Pšenica 2008/09

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
mislim da ako ova kisa nastavi ovako da od psenice nece biti nista. ima sva da istrune na njivi :( kod nas u ataru malo ko je poceo sa kosidbom psenice i mislim da e prinosi biti katastrofalni, ako ih i bude. mislim da ce se sad mlinari tuci za psenicu jel je nece biti koliko su oni racunali. morace malo da podignu cenu ako im je stalo do tog zrna.
 
Danas popodne mi je kroz ruke prošlo 12 uzoraka svakakvih pšenica.Hektolitri su drastično opali,boja je nezdravo bela, a ono što najviše zabrinjava jeste to što su zrna na klasu počela da klijaju.Kada se pogleda u tacnu za uzorke sve se beli od klica.Mislim da se onima koji nisu skinuli pšenice loše piše ako se ovakvo vreme nastavi još nedelju dana.
Moj savet je da se skida i sa 18 vlage ako je to moguće jer će se na takav način manje izgubiti nego čekajući pad vlage ispod 14.Mnogi od ljudi koji su danas doneli te uzorke žale se na veliko rasipanje pšenice.To je možda i do sorti ali ipak mislim da je presudno vlažno vreme i omekšavanje ljuspice koja drži zrno,koje ujedno i raste usled vlage tj. bubrenja.
Pamet u glavu drugari moji.
 
Ja sam bas razmisljao da li da je skinem u subotu posto sam pretpostavljao da ce doci kisovito vreme ove nedelje ali sam slusao starije i iskusnije ljude da jos psenica nije za zetvu.Sad da li sam se zeznuo, pokazace vreme.Sve mi se cini da sam trebao da je skidam iako bi imao 15% vlage, ovako mozda i bude nista.
 
ja sam ovrsio moju psenicu (sorta helena) pre 7 dana tacnije 20tog juna i zadovoljan sam sa prinosom koji je dala i to ravno 3000kg po jutru sa vlagom 14,5 posto i hektolitarskom masom od 80 i mogu reci da sam ja medju prvima posejao psenicu i prvi je ovrsio i dobro je sto nije docekala ove kise koje ce smanjiti prinose za 20 posto kao i hektolitarsku masu i sam kvalitet psenice...
evo i par snimaka sa zetve u mojoj psenici :ppozdrav:
[youtube=425,350]http://www.youtube.com/watch?v=VuAmAT19FJQ[/youtube]

[youtube=425,350]http://www.youtube.com/watch?v=I9pt824K92U[/youtube]
 
Pšenica prezrela ali je vlaga velika i ne može da se kosi :udri: :udri:

2isyypz.jpg
 
da,prinos ce biti smanjen tj bice manja gramaza zrna zbog pada hektolitarske mase zrna sa 80+ na 75- ::lose:: ali najgore je ako bi psenica isklijala u klasu i onda ona gubi na kvalitetu i takva psenice nema hektolitarku masu i gramazu a najgore je sa onim zitima gde su polegla od silnih kisa pa ce tamo da bude najvise isklijalih zrna u klasu kao i slabih prinosa,inace u susednom ataru su danas vrsili psenicu claasom lexionom i imala je vlagu od 18 posto i morali su da je suse i sad me zanima dali ce otkupljivaci vise ceniti onu psenicu koja je skinuta pre ovih kisa sa 15 16 posto vlage ili onu posle ovih kisa sa 16+vlage i hektolitarskom masom 75 ::lose:: a cena od 9,75 dinara je uopste neprihvatljiva za nas i ako imas 3 tone po jutru s tom cenom mozes jedva pokriti onoi sta si ulozio i da ti ostane po koja kinta ili nista ::novac::
 
Imam pitanje za sve nas: ZAŠTO SEJEMO PŠENICU ? Da čistimo njivu od korova ? Da sledeće godine imamo dobru njivu za povrtarske kulture? Da đubrimo stajnjakom ? Ili da imamo neki frofit ?

Ja ne sejem pšenicu :cao: imao sam pre 4 godine, ni pre toga ni posle toga .
 
Da poplaćam arende,očistim njive,zbog slame za goveda a i prvi novci posle žetve žita pa koliko je toliko je
 
šandor je napisao(la):
Imam pitanje za sve nas: ZAŠTO SEJEMO PŠENICU ? Da čistimo njivu od korova ? Da sledeće godine imamo dobru njivu za povrtarske kulture? Da đubrimo stajnjakom ? Ili da imamo neki frofit ?

Ja ne sejem pšenicu :cao: imao sam pre 4 godine, ni pre toga ni posle toga .
a sta da se seje koja je tvoja setvena struktura ja zito mogu da drzim u mlinu besplatno na lageru(jedino treba sacekati cenu) a cini mi se da vise rodi nego moj kukuruz manje ulaganje manje rada ovo mi je druga god. zito na zito na nekim parcelama a po svemu sudeci ako jos budem sta radio opet cu sejati zito :ppozdrav:
 
prošle godine, od svih kultura, najviše sam po jutru profitirao na pšenici.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh