpg
e ovo je moj apač izvukao se malo kako je izgledao ovo je još i dobro
 


Danas bio po njivama i naletim na komsiju koji baca drugi put KAN valjda ne pitah ga sta je. Dok smo razgovarali pogledam zito oko rasipaca i rezultat su slike koje gledate.
 
Pada kisaaaaaaa!


http://www.poljopartner.rs/index.php?option=com_content&task=view&id=6543&Itemid=1
Bolesti strnih žita mogu da smanje prinos u značajnom obimu. Jedna od njih je i rdja. Ova bolest je najznačajnija bolest strnih žita značajnija od pepelnica i pegavosti. Postoje tri prouzrokovača rđe na strnim žitima lisna rđa, crna stabljičina i žuta prugasta. U godinama epifitocija gubici mogu da budu veliki, zbog povećane, prevremenog sušenja i slabe nalivenosti zrna.

Prosečni gubici u prinosu iznose 10% a u godinama epifitocija 50-60%. U svetu je žuta prugasta rđa najraširenija, čiji su simptomi u vidu rđastih pega. U toku zime se razvija na temperaturama 9-12°C i posle vlaženja lista od tri sata ostvaruje se infekcija. Patogen se ne razvija na temperaturama iznad 25°C i ispod 2°C. Vlažno proleće je izrazito pogodno za proizvodnju i nicanje spora i ostvarenje infekcije.
 
Poslednja izmena:
Simonida ,seme ostavljeno od pšenice koja je bila u vodi.Možda zato tako i napreduje.
P4200051.JPG
P4200054.JPG
P4200055.JPG
P4200056.JPG
 
Ljiljan fenomenalno izgleda, stavicu slike....,mozda cak i prevelika...40S onako ...meni se licno na izgled on ne svidja ali cekamo kraj pa da vidimo sta ce da kaze :)
Jedna parcela Balatona..on je bas redak :(
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh