Pšenica 2009/10

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Da se ispravim,kontradiktorna.....ko zna na sta sam mislio :spavam:
Hektolitarska masa je ustvari gustina zrna psenice,sto verovatno svi znate,a verovatno znate da u istu prikolicu moze da stane i 1 t (npr) vise psenice ako je dobar hektolitar. Tako da ako je dobar hektolitar dobar je i rod i obrnuto.
 
paorpaor je napisao(la):
Da se ispravim,kontradiktorna.....ko zna na sta sam mislio :spavam:
Hektolitarska masa je ustvari gustina zrna psenice,sto verovatno svi znate,a verovatno znate da u istu prikolicu moze da stane i 1 t (npr) vise psenice ako je dobar hektolitar. Tako da ako je dobar hektolitar dobar je i rod i obrnuto.

Tečnosti i zrnasta roba mere se litrima (hedtolitrima). Litar je metrička jedinica za zapreminu.Jedan litar je jedan kubni decimetar.Težina je sila kojom telo deluje na nepokretni oslonac. Dakle težina jednog hektolitra pšenice može biti različita (u zavisnosti od recimo vlažnosti zrna).
:ppozdrav:
 
aj da se ispravim i ja. dakle folijarna prihrana povecava sadrzaj proteina a ne hektolitar.
svejedno nema nikakav ili ima zanemarljiv uticaj na visinu prinosa i ekonomski nije opravdana.
On the local level, Mel Westcott, working over at Corvallis, has shown a modest degree of success with mid-season applications of nitrogen to wheat to boost protein. A study by Anthony Bly and Howard Woodard examined the timing influence of application of foliar N on grain yield and protein in hard red winter and spring wheat. Between 1995 and 2000 they evaluated the effect of applying 30 pounds per acre of N as UAN (a 1:1 solution of UAN and water) at Feekes scale 10.0 (boot stage) or Feekes scale 10.8 (post pollination). The 30 pounds per acre of N was in addition to their normal nitrogen application to achieve their intended yield goal of 50 bu/acre. They reported the following:

Timing of foliar application of N did affect the protein response.
The variety of wheat didn't make a difference.
A foliar application of N at post pollination did increase protein percentage, but yield decreased. A foliar application of N at the boot stage also increased protein percentage, but not as much as an application later in the season.
Generally, where yield goal was exceeded, grain protein level was depressed.
 
Nema ništa dok ne osoliš pošteno sa veštakom a da sa par kilograma po jutru/hektaru napraviš čudo ne može,kod mene nema efekta.
 
paorpaor je napisao(la):
Bećarina pusta je napisao(la):
Svakavih izjava se ovdje da pročitati. Sreća pa to nečita puno ljudi. ::lose::
Moze objasnjenje ?

Mislim na izjave kako hektolitarska težina neutječe na prinos zrna pšenice po jedinci površine.

A što se tiče prihrane mineralnim gnojivima i folijarne gnojidbe, ako se neodradi u pravo vrijeme puni učinak svakako izostaje tj. smanjuje se ovisno o tome koliko ste fulali adekvatan termin. Gnojdiba se neradi napamet i kad se ko smisli da ide gnojiti. :nono:
 
paorpaor je napisao(la):
Znaci ti smatras da hektolitarska tezina utice na prinos,ako sam te dobro razumeo ?

Da. Nije isto jel hektolitarska težina 70 ili 75 ili 80 ili više. Što je hektolitar veći ja sam zadovoljniji.
 
e pa ja mislim da se svi secate prosle godine kako je bila kisovito za vreme zetve, ja sam na punu zmajevku od 8t imao 7t zita neto. znaci bila je puna, skoro navrsena a to je bilo zbog toga sto su sve one kise isprale kvalitet psenici. tako da sto je hektolitar veci-kvalitetnija i teza psenica bude, sto je hektolitar manji-manje kvalitetna psenica i manja tezina bude
 
kad sam bio na predavanju sindjente strucnjak je rekao da folijarna prehrana ima velik znacaj u vreme kad je vlat pocela da izlazi ili vec kad je formirana jer tada psenica vise neuzima djubrivo iz zemlje nego iz lista a narocito kad pocinje nalivanje i kad se u tom periodu osoli prehranom da je sasvim drugaciji prinos,ja sam to uradio jer sam prskao od leme al da leme nije bilo neznam bas dal bi gazio psenicu,uostalom mityoo se malo igrao pa ce nam dati rezultate sa njegovih povrsina zasejanim psenicom
 
Kod mene u firmi redovno koriste wuxal ,slavol ,itd i agronom kaže da povećava prinos cca 10% samo što oni prilikom setve ostave tragove za prskanje i posle nije problem da se uđe tretirati (na svakih 18 metara) ja pitao da li ima gubitaka kad se ostave tragovi a on kaže da ne veća šteta je kad ulaziš i gaziš pšenicu. Ta mislim valjda znaju nešto :cao:
 
Danas kisa nije padala kod nas pa sam isao malo u obilazak atara(tamo gde se moglo proci od silnih bara po putevima).Psenice su skoro sve obolele i primetio sam da je lema vec napravia dosta stete.Bojim se da je vec kasno za zastitu psenice pogotovo ako se uzmeu obzir da se najavljuju nove padavine za sutra i prekosutra pa onda jos nekoliko dana dok se malo prosusi. :udri:
 
Definitivno ode cena psenice gore...Kisa je uzela svoj danak, a sobzirom da najavljuju za Jun jos 100mm kise, to je propast.
 
D.R.E.D je napisao(la):
Kod mene u firmi redovno koriste wuxal ,slavol ,itd i agronom kaže da povećava prinos cca 10% samo što oni prilikom setve ostave tragove za prskanje i posle nije problem da se uđe tretirati (na svakih 18 metara) ja pitao da li ima gubitaka kad se ostave tragovi a on kaže da ne veća šteta je kad ulaziš i gaziš pšenicu. Ta mislim valjda znaju nešto :cao:
Stalni trafovi su prava stvar mozes po 50 puta u toku proizvodnje psenice da ulazis u parcelu radi obavljanja potrebnih radova ali moraju da se rasturac min.djub. i prskalica usklade sa zahvatom a i naravno prilikom setve da se vodi racuna o tzv "praznim redovima",evo par slika gde se vidi upotreba stalnih tragova........ :bravo: :ppozdrav:
n3rul5.jpg

14tbjaq.jpg
:ppozdrav:
 
danas kada sam bio u ataru primetio sa da pšenica na nekim parcelama počinje da žute donji listovi ,dali je to nekakvo oboljenje ili počinje sa zrenem?
 
S obzirom da je već juni mesec, trebalo bi da počinje polako da zre.... E sad pitanje je koliko je uspela da nalije zrno bez sunca....
 
Jos kad bi svako od nas imao po jednu takvu njivicu (vecu parcelicu) da ima potrebu da ostavlja tragove :D
slazem se da je to dobro za velike PIK-ove, ali za nas male proizvodjace ne.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh