Pšenica 2009/10

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
ne vidim slike pa ću komentarisati napamet.belilo ne mora da bude od leme.verovatno ove godine i nije.pre će biti da je fuzarium.
edit:tipfeler
 
Za Marcela:Slike ne mogu da nadjem u vezi Leme ali je izgledealo strasno isto kao i slike od leda koje smo imali ove godine (pogledaj kukuruz i secernu repu tamo sam okacio) s tim sto ovde regeneracije nije bilo.Klasovi su bili prazni a ovi sto su imali zob i sto su se dvoumili tj. tesili da Lema ne moze toliko da napravi stetu koja bi se napravila prilikom prskanja (gazenja zita) nisu imali nista.ja sam jedva imao da pokrijem kombajn.Evo jedan link o Lemi http://www.agrisoftteam.info/strnaz...ijavica-lema-melanopus-fam-chrysamelidae.html
Post je spojen: [time]1276315198[/time]
_________________________________________________

Post je spojen: [time]1276347971[/time]
_________________________________________________
I da,slazem se sa Taranom da ove godine ima vise obolenja od fuzariuma jer su pocev od same setve (seme sa "tavana" koje nije adekvatno zapraseno,veliki pariteti za semensku) pa do ovih dana gde je temperatura u poslednji mesec dana racunajuci i danasnji ,ide preko 30C tako da je monogo veca zarazenos zita fuzarijuma nego od same leme.Fuzarijum prouzrokuje mnogo vecu stetu od Leme,mada beli klasovi ove godine,bar u mom kraju su 80% od stradanja od leda.
 
Pa ako ovako nastavi od utorka se očekuje početak vršidbe.Ječmovi se već danas skidali.
 
obisli smo juce i nasa dva i po jutra psenice, kao sto kazu kolege, ako ovako nastavi moci ce da se vrse za par dana. na slici je rapsodija. imamo fuzariuma, ali najverovatnije zbog toga sto je posejana psenica na psenicu. ulaganja su minimalna, videcemo kakav ce biti prinos.
30l2vsw.jpg
 
ja moju necu vrsiti do kraja meseca.... mislim tek negde krajem juna cu da je skidam ako ne i kasnije :D
 
ove sa punom agrotehnikom (10-ak%) se još drže.
sve ostale su završile priču i prešle u prinudno zrenje.
u pologu kod mene ima šturih klasova.
fuzarioza svugde. skinuće bar 10%.
ns-40 mi deluje izdržljivije od pobede.
da su uslovi idealni možda bi dobacio do 6.5-7t/ha.
iako je teško dati neku procenu s obzirom kakvo smo proleće imali, nadam se da će ipak biti 5t/ha.
neki će SIGURNO imati problema na prijemu zbog fuzarijuma.
moja preporuka je da se ne žuri sa žetvom.moguće da ljude u početku oteraju s vage, pa kad vide da su i sve ostale pšenice takve, spuste kriterijume.
 
kod mene se Balaton ubedljivo najbolje drzi....Jos je zelen, klasici su puni...ocekujem da ce biti bar 5-5,5t/ha. Renesansa, i Ljiljana su druga prica! Pobelele su jos pre 10ak dana, i ima dosta praznih klasova, a i tamo gde ima zrna, dosta je sitno. Ne znam sta da kazem za prinos, videcemo uskoro
Post je spojen: [time]1276599277[/time]
_________________________________________________
Kad procenjujete pocetak zetve??
Sigurno ce ove temperature ubrzati sazrevanje
 
MOj Apac je zelen
zlqbys.jpg
:spavam: :spavam: i ne verujem da cu ga skidati pre 01.07. Strasno je za psenicu koju je led bas bio "pokosio" na ogumke jer je pocela da tera nove klasove a ova sto je bila neostecena je vec u fazi zrenja,e tu ce biti gadno jer sto nije uzeo led uzece ovi gadovi na silosu :zli:
 
leko ::svaka cast:: odlicna je


Evo i moje razbacane 14 decembra

24mcdhg.jpg

3538c5u.jpg

2niwv90.jpg



Njiva koja je bila uzorana za psenicu bila je jako vlazna, bacio sam 350kg/h MAP-a, i jednom presao (silom) setvospremacem. O sejalici da ne pricam u tim uslovima, razbacao sam rasipacem psenicu oko 350kg/h, sorta Pesma. Odma te veceri je pao sneg tako da nisam uspeo da plitko podrljam (zatrpam) seme. Zima joj je odgovarala bila je prekrivena snegom kad je bilo jako hladno, a prolece kisno, i negde u martu prihranio sam je sa oko 350kg/h An-a. Imam u drugom delu atara isto tako samo cini mi se da je bolja al nikako da odem da slikam.
 
Evo i druge njive takodje Pesma

npexdk.jpg

14sgtht.jpg


Balaton, posejan 28.10

1p77yg.jpg


Apac posejan 25.10

2uypyyw.jpg


@kiraj,
jako lepo izgleda ako da bog da se skine kolki bi prinos bio po tvojoj slobodnoj proceni?
 
Ove godina se ne usudjujem da prognoziram.Čudno mi sve to izgleda.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh