Pšenica 2008/09

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ljudi da nije malo kasno za ureu? Vec je mart! Ja sam ureu bacio jos pocetkom februara! Sad kad krene zito ona je vec pristupacna biljki a vasa dok se aktivira nece moci biljka da je iskoristi svu....
 
Bubisa, hvala na vrlo iscrpnom i iskrenom odgovoru. Ja sam nov na forumu, pa Vas unapred molim da mi ne zamerite, ako iznesem neki nevest komentar. Imam 12 kj Rapsodije i Renesanse. Sto jesenas, sto pocetkom godine, potrosio sam dosad oko 70 kg cinkfosfida, ali misevi i dalje rade. Kad sam nedavno isao da prehranjujem, primetio sam neke orlove, ili vec sta su, stoje kao na mrtvoj strazi, milo mi kad ih vidim.
 
Ma nema od uree koristi mesec dana od bacanja! A za mesec dana ce zito biti vec 30 cm.... A urea ce raditi do kraja jula i zito ce teze sazreti..
 
@ sanbo4

Nema na čemu,ako nešto treba,tu smo :ppozdrav:.
I kod mene sam primetio da se povećava broj mišara, orlova i drugih ptica grabljivica.Njive koje su bliže rekama,starim salašištima,vetro-zaštitnim pojesevima,naseljima... znatno su manje ugrožene od glodara.
Nekada sam više voleo da orem noću,hladniji vazduh,lepše traktor radi,ali nema galebova i vrana da love miševe.Sada usključivo orem danju i koje-god mišije gnezdo izorem galebovi i vrane ih pojedu.
 
North ARMY je napisao(la):
moci ce jer je zemlja jaaako vlazna i temp.je dobra tako da ce usvojiti bez problema :cool:
ti malac, s takvim pristupom, nećeš baš puno naučiti. ovo ti drugarski kažem, baz namere da kao neki matorac popujem...
 
A kako Vi tretirate glodare?
Jel samo sipate malo smese(cinkfosfid sa psenicom) u rupu,i ostavite to tako,ili kad sipate otrov u rupu ujedno je i zatvorite? Ako se ostavi otvorena rupa,manja je verovatnoca da uspete u svojoj nameri posto je rupa otvorena cinkfosfid u dodiru sa vazduhom isparava a takode se moze desiti da padne kisa i onda mala vajda.
Ja zatvaram rupe komadom papira i dobro zatrpam zemljom...onda nek im je Bog na pomoci uspeva garantovano. :ppozdrav:
 
Slazem se da je ispravno kako Jugos unistava glodare, ali ja ne radim tako. Na mojim povrsinama je veoma velik broj rupa i to bi iziskivalo mnogo radne snage i mnogo utrosenog vremena. Uglavnom, zahvaljujem se na odgovoru i probacu tako da radim na nekoj manjoj parceli.Na takav nacin sam dosad unistavao samo hrckove.
 
Staviš u rupu kašičicu mamka (žito izmešano sa cinkfosfidom) i zatrpaš zemljom rupu (bez papira i sl.).
 
Da li neko ima iskustva, da li glodari vise rade u psenici koja je posejana posle klasicne obrade, ili na psenici koja je na redukovanoj obradi.
 
imam 1,6ha psenice posejane u optimalnom roku sa 140kg/kj, seme sa tavana lanjska pobeda.Prihranjeno sa 200kg/kj an-a 3 februara, predusev je bio kukuruz, neznam cime je prskan parcelu sam kupio jesenas. Zito izgleda ocajno, crveno, tanko kao da nije ni krenulo u bokorenje.Da li je moguce da se izostanak osnovnog djubrenja toliko primeti vec u ovoj fazi ili je prethodnom gazdi atrazin bilo srednje ime?
 
sanbo4 je napisao(la):
Da li neko ima iskustva, da li glodari vise rade u psenici koja je posejana posle klasicne obrade, ili na psenici koja je na redukovanoj obradi.
Činjenica je da mnogo manje glodara ima na zaoranim parcelama nego na onim koje su samo tanjirane.
_________________________________________________Post je spojen: [time]1236417389[/time]_________________________________________________
sasa22 je napisao(la):
imam 1,6ha psenice posejane u optimalnom roku sa 140kg/kj, seme sa tavana lanjska pobeda.Prihranjeno sa 200kg/kj an-a 3 februara, predusev je bio kukuruz, neznam cime je prskan parcelu sam kupio jesenas. Zito izgleda ocajno, crveno, tanko kao da nije ni krenulo u bokorenje.Da li je moguce da se izostanak osnovnog djubrenja toliko primeti vec u ovoj fazi ili je prethodnom gazdi atrazin bilo srednje ime?
Pa bojim se da je to više od atrazina nego od manjka veštaka.Raspitaj se dobro i lako ćeš mu dodati još veštaka ako je do toga.
 
Ja znam da je jecam osjetljiv na hericide
Evo ovde oko nas sve psenice nekakve mrljave za razliku od prosle godine ::lose::
sumnjam da joj fali hrane
 
Pa baš ti prave dobru štetu.Kod mene se to rešava metodom daska-ekser ukoliko se preteruje sa gaženjem
 
kol'ko ja znam atarski putevi treba da su 6m široki. a sad što se svi mi širimo k'o kolera, to je druga priča...
neki dan idem kolima i jedva prođem..i to malo puta je izbrazdano od ranijeg spuštanja pluga...
 
A šta bi sa putevima 6m , kome to treba ovako bude koristi od te zemlje . E sad ako treba da se mimoiđu nek uđe u njivu , i tako neće baš uvek kod mene . :cao:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh