Pšenica 2008/09

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Johny CASE IH je napisao(la):
svaka cast rastislave ti si cak imao i veci prinos nego ja?a jesi li dao npk i ureju od 150kg ili ne?
ja cu probati sledece godine posejati rapsodiju i videcu kolko ce rapsodija da rodi jer svi kaze da rodi najbolje :ppozdrav:
ovde u nasem ataru je vise od polovina zita ovrseno i jos za 3 4 dana zetva ce biti zavrsena,samo da sutra nepadne kisa :nono: :kisa: i zetva se nastavlja :ppozdrav:

Ma kazem ti samo sam 100kg ureje dao...da sam dao 150 bilo bi jos vise ali bi verovatno onda i poleglo...procitao sam da na ritskim zemljama rode dobro zitarice...tako da sam i tamo posejao...jos je predusev bila soja...
Ne znam, slusajuci prognozu javljaju da sledi kisovitio vreme od utorka...pa sam ja pozurio da pokosim svoje!
 
ja sam dao 150kg npk petnaestice i 150kg ureju po jutru ali je predusev bio kukuruz pa sam morao da dam tolko djubriva a da je bio predusev soja onda nebi morao da dam petnaestice jer soja djubri zemlju i neiscrpljuje ju tako kao kukuruz i prinos zita je bio zadovoljavajuci i imali smo na istom kraju ja i rodjak i on je imao predusev kukuruz kao i ja,samo sto on nije dao petnaestice u jesen samo ureju 100kg u prolece i imao je prinos zita oko 2 tone po jutru a ja sam dao sve sto je zemlja trazila i prinos je bio 3 tone po jutru,znaci isplati se dati zemlji sve sto trazi pa ce i ona dati svoj maximum :D
 
Janko vidi ovako ja sejem soju redovno godinama kao predusev pšenici i bio sam ubeđen da je žitu dovoljna samo Urea na sojištu međutim nije tačno gde god smo bacili mešavinu po sojištu razlika je drastična spram parcela gde je samo Urea.Neki moj zaključak je da nema stabilnog prinosa bez mešavine pa šta god bio predusev.
 
i meni se cini da bez mesavine ne moze da se racuna 100% na uspeh. jeste da je sveo ovo bez agrohemijske analize nagadjanje, ali ipak imamo nekog iskustva pa se i toga treba pridrzavati. ko ce jos i analize da placa
 
Opste poznata stvar je da je psenici potreban fosfor, bez koga nema dobrog prinosa psenice! Soja kao predusev je dobra za sve kulture jer "obogacuje" zemlju azotom, ali... Ali ako nema fosfora dzabe ima azot!
 
dr Dule je napisao(la):
i meni se cini da bez mesavine ne moze da se racuna 100% na uspeh. jeste da je sveo ovo bez agrohemijske analize nagadjanje, ali ipak imamo nekog iskustva pa se i toga treba pridrzavati. ko ce jos i analize da placa

analize se NE placaju!! besplatne su. nikad se nisu ni placale.
 
nisam bas siguran, tarana. mozda kod vas u Vojvodini. otidi na poljoprivredni fakultet i reci ocu analizu za dz. mislis da ce da prodje?
 
Niko nije napisao da bez mesavine treba raditi...jesenas nisam dao npk jer nisam imao para i bila je skupa...zato cu ove godine da bacim sigurno...da je na toj zemlji bila data i npk i ureja i malo gusce zito posejano bilo bi preko 4t/kj sigurno jer smo imali vec takve prinose (4.2t/kj).
 
Rastislav je napisao(la):
Niko nije napisao da bez mesavine treba raditi...jesenas nisam dao npk jer nisam imao para i bila je skupa...zato cu ove godine da bacim sigurno...da je na toj zemlji bila data i npk i ureja i malo gusce zito posejano bilo bi preko 4t/kj sigurno jer smo imali vec takve prinose (4.2t/kj).
Ja sam jesenas odresio kesu i nadjubrio zemlju kako nalaze struka i nauka i sve do kraja vegetacije dao psenici sve sto treba i sad sa 3200 kg po jutru ne mogu da se pokrijem. Opstati cemo mi nekako, ali, generalno, gde ce nas to dovesti. Zar opet treba da idemo unazad kao devedesetih. Zar sad na jesen, treba sejati bez osnovnog djubriva, dokle cemo sejati seme sa tavana itd... Prazna prica, ali moram sa nekim muku da podelim.
 
Ja sam apsolvent biohemije i mogu ti reci...da za rentabilno bavljenje poljoprivredom treba dobro mozgati...npr.sviđa mi se na ovom forumu kako tarana razmislja...a to posejati pa sta bude...pa odmah u zatvi prodati...tako nema zarade!Ja sam u ovoj zetvi zaradio bez obzira sto je cena zita takva kakva je ( sejao sam svoje zito sa tavana 1 reprodukcija)...da sam mogao cekao bi januar-februar pa bih ga onda prodao ali mi trebaju pare pa sam odmah prodao samo se ne zna jos cena.
 
Ja uvek sejem sa tavana 1 reprodukciju a semensko uzimam tek za par jutara da bi imao za sledeću godinu 1 reprodukciju za seme i tako u krug već godinama.Dosada smo uvek prodavali posle žetve zbog isplate arendi a i zbog toga što para nikada dosta a sada ćemo videti šta ćemo i kako.
 
Matić akoliko seješ po kj i šta tu treba dodati pre setve ? i kakva je bila razlika u odnosu na pravu semensku i 1 reprodukciju otprilike , ako uopšte i ima razlike u prinosu?
 
Od trenutne cene...cena sa velikom verovatnocom nece vise ici dole...tako da ko moze najbolje bi mu bilo da zito stavi na lager i ceka neku povoljniju cenu...
 
Matić je napisao(la):
Ja uvek sejem sa tavana 1 reprodukciju a semensko uzimam tek za par jutara da bi imao za sledeću godinu 1 reprodukciju za seme i tako u krug već godinama.Dosada smo uvek prodavali posle žetve zbog isplate arendi a i zbog toga što para nikada dosta a sada ćemo videti šta ćemo i kako.

Identično je i kod mene.
 
dr Dule je napisao(la):
nisam bas siguran, tarana. mozda kod vas u Vojvodini. otidi na poljoprivredni fakultet i reci ocu analizu za dz. mislis da ce da prodje?
govorim o besplatnim analizama koje se rade u poljoprivrednim stanicama a koje subvencionise drzava u punom iznosu.ne govorim o analizama na fakultetu. idi do najblize poljoprivredne stanice i pitaj. ne vidim zasto bi nosio na fakultet ako ti je u komsiluku dzaba.
 
jhonaDERU sejem 180kg po jutru.Pre setve 150kg mešavine+150kg uree prihrana u Martu.Što se tiče semenske i sa tavana 1 reprodukcije tu je bivalo prevelikih oscilacija.Seme sa tavana je umelo dosta više da rodi u odnosu na semensku da kažem originalnu.Prošle sezone smo imali parcelu sa Evropom 90 pola semenska pola sa tavana,ova sa tavana imala vlat debelu kao palac a semenska kao olovka pa se nešto mislim i zaključujem da nam uguraju merkantilu kao semensku kada je nestašica pojedinih dobrorodnih sorti.Ove sezone ću opet gledati razliku kada počnem sa vršajem
 
@ tarana
poljoprivredna stanica:haha: zvuci zanimljivo. salim se. e u tom cucu grmi zec, odnosno u tom grmu cuci zec. kod nas ti je to pomalo domen naucne fantastike. mada, da ne gresim dusu, bilo je to prosle godine, organizovano, nesto na nivou opstine, pa opstina placala. al to jednom u sto godina. i nisu svi ni znali. meni su, kao nekom proizvodjacu, javili za to pa sam upao. ali svega par parcela.nesto nisam cuo da ce to biti opet.
_________________________________________________Post je spojen: [time]1246997440[/time]_________________________________________________
nego, sta velite, dal ce ovogodisnji rod, posle svih ovih peripetija i kisetina valjati za seme?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh