Pšenica 2008/09

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
ne slusas ti mene...BESPLATNO JE VEC 8 GODINA! nema nikakve veze s opstinom. idi u poljoprivrednu stanicu i pitaj.
nema sta da upadas ili ne upadas, jer su obavezni to da rade a drzava ih za to placa!
 
Matić a jel prskaš nešto protiv štetočina i ostalih napasti seme pre setve ? pošto je ovo "semensko" tretirano sa ... nečim pa me interesuje dal ti tretiraš ovu 1 rep. sa nečim i ako sa čime i doza
 
problem je sto kod mene nema poljoprivredne stanice u tom obliku na koji ti mislis. to sto postoji neka komisija i jedan referent je daleko od poljoprivredne stanice. i da pogresno sam se izrazio, opstina je bila organizator a placala je drzava.
 
Tretiram sa Mankogalom u dozi koja je preporučena od strane proizvođača a piše na poleđini pakovanja.Dosta je jeftinije od semenskog i velikih pariteta.
 
tarana je napisao(la):
ne slusas ti mene...BESPLATNO JE VEC 8 GODINA! nema nikakve veze s opstinom. idi u poljoprivrednu stanicu i pitaj.
nema sta da upadas ili ne upadas, jer su obavezni to da rade a drzava ih za to placa!
100% tacno
dr Dule je napisao(la):
problem je sto kod mene nema poljoprivredne stanice u tom obliku na koji ti mislis. to sto postoji neka komisija i jedan referent je daleko od poljoprivredne stanice. i da pogresno sam se izrazio, opstina je bila organizator a placala je drzava.
Pa ni kod mene nema u mestu ali ima u Senti, otisao sam i prijavio da hocu da uradim i izasli su samnom na teren nakon 10-ak dana i izvadili uzorke sa 50 parcela! Ja sam ih samo vodio od njive do njive i pokazivao im njive! Za 45 dana sam dobio kompletne analize za svaku parcelu ponaosob!
 
ma ne zalim se sto nema kod mene u selu ili susednom selu ili selu iza njega. nema je ni u "opstinskom centru" a u pitanju je jedna od GO Beograda, bato moj. Beograd = :zli:
 
dr Dule je napisao(la):
nego, sta velite, dal ce ovogodisnji rod, posle svih ovih peripetija i kisetina valjati za seme?

Ako se već ostavlja sjeme za sjetvu, možda bi bilo bolje ostaviti sjeme neke kasnije sorte, čini mi se da su ranije sorte teže podnijele ove nepogode.
 
ova godina je vrlo specificna. nije bas uobicajeno da u aprilu i maju ne padne ni jedna kisa. mislim da su ranije sorte, na nivou 10-godisnjeg proseka bolje.
 
pa proturis je kroz selektor, odnosno trijer. ako sam u toku
aha sita i one "skalamerije" ok znam , ma ja sejem zito čisto da malo zemlja "odmori" ::suncanje:: a i očistim je usput od korova , a pošto vidim da od ŽITA LEBA NEMA -štoje totalni apsurd !! , ali takoje kakoje i nemožemo mi tu ništa izgleda.... :zli: , oću da troškove setve itd. svedem na nulu kolko tolko pa zato rzmišljam da najesen posejem lepo ovu 1rep. i zdravo pa videćemo, a imam jedno pitanje taj MANKOGAL jel to ubija i miševe ? zato štoje mom burazeru prošle godine ostala semenska pšenica nije stigo da je poseje i miševi "jedu i plaču" al ne crkavaju , nije im falilo ništa a pojeli su pola od nekih 1000 kg. pa zato pitam dali taj makogal ubija i glodare , pošto ako ubija onda je ona njegova semenska bila samo OFARBANA nekom crvenom farbicom , pošto nismo našli ni jednog miša kadsmo pretovarali džakove ni jedan daje crko.
 
tarana je napisao(la):
ova godina je vrlo specificna. nije bas uobicajeno da u aprilu i maju ne padne ni jedna kisa. mislim da su ranije sorte, na nivou 10-godisnjeg proseka bolje.
Kod mene su ranije sorte dobro rodile, ali imaju manji hektolitar, te su obolile od ove silne vlage. Kasnije sorte koje imam još uvijek se dobro drže, čak na nekima ima još uvijek zelenog lista, a i hektolitar im je 83-84.5
 
Mankogal nije deratizaciono sredstvo.
Imaćeš miševa na njivi u pšenici, i to na izvoz.
Zato se dobro obuci pa tamo negde krajem decembra u lov na miševe u pšenici.
 
Rastislav je napisao(la):
Ja sam apsolvent biohemije i mogu ti reci...da za rentabilno bavljenje poljoprivredom treba dobro mozgati...npr.sviđa mi se na ovom forumu kako tarana razmislja...a to posejati pa sta bude...pa odmah u zatvi prodati...tako nema zarade!Ja sam u ovoj zetvi zaradio bez obzira sto je cena zita takva kakva je ( sejao sam svoje zito sa tavana 1 reprodukcija)...da sam mogao cekao bi januar-februar pa bih ga onda prodao ali mi trebaju pare pa sam odmah prodao samo se ne zna jos cena.
Nisam te bas najbolje razumeo, pricas o mozganju, a uradio si isto kao i ja, koji kao ne mozgam. Kazes da si zaradio, bas me interesuje, koliko. Kod nas je jesenas vladala prava jagma za zemljom i mogao sam je lako izdati za 200 eura, placanje unapred, a ja sam zasejao. Kad sam pomenuo seme sa tavana, nisam hteo reci da je to jako lose, to je kod nas nuzda i ja tako radim, kao i vecina Vas, ali smatram da je setva merkantilne psenice doradjene u kucnoj radinosti, odraz ekstenzivne proizvodnje. Uostalom, na semenu se i ne moze ostvariti neka znacajnija usteda. Nemam sopstveno skladiste, znaci psenicu treba lagerovati pod tudj krov, a onda je sigurno da ce on ostvariti zaradu, a za mene nije sigurno. Samo jos da kazem da psenicu sejem radi osvezenja plodoreda i na moje njive dolazi svake sedme godine, ali skup je taj plodored, ako treba raditi sa gubitkom.
 
Ja nisam psenicu posejao zbog profita...vec kao i ti zbog plodoreda...Za profit sejem druge kulture ali mislim da sam i sa ovom cenom psenice u plusu ( sejao sam seme sa tavana...i bacio 100kg ureje a imam prinos 3300 kg psenice...ali to su samo dva jutra bila pod psenicom,neverujem da bi na drugoj parceli toliko rodilo)

Arendu uzimaju ljudi zbog profita...kod nas je bila arenda 150 evra sad nesto cujem da ce biti 16000 din...bez obzira traze ljudi zemlju u arendu samo tako kod nas...ali je mala ponuda.

Stavis je na lager i ako prodajes tome u kojem ti stoji lager,onda nista ne placas...a cekas bolju cenu...pa je onda prodas kad ti cena odgovara...tako da nista ne radis a zaradis...ali za to treba malo pratiti berze da bi znao kad je najbolje vreme za prodaju.
 
ujo je napisao(la):
tarana je napisao(la):
ova godina je vrlo specificna. nije bas uobicajeno da u aprilu i maju ne padne ni jedna kisa. mislim da su ranije sorte, na nivou 10-godisnjeg proseka bolje.
Kod mene su ranije sorte dobro rodile, ali imaju manji hektolitar, te su obolile od ove silne vlage. Kasnije sorte koje imam još uvijek se dobro drže, čak na nekima ima još uvijek zelenog lista, a i hektolitar im je 83-84.5Posle ovih kisa takav hektolitar, ja nisam cuo da kod nas neko ima i blizu toga. Zamolio bih postovanog Gospodina Uju da malo pojasni koje su sorte u pitanju, ili neka specijalna agrotehnika, ili kod njih nije bilo velikih padavina.
 
sanbo4 je napisao(la):
ujo je napisao(la):
tarana je napisao(la):
ova godina je vrlo specificna. nije bas uobicajeno da u aprilu i maju ne padne ni jedna kisa. mislim da su ranije sorte, na nivou 10-godisnjeg proseka bolje.
Kod mene su ranije sorte dobro rodile, ali imaju manji hektolitar, te su obolile od ove silne vlage. Kasnije sorte koje imam još uvijek se dobro drže, čak na nekima ima još uvijek zelenog lista, a i hektolitar im je 83-84.5Posle ovih kisa takav hektolitar, ja nisam cuo da kod nas neko ima i blizu toga. Zamolio bih postovanog Gospodina Uju da malo pojasni koje su sorte u pitanju, ili neka specijalna agrotehnika, ili kod njih nije bilo velikih padavina.
Sorte su prima i golubica, rađeno je dvije zaštite i folijarna prihrana sa mortronicom, ne boj se kiše je bilo kao u prići, evo i ovog trenutka pada. Jedva smo uspjeli spojiti 3 dana za redom bez kiše i ni jedan dan nismo počeli vršiti prije 12 sati.
Ranije sorte (srpanjaka) su imale lošiji hektolitar, ali su imale dobar prinos. Na žalost još uvijek imam srpanjke na njivama ali je ne uspijevam skinuti, a već se zrno dobrano osipa.

edit
2eqe51z.jpg
 
srednji banat (zrenjanin) do sad 40% ovršeno prosek 3.6t/ha.
to će još da pada.oni su 20% ovršili pre kiša. možda će se konačni prinos u tom regionu završiti sa 3.4t/ha. po meni to znači da prosek za celu srbiju NIKAKO neće preći 3t/ha.
a to opet znači da će cena ići gore.gde će biti plafon, ne bih se usudio da prognoziram.ali ispod 13-14din ne bi smela da bude.
e da, negde sam pročit'o da leskovac za sad ima 2.5t/ha prosek.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh