Pšenica 2009/10

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Jutros palim tv,a kad tamo nalickana voditeljica sa kezom od uveta do uveta prica o setvi psenice!Kaze da setva psenice jos nije zavrsena i da seljaci koriste svaku priliku da poseju jos koji hektar zemlje!Koji su ono moroni,pricaju o setvi psenice uz snimke prolecne setve kukuruza!Nemaju pojma,a jos se time hvale ::lose:: ::lose::
 
Pitam se dali i u ostalim drzavama u okolini poljoprivrednike nagovaraju na setvu u decembru?Zna se kada su optimalni rokovi i ko to ne ispostuje,vise srece iduce godine!
 
НОВИ САД - До сада је пшеницом засејано 457 хиљада хектара што је до сада најмања површина у историји гајења пшенице у Србији изјавио је за Радио - телевизију Војводине академик Србислав Денчић управник Одељења за стрна жита новосадског Института за ратарство и повртарство.

:)

za nedelju-dve biće oboren rekord u setvenim površinama.
 
Evo i naše pšenice u srcu Šumadije + Laki

33xzbza.jpg
 
po ko zna koji put se vidi da oni koji se bave poljoprivredom u ovoj zemlji nemaju veze sa zivotom.
nit znaju kol'ko cega ima, nit' kolko je posejano...

Novi Sad, 4. decembar 2009. Setva pšenice u Srbiji obavljena je na svega 70 odsto očekivanih površina i iznosi 372.322 hektara. Od setvenih površina u Vojvodini je zasejano oko 210.000 oranica. Ali ovo nisu konačni izveštaji. Veliki podbačaji u setvi prema uobičajenim planovima su u sremskom okrugu - za polovinu, dok je rasinski, pomoravski i podunavski okrug dospeo sa setvom samo do jedne trećine.
Mačvanski okrug je zasejao oko 36.000 hektara, što su još uspeli i u borskom i južno banatskom okrugu, dok je sa 50.000 hektara južno bački okrug najuspešniji, ali ispod uobičajenih površina – manje čak za trećinu.
Ukoliko žetva bude na nivou desetogodišnjeg proseka, Srbija će imati dovoljno zrna za hleb i pecivo (troši se 109,5 kg hleba i peciva po stanovniku), ali će izostati uobičajeni izvoz.
Setva pšenice nije bila uspešna ni u našem okruženju i podbačaj se kreće od 30-40 odsto.
Poljoprivrednici kao razlog za odustajanje od setve pšenice navode nisku otkupnu cenu u toku žetve, kao i za vreme setve, kada je Srbija sa 8,60 din/kg imala najnižu cenu u svetu. Cena je danas veća od 12 dinara, a očekuje se i novi rast.
Kompanije koje su se zadužile kod Državnih robnih rezervi putem razmene za đubrivo ne mogu na domaćem tržištu kupiti potrebnih 30.000 tona zrna.
Prema evidenciji, Državne robne rezerve raspolažu sa oko 300.000 tona pšenice, što može biti značajno za prelazne zalihe u idućoj godini, ali se može dogoditi da i svi skladištari nemaju upisane količine, što se u praksi često događalo.
Prema proceni žitomlinskih organizacija, u Srbiji se u sivoj zoni godišnje nalazi oko 200.000 tona brašna, ali o tome nema tačnih podataka i pored toga što takvo poslovanje finansijski ugrožava rad mlinova.
 
Ovo su verovatno neki statistički rezultati pošto se svake godine izveštaji o zasejanim površinama rade na dan 1.12. Svi znamo šta je statistika :Tačan zbir netačnih podataka.
 
Pa kad im nesto treba(drzavi-barbama) oni te ubedjuju da je dobro i u decembru sejati,prosle godine nas plasili kako nebi bilo pozeljno sejati u novembru jer je neki optimalni rok do kraja oktobra.Al bilo kako bilo niko se od nas nece opariti... :nono:
 
Dolovac je napisao(la):
Pa kad im nesto treba(drzavi-barbama) oni te ubedjuju da je dobro i u decembru sejati,prosle godine nas plasili kako nebi bilo pozeljno sejati u novembru jer je neki optimalni rok do kraja oktobra.Al bilo kako bilo niko se od nas nece opariti... :nono:
E to je tacno.. Ja imam jos 300 kg semenske pa cu mozda da radim neki experiment... Naime jedne godine sam sejao psenicu 12 decembra i verovali ili ne nije bila losija od ostalih cek je od nekih parcela bila i bolja! A bolje da posejem seme nego da mi propadne...
 
mityoo je napisao(la):
Dolovac je napisao(la):
Pa kad im nesto treba(drzavi-barbama) oni te ubedjuju da je dobro i u decembru sejati,prosle godine nas plasili kako nebi bilo pozeljno sejati u novembru jer je neki optimalni rok do kraja oktobra.Al bilo kako bilo niko se od nas nece opariti... :nono:
E to je tacno.. Ja imam jos 300 kg semenske pa cu mozda da radim neki experiment... Naime jedne godine sam sejao psenicu 12 decembra i verovali ili ne nije bila losija od ostalih cek je od nekih parcela bila i bolja! A bolje da posejem seme nego da mi propadne...
Swe zavisi od godine,neki put te opali a nekad ne...
 
Ja sam jutros zvao neke mlinove kod mene u Paracinu i vrse otkup po ceni od 8dinara necu ju prodati obicno sam sadio oko 30h a ove godine sam posadio samo 1,5h bice za mene a drzava nek se zapita zasto je tako!Samo da napomenem da imam oko 75 000kg kuci na hali i nedam ju bez 13dinara po kg.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh