Pšenica 2009/10

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Jel vi ljudi stvarno mislite da je "semenska" psenica stvarno semenska,ko zna kakvo govno nam prodaju i kakve su to institucije za doradu semena.Pre nedelju dana bio da pokupim vestak na skladistu kod jedne polj. apoteke i pitao te radnike kakvo seme imaju kazu ovo pa ono i tu je i ono iz nase dorade,pa...?
 
mityoo je napisao(la):
Razlicita farba ukazuje na kolicinu upotrebljenog sredstva ili eventualno na koncentraciju sredstva iliti na kolicinu vode kojom je sredstvo razblazivano!
To može biti kod tebe kući ali ovde to nije slučaj.Levo seme je tretirano sa Dividendom i to 100%,a desno nije sigurno.To su potpuno dva različita sredstva na semenu.
Dividend 030Fs ide 20 litara sredstva +50-70 litara vode po 1 vagonu.Koliko god vode u tom opsegu da sipaš boja će mu biti približna ili ista onom levo zaprašenom semenu,a nikako desnom.Desno je rađeno ili tyconom ili raxilom
Što se prinosa tiče kod predosnovnog se ne nadaj prinosu kao kod osnovnog ili pogotovo C-1.C-1 je ono što većina nas seje i to daje neki vrh rodnosti neke sorte.Zapamti gde si šta sejao i videćeš razliku,mada predosnovno je zakon jer možeš za sebe ostaviti super seme za nadalje.
 
Tako mi i treba kad ne gledam šta uzimam :udri:
Prilikom setve sam primetio kategorije. Za koliko je manji prinos kod predosnovnog? 80% mi je ova kategorija :sta: :sta:
 
Ma glupo bi bilo da ti ja sad napišem bilo šta ali razlika zna biti različita.Nama se u firmi dešavalo da čak predosnovno ili čak elita da više nego original seme iste sorte.Uslovi su bili isti tj. parcela pored parcele,zalivni,agrotehnika.
Znači ne sekiraj se mnogo.Radi sve kako si i radio do sada i nema brige.Ako godina bude dobra biće dobro i tebi.
Pazi koliko predaješ toga semena jer ćaš ga vrlo lako prodati dosta privatno ukoliko ostane ovaj sistem plaćanja tj. otkupa pšenice.Hoću da kažem da je NS40s trenutno naša najrodnija sorta ali vrlo nekvalitetna.
 
Bili ste nervozni i u zetvi psenice pa ste ipak pokosili,tako cete i sada posejati.Samo bez nervoze.
 
ognjen74 je napisao(la):
jel neko zna koja je setvena norma za ns40 i rapsodiju
cujem da je za ns40 180kg po hektaru :sta:
ne bi trebalo, ns40s ide isto ko i čuveni apač, valjda oko 100kg/kj, rapsodija valjda ide u isti koš sa ljiljanom, draganom, rusijom, znači 180kg/kj. neka me neko ispravi ako grešim :cao:
 
Koje su vase procene,kolko ce biti posejano psenice ove godine?
U mom ataru je dosta slabo posejano uvek se na vreme odradi (vecinom) poso,pa mogu prognozirati da ce biti zetva 2010 vrlo kratka.
Jel tako i kod Vas?
 
Bice posejano kao i svake godine sto se seje.Mozda i bolje da ne sejemo mnogo.Tajkuni ako procene da im treba psenica oni puste buvu kako je malo posejano pa svi navale na setvu i opet ista prica.Velik rod,mala cena i tako u krug.
 
po nekim informacijama ne bas pouzdanim, zadruga s kojom saradjujem je prodala 25% manje semena nego lane. druga informacija je iz poljoapoteke, gde mi covek rece da nije mogao da navuce sredstva za zaprasivanje zita, kol'ko se trazilo...
bice manje..a koliko manje zavisice od vremenskih uslova. do sad u vojvodini nije posejano ni 15% a juzno od dunava skoro nista.
 
moja posejana pre 2 nedelje nice. vide se iglice.za par dana ce biti na redove..inace, juce sam posejao poslednjih 6 jutara.
 
Prekljuce sam uspeo jos 14 kj da posejem sorta simonida oko 140-150 kg /kj.
9gy32f.jpg
15wxv74.jpg
 
Moj APACH posejan 9tog oktobra u suvo zemlju,tek sada pocinje da nice i vide se redovi i iglice velicine 1 2 cm i sada treba samo da je ovakvo vreme i da nebude hladno da zito malo naraste.
2csi8ao.jpg
 
Danas sam zavrsio setvu psenice. Posejano 28 jutara pobede 8 dragane i 2 apacha.Sutra jos malo usluzno ako vreme dozvoli i gotovo za ovu godinu ::namigivanje::
119uihz.jpg
2eun04z.jpg
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh