Pšenica 2009/10

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Psenica sada ako ne dobije sunca ima da podbaci rod samo tako, a kako kazu gore jos je i lema skrpila gadno skroz. U junu pocinje nalivanje, onaj i NS instituta rece da ako bude sunca da ce biti i iznda prosecni prinosi usta ja cisto sumnjam, medijska propaganda je cudo, god deda Zaharija.
 
Sad ce vrucine da okoncaju dileme.Za sledecu nedelju najavljuju 33 stepeni.
Danas su bili dani strnih zita tu kod nas u Zitku, bogami ima bolesnih prenica kolko oces.A prskani su sa Falconom.Novosadski i kragujevacki su bolesni skroz do zastavicara.A kad stignes do Balatona i Apaca(i ima jos jedan od LG) oni su zeleni, kao da gledas domace sorte pre mesec dana.Samo su im donji listovi pozuteli.
 
Ma slazem se ja da hektolitar daje tezinu! Ali se ne slazem da zitu folijarna djubriva povecaju hektolitar... :nono: i uz to sto opet gazis zito, po ko zna koji put nek i daje nesto vise ti upropastis samim ulaskom i gazenjem. Uostalom nek svako radi kako ume... nisam mislio nista lose! :cao:
 
dorel je napisao(la):
Ma slazem se ja da hektolitar daje tezinu! Ali se ne slazem da zitu folijarna djubriva povecaju hektolitar... :nono: i uz to sto opet gazis zito, po ko zna koji put nek i daje nesto vise ti upropastis samim ulaskom i gazenjem. Uostalom nek svako radi kako ume... nisam mislio nista lose! :cao:
U potpunosti se slazem s tobom.
Mnogo, mnogo vise verujem NPK-u i Ureji ili An-u ako se ide u jesen sa 200 kg. po kj. i na prolece sa 200 kg. azota nego onim folijarnim djub. U svakom slucaju svako radi na svoj nacin.
 
kod mene je primecen povecani hektolitar gde sam radio sa folijarnim, kao sto je rekao becarina pusta, jedna folijarna prihrana kad joj je vreme moze da napravi cudo u usevu, i ja stojim iza toga.
 
Mislim da nema veze da li imao 10-20-100 ili vise hektara psenice zato sto veoma znaci : mozes da bacas djubrivo na primer u jan/febr kad je manji sneg vidi se trag,da te naprimer uhati mrak ili cak i po noci(ako imas dobra svetla),da prskas za sta god treba(korovi,LEMA,prihrana) i pritom svaki put negazis psenicu,netreba ti ni markirant niti da izlazis iz traktora da meris odokativno pa negde preklopis negde ostavis oplazinu itd.Sve u svemu ta kolicina semena koja se ne poseje a sluzi za stalne tragove isplati se itekako jer bi mnogo veci gubitci bili da trosis(odredjenu kolicinu potrebnu za taj deo gde idu tragovi)seme koje ce kada poraste i bude u rodu da se pogazi i od njega nema nista a i najvaznije je to koliko-toliko vodjenje preciznosti u preklapanju prohoda sto rasturacem ili prskalicom samo sto su vece povrsine pod psenicom to je vise produktivnije......... :ppozdrav: :bravo:
 
da, IMT-550 slazem se ja u potpunosti sa tobom. ali naprimer ako imam 3 njive od 1 lanac i sad napr ostavim 2*2 traga pa ja cu vise da izgubim nego sto cu da dobijem. o tome ti ja pricam a da imam najmanju parcelu 20h if ja bi ostavljao ali 80% nas nema tako :D
 
Peet je napisao(la):
dorel je napisao(la):
Ma slazem se ja da hektolitar daje tezinu! Ali se ne slazem da zitu folijarna djubriva povecaju hektolitar... :nono: i uz to sto opet gazis zito, po ko zna koji put nek i daje nesto vise ti upropastis samim ulaskom i gazenjem. Uostalom nek svako radi kako ume... nisam mislio nista lose! :cao:
U potpunosti se slazem s tobom.
Mnogo, mnogo vise verujem NPK-u i Ureji ili An-u ako se ide u jesen sa 200 kg. po kj. i na prolece sa 200 kg. azota nego onim folijarnim djub. U svakom slucaju svako radi na svoj nacin.

Pa rečeno je da bez osnovne gnojidbe neide. Ali šta napraviti kad dođe do suše i biljka nemože usvajati hranjiva iz tla:haha:

@acacspro: Previše se opterećuješ gaženjem tragova u žitu. Ako imaš pravu proizvodnju onda ćeš vrlo lako opravdati pomankanje te ugažene površine. Veća šteta je ako se izostave obavezne agrotehničke mjere u proizvodnji pa uslijed toga dođe do samnjenja prinosa ili nedođe do potrebnog povećanja. ::namigivanje::
 
moja psenica :D
seme talas

6plzk0.jpg

261ma87.jpg
 
mi danas prskali od leme 4 kj, ima je mestimično, a hemije ostalo od prošle godine, pa raspalili po paroli "bolje sprečiti, nego lečiti"... :ppozdrav:
 
meni nije jasno. kako to svi ste pisali i pisete da ima leme i tako to. kod mene ni jedna njiva u ataru nema leme? kako to?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh