Pšenica 2009/10

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Obaveštenje za Marčela i Minđara: u našem ataru ima leme na pšenici. Danas sam bio da pogledam i nađe se poneka. To znači da će već za dan-dva biti masovan napad, jer joj vreme potpuno odgovara. Prskanje što pre.

E sad, pitanje: da li se lema može prskati Lebajcidom? I ako može, koja doza?
 
@Branko
Mislim da je vec kasno za prskanje insekticidima tj vise ces napraviti stete nego koristi :cao:
 
Zrno je formirano,nalivanje zrna je pri kraju,koliko ces unistiti psenice gazenjem?Plus insekticid?A ionako je vegetacija skoro prikraju pogotovo pod ovim tropskim naletom.Ja sam to sve sagledao i odlucio da je NE PRSKAM,skuplja dara nego mera :cao:

P.S.
Posto ce biti cena katastrofalno losa samo ce te glava vise boleti od veceg roda :haha:
 
Pa, moram priznati da su ti argumenti na mestu.
Međutim, ja sam tako odlučio da ne prskam protiv korova, pa sad imam mestimično sirak i palamidu što vire iz pšenice.
 
Branko je napisao(la):
Pa, moram priznati da su ti argumenti na mestu.
Međutim, ja sam tako odlučio da ne prskam protiv korova, pa sad imam mestimično sirak i palamidu što vire iz pšenice.
I ? Nece moci da se ovrsi ?
Ja mislim da ce se psenica sve manje i manje nalaziti u mom plodoredu. Prosto ne vredi vise ulagati nju bilo sta,i onako je dobila previse u odnosu na mogucu zaradu (gubitak) :udri:
 
I ja cu od ove godine drasticno umanjiti povrsine pod psenicom,neka je seju Dragin i ekipa.Ova sadasnja situacija sa psenicom je razocaravajuca cak daleko gora nego u ona vremena kada je ova napacena zemlja bila pod sankcijama.Koliko me secanje sluzi nikada gori pariteti nisu bili,pa gde to ima 10 kg psenice za litru d2 :udri: .Sadasnja vlast je davno digla ruke i od psenice a i od svih nas koji se bavimo proizvodnjom :zli: :udri: .A bice nam sve gore i gore,dok god mi cutimo.
 
Godina gospodnja 1997, Sloba i sankcije (ne znas sta je gore) koliko se secam psenica 7,5 dinara, 1 marka 30 din.
U mom selu su cetvoro ljudi kupili fergusone za 32000 kg psenice. Nafta je bila 20 i neki dinar, a gde smo danas posle 13 godina sa cenom ispod 10 dinara ........... A cena ne zna se i dalje dok ne prodje zetva, psenica se uskladisti i izvedu kalkulacije ove inace rekordno rodne godine, a secate se jesenas (najmanje povrsine pod psenicom od kad se gaji) ??
:udri:
 
paorpaor je napisao(la):
Branko je napisao(la):
Pa, moram priznati da su ti argumenti na mestu.
Međutim, ja sam tako odlučio da ne prskam protiv korova, pa sad imam mestimično sirak i palamidu što vire iz pšenice.
I ? Nece moci da se ovrsi ?
Ja mislim da ce se psenica sve manje i manje nalaziti u mom plodoredu. Prosto ne vredi vise ulagati nju bilo sta,i onako je dobila previse u odnosu na mogucu zaradu (gubitak) :udri:

Ma pšenicu inače ne sejem, ali me je drugar namamio da posejem Apača, jer rodi jako dobro...
Videćemo šta će biti od svega.

Još će na kraju ispasti da je Veselinov svojevremeno izrekao tzv. proročku reč kada je rekao da pšenicu ne treba sejati. A mi ga pljujemo po bradi... :haha:
 
I jesenas samo par lanaca psenice sam sejao, al za iducu godinu znam sigurno da cu je sejati samo za hleb (sopstvene potrebe) takodje i sa svinjama, nek "vlada" tovi i neka oni seju psenicu.
Hajmo svi u napad!!!
 
techa je napisao(la):
telnett je napisao(la):
@techo

Kakva je psenica iz ove teme od decembra ? Cini mi se da nisi ni podrljao ?

http://poljoinfo.com/ratarski-usevi/setva-psenice-20092010/msg112443/#msg112443
Danas sam prosao pored te dve njive, i izgledaju sasvim korektno, nisam slikao da nebih davio u temi ali okacicu slike ako te zanima.
Ovu moju novogodisnju ,,setvu" je podrzao samo moj deda (1928 godiste) koji mi je tvrdio da psenica nemoze da izmrzne.
pšenica strada kada joj propadne čvor bokorenja usled nekog faktora.inače i pšenica koja je posejana u decembru isto prispeva kao i ona sejana u optimalnom roku zato što pšenica mora da prođe 12fenofaza svog razvića.može prinos da bude i veći sa tom koja je sejana u decembru uz određene faktore.dobro te je deda podržao,jer iskustvo čini čuda.pozdravi starinu i nek te još dugo savetuje :ppozdrav:
 
Svima se izvinjavam za trenutni off, posto raspravljate o cenama itd

@techo
Ako ti nebi bilo tesko, cini mi se da je na oranje razbacano ? Sve vise postujem stare ljude .
 
NARODE OPREZ !!!
ni za zivu glavu nemojte predavati psenicu u FIDELINKU Subotica ili bilo koju organizaciju koja je povezana sa njima jer PARE NECETE DOBITI NIKAD ili da negresim dusu dobicete ali samo onda kad oni hoce i koliko hoce
Ovo Vam iz licnog iskustva govorim i verujte mi da slicnih primera u Subotici i okolini ima jos
Zato pamet u glavu jer prevaranata ima na svakom cosku A U FIDELINCI su N A J V E C I !!!!!
 
codexnox je napisao(la):
Treca slika,taj klas jos cvate?
Kada je to slikano? cini mi se ne danas...
Da tad je slikano,znaci 08.06.2010 oko 18h a sejan je 18.10.2009 ako treba i u koliko sati,nije problem :haha:
Post je spojen: [time]1276191374[/time]
_________________________________________________
Branko je napisao(la):
Obaveštenje za Marčela i Minđara: u našem ataru ima leme na pšenici. Danas sam bio da pogledam i nađe se poneka. To znači da će već za dan-dva biti masovan napad, jer joj vreme potpuno odgovara. Prskanje što pre.

E sad, pitanje: da li se lema može prskati Lebajcidom? I ako može, koja doza?
Obe njiva su mi na kraju ulice tako da se malte ne svaki dan se prosetam do njih jer pored jedne imam i kukuruz za silazu.To je nesto sto je moj matori radio pre 30 i kusur godina na drzavnim parcelama.Evo i slike.Sto se tice leme i bolesti a pogotovo korova u zitu,toga NEMA kod mene jer sam previse ulozio u djubrenje da bih sitnicario na prskanju.Zito mi je cak i osigurano (unazad 5 godina redovno) tako da nepropustam slucaju nista. :cao:
eg5o5s.jpg
 
Hvala Branko :ppozdrav: ali ja pored ovih bubaca što se pr..ju na gomili nisam video ništa što bi moglo da uništi moju pšenicu e sad možda ja grešim, ja sigurno neću prskati ionako je žetva za 20 dana,e sad možda i tu grešim, a koliko štete može da napravi ta lema i za koje vreme od kad se pojavi pitam ja Vas? :pcelac:: :pcelac:: :pcelac::
15h1hf7.jpg
 
Ako je izuzetno jak napad,ne mozes ni da zamislis.Ne znam gde su mi slike od pre 4 god da vidis sta je uradila zitu i zobi ,sve je bilo belo i vlat i list a prinos...500kg/kj i to prosek sa 3kj ::lose::
 
Mindjar je napisao(la):
Ako je izuzetno jak napad,ne mozes ni da zamislis.Ne znam gde su mi slike od pre 4 god da vidis sta je uradila zitu i zobi ,sve je bilo belo i vlat i list a prinos...500kg/kj i to prosek sa 3kj ::lose::
Hvala mindjar :bravo: nisam mogao ni da zamislim da ta lema može toliko štete da napravi, ako ima neko sliku kako je lema napravila štete neka pošalje baš bih voleo da vidim. :cao:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh