Pšenica 2009/10

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
mityoo je napisao(la):
Zar neshvatate da oni sviraju kako im narede! Uplasili se oni gore da ce ostati bez leba pa sad vise nisu bitni ni agro-tehnicki rokovi
niko im nista ne naredjuje. oni su bre trgovci.a ove godine se semena nisu naprodavali...
 
Jutros sam usput slikao moju psenicu iz kola,posto je pljustalo.Sorta europa,posejana 11.10.
mhy83s.jpg
 
Moze te li da date ralnu povrsinu pod psenicom do danasnjeg dana. Kod mene realno oko 60-80 % od planirane povrsine posejano jos pre 10-ak dana,bar mi se tako cini poznavajuci atar i ljude. Sve u svemu nije posejano kao svake godine,ali nije nesto ni drasticno manje. Bojim se samo da ne bude da se pravi bauk od male povrsine pod psenicom zbog ko zna kojih novih prevara.
 
Kod mene ima nekoliko većih prizvođača koju ili nisu ni počeli ili su tek počeli. Oni najmanji su uglavnom odradili ono što su hteli. Procena je teška stvar, ali da ima vidiljvo manje to je sigurno. Ima još kukuruza na njivama, ali za šta su te pacele predviđene to neznam. Inače od NS-a do ZR-a ima jedno 15tak njiva i to manjih, posejanih sa žitom, put ima 50 km ali jedan deo nisu njive.
 
kod mene nikle ima neverovatno malo.a koliko je posejano u onih nedelju dana lepog vremena, stvarno nemam predstavu. mislim da su "srbijanci" debelo podbacili (ne zbog kiše, već zbog kalkulacije) i da nije tol'ko stvar do vojvodine. što se cene tiče, ako je zaista ovoliko malo posejano, moraće da dođe do uvoza.na ruku nam ne idu rekordne svetske zalihe.a plus nam je sporost u donošenju odluka ( o uvozu) i nestašica para. onako odokativno, bio bih prezadovoljan s 12-13din.to bi značilo da sam na nuli.
 
pa nece ljudi da seju sta pricamo...nema racuna sta da rade dzabe da bi stajali na 0 a da neracunamo rad i amortizaciju masina... nije niko corav da nevidi kakvo je stanje...al isto ce oni da uvoze iz necijih rezervi neki otpad i boli ih za nas!!!
 
taj sto pise tamo po poljopartneru nema veze s mozgom a ni sa engleskim jezikom. idu mi na qraz!
svaka druga vest koju procitas po nasim novinama i internetu a koja je prevod nekog stranog teksta je cista dezinformacija! ne iz zle namere, nego iz aljkavosti i gluposti.

kao prvo, upste nije rec o psenici nego o proizvodnji ZITARICA!
a pod zitaricama IGC ( international grain council) podrazumeva jecam, kukuruz i psenicu.

koga zanima sta zaista IGC PRETPOSTAVLJA da ce se desiti u narednoj godini evo mu link.
http://www.igc.org.uk/en/grainsupdate/igcsd.aspx

wheat je psenica
maize kukuruz
barley jecam
a total grains suma gornja 3.
 
http://www.agropress.org.rs/tekstovi/11713.html
sramota sta se sve sada pise i objavljuje. neka neko tom seljaku koji bi sejao psenicu do polovine decembra ponudi cenu od 200 evra po toni da poseje psenicu. dosta se srpski seljak solidarisao za drzavu, narod i socijalni mir.
ekonomska racunica treba da nam bude na prvom mestu u ovakvim "trzisnim" uslovima privredjivanja.
 
Moj komsija ce sutra ili prekosutra da proba da seje .Uzeo u arendu 4 kj koja nisu za drugo nego za strnjike i lucerke.
 
Zitko jos uvek seje psenicu, jos sam ih danas video napolju.A i moj komsija je danas pospremao, jos nije posio ni zrno.Ima takvih dosta.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh