Pšenica 2009/10

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
techa je napisao(la):
leko ::svaka cast:: odlicna je


Evo i moje razbacane 14 decembra

Njiva koja je bila uzorana za psenicu bila je jako vlazna, bacio sam 350kg/h MAP-a, i jednom presao (silom) setvospremacem. O sejalici da ne pricam u tim uslovima, razbacao sam rasipacem psenicu oko 350kg/h, sorta Pesma. Odma te veceri je pao sneg tako da nisam uspeo da plitko podrljam (zatrpam) seme. Zima joj je odgovarala bila je prekrivena snegom kad je bilo jako hladno, a prolece kisno, i negde u martu prihranio sam je sa oko 350kg/h An-a. Imam u drugom delu atara isto tako samo cini mi se da je bolja al nikako da odem da slikam.
Da nije malko mnogo ja koliko znam da ide od 100-160 kg/ha za psenicu....... :cao:
Post je spojen: [time]1277119629[/time]
_________________________________________________
kiraj je napisao(la):
Ove godina se ne usudjujem da prognoziram.Čudno mi sve to izgleda.
Bas tako prognoze su nepredvidive...... :udri: :udri: :udri:
 
nije mnogo map-a ako je po analizi fosfor loš.
njemu treba ne samo za tekuću godinu, nego i da zemlju "dotera" do optimuma.
a to je 15-20mg na 100g
 
Troškovi proizvodnje pšenice, za 1kj, u mom slučaju (veći deo repromaterijala uzet na paritet). Troškove ću prevesti u kg pšenice....cenu pšenice cu uzeti 10 din/kg
-bacanje v. Djubriva 3 l D2/kj *95 din 28,5 kg pšenice
-Oranje 12 l D2/kj * 95 din 114 kg pšenice
-Sspremiranje 4 l D2/kj * 95 din 38 kg pšenice
-Setva (i vuca semena) 3 l D2/kj * 95 din 28,5 kg pšenice
-bacanje djubriva 3l D2/kj * 95 din 28,5 kg pšenice
-NP 20:20:0 150 kg/kj *2,4 kg pš. 360 kg pšenice
-AN 170 kg/kj * 1,65 kg pš. 280,5 kg pšenice
-seme 170 kg/kj * 2,2 kg pš 374 kg pšenice
-žetva 270 kg/kj pšenice 270 kg pšenice
-transport 3 l D2/kj * 95 din 28,5 kg pšenice
-zaštita od korova 2 l D2/kj * 95 din 19 kg pšenice
-herbicid 300 din/kj 30 kg pšenice
-zakup 500 kg/kj 500 kg pšenice
Placam jos dnevnice prilikom setve i bacanja djubriva, ukupno 4 dnevnice, po 1500 dinara, sto mu dodje 6000, tj na 30 kj oko 200 din/kj
-dnevnice 200 din/kj 20 kg pšenice

TROŠKOVI 2099,5 kg pšenice
-subvencija +800 kg/kj +800 kg pšenice
TROŠKOVI UKUPNO 1299,5 kg pšenice po kj

Post je spojen: [time]понедељак, 21. јун 2010. 11:03:31 MST[/time]
_________________________________________________
Jos da pojasnim, arendu placam 1000 kg zita, ali posto imam podjednako zemlje u vlasnistvu, i zakupu, racunam da placam zakup 500 kg po kj....
 
Zakup ti je jeftin a i kombajniranje,to je kod nas mnogo skuplje.Zakupa ili ti arende nema bez 120 e/kj a kombajniranje nije ispod 50e/kj.Znaci kod nas je mnogo nepovoljnija racunica ::lose:: -1000kg psenice.
 
Pa da, napisao sam posle zbog cega sam pisao 500 kg zakup...a kombajniranje sam malo preterao, prosle godine je bilo 250 kg po kj, ove godine racunam 300...
Post je spojen: [time]1277143903[/time]
_________________________________________________
troskove sam ispratio kako treba...o prinosu ne smem ni da razmisljam, ako ga i bude. U aprilu sam razmislao o 3500 kg/kj prosek na svim njivama...sad se ne usudjujem. Nadam se proseku od 2900-3000 kg /kj
 
Danas sam izvezao stajnjak na njivu pored pšenice. Apač još uvek skroz zelen, ne može se izvršiti zrno, jer pršti mlekce iz njega.
 
Moj Apač takođe zelen.Evropa ne baš zelena a ni zrela,nešto između.Nasumično sam uzeo po par klasja iz sredine i krajeva,izbrojao im zrna i svaki ima 62 zrna.
 
@oldtimer
Ne mozes da racunas troskove masinske obrade samo naftu. Masina ima amotrizaciju. Amortizaciju racunas otprilike isto toliko para koliko das za gorivo. Tako da je racinica za psenicu jos nepovoljnija ::lose::
 
Onda ni ne treba raditi psenicu,prosto ko pasulj. Aj se dogovorimo i sledece godine smanjimo znacajno psenicu.
 
Ja sam sejao samo jedanput u životu kad je cena bila činimise 20 € pre par godina :ppozdrav:
Post je spojen: [time]1277149565[/time]
_________________________________________________
ili 25 € :sta:
 
Ove godine imam skoro 50 kj,sledece ako budem imao vise od 20 iskljucite me sa foruma :cao:
 
@dragan18
Sa takvim pristupom racunu pitam se da li bi uopste bio plus. Ali je konstatacija tacna.
Meni je kukuruz nekako milija biljka.
@rasa02
Zapamticemo ovo! ::namigivanje::

Kod mene su u ataru znacajno smanjene povrsine pod psenicom u odnosu na proslu godinu. Sledece godine ocekujem da jos manje zasejanih povrsina psenicom.
Ja je ne planiram sejati sledecih 5+ godina.
 
U pravu si. Amortizacija se racuna ipak malo slozenije, pa sam je zato i izostavio. Nisam uracunao ni moj "licni dohodak", zatim porez, uplatu PIO fondu, odvodnjavanje, navodnjavanje...Zaboravio sam da uracunam i refakciju za naftu, i tu bi se neka kila ustedela :cao:
Pa ipak, i kao takva, kalkulacija me je odusevila! To odprilike znaci da cu sa 30 kj psenice biti "dobar oko 3000 eura....Celih 25000 mesecno!!!! To moze da se zaradi u svakoj trafici mesecno, s tim sto sam ja za mojih 25000 dinara mesecno zalozio oko 120000 eura u masinama, i zemlji.....
Mislim da je psenica kod mene odsvirala poslednju pesmu. Voleo bih da neko u odgovarajucoj temi napravi kalkulaciju za soju...verujem da soja sa 1000-1200 kg/kj prevazilazi psenicu po prihodu
 
sledece godine psenice samo 12 lanaca kolko imamo suncokreta sada, i nista vise..... ove godine imam 28 lanaca. cist gubitak, ali sta je tu je :udri: ::lose:: :nono:
 
Psenice svako neka seje za sopstvene potrebe. Dakle od 1 kj. do 5 najvise i to jedno 3 do 5 god. za redom pa da ih vidim onda kako ce im biti. :zli:
Bas bih hteo da vidim kako i onda kazu da imaju oni zalihe i zalihe. Imaju oni ku..c :haha:? to imaju.
 
Juce sam obisao Apac...jos uvek je mlecna,kada sam utrljao klas na dlanu iz klasa pored zrna su poispadale neke crvene musice...probao sam da slikam,ali su toliko sitne da se ne vide na slici...Sta bi to moglo biti?Komsijina psenica je vec sazrela(prinudno)i on nema taj problem na klasu...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh