Pšenica 2008/09

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ma gde god sam gledao sve su tu negde podjednake-loše.Verujem da ko bude imao 3000kg po jutru treba da bude zadovoljan.U zadruzi čujem da se nezvanično priča ceni u žetvi od 12 dinara.Ja je po toj ceni neću dati,nego ću je čuvati pa šta bude-bude.
 
Kod nas jad i beda.... Ima parcele gde se nece isplatiti coveku da posalje kombaj u njivu jer nece biti toliko roda da isplati kombajniranje!
 
evo jedne moje parcele...

_________________________________________________Post je spojen: [time]1243508969[/time]_________________________________________________
dobila je 100 kg uree i prihranu kristalonom preko lista
 
Pa ne izgleda loše mada se i tu vidi da zastavičar počinje da crveni tj. žuti.To znači da je nalivanju kraj blizu.E da su sve pšenice kao ova ne bi bilo jada ::lose::
 
kod nas na obodu fruške gore sa beočinske strane 90% polegle pšenice.ko je sejao puko ko zvečka :udri: :udri: :udri:
 
Brojao sam vlatove na mojoj. Na 40s ima 52 zrna. Dobro izgleda, e sada videcemo. A sto se tice cene, ja sam cuo da ce biti 17 dinara, a to su mi rekli u firmi sa kojom radim, jer su me pitali da li zelim da mi dugovanje vezu za zito, a to nisu hteli pre dva meseca ni da cuju.

takodje se kod mene daje 29 dinara za soju unapred pare, na zeleno, ako hoces...

Mislim da ce ove godine sve biti skupo...
 
17 zvuci nedostizno... ali ako se pogleda proslogodisnja od 16.5 i procentualan skok svih cena to opet nije realno.... zivimo u takoj drzavi da nam nece dozvoliti tu cenu, smislice banda nesto i uvesti psenicu...
 
Evo šta nam se već sprema:
Najniža otkupna cena pšenice ovogodišnjeg roda u Srbiji mogla bi već u žetvi biti 11 dinara za kilogram (oko 0,11 evra), da bi krajem leta dostigla i 14,5 dinara (oko 0,15 evra), po jednom kilogramu, ocenili su eksperti novosadske Produktne berze.Eksperti procenjuju da će viša cena pšenice zavisiti i od kretanja cene te žitarice na svetskim tržištima tokom augusta, posebno na Budimpeštanskoj berzi žitarica.U saopštenju s Berze podsećaju na obrnut primer prošle godine u Srbiji kada je otkupna cena pšenice u prvim berzanskim trgovanjima iznosila 16,5 dinara (oko 0,18 evra), a odmah posle žetve je znatno opala.


Berzanski eksperti kažu da bi na cenu ovogodišnjeg hlebnog žita uveliko mogla uticati i dobra kiša, jer suša uveliko preti njegovom prinosu.Ukoliko bi došlo do obilnijih padavina, u šta eksperti sumnjaju, došlo bi do oporavljanja useva, odnosno povećanja prinosa pšenice u Srbiji, što bi uslovilo pad pomenute procenjene cene.
Iz Berze navode da je u poslednjih 15 do 20 dana došlo do povećanja cena kukuruza i pšenice za oko 30 odsto.
Na Produktnoj berzi kukuruz je prošle sedmice dostigao 12 dinara (oko 0,13 evra) po kilogramu, bez poreza na dodatnu vrednost (PDV), a sredinom aprila bio je osam dinara (0,085 evra) po kilogramu.Cena pšenice na Berzi dugo vremena bila je deset dinara (oko 0,11 evra), dok se prošle sedmice povećala na 13,5 i 14 dinara (oko 0,15 evra) za jedan kilogram.

Sa sajta Poljopartnera
 
Ja ne znam cega je taj ekspert ali o poljoprivredi nema pojma, nisam ni ja nesto iskusan, ali mislim da cete se svi sloziti da kisa ne moze vise mnogo toga pomoci, napravila je kakav-takav vlat, jedino moze pomoci da se poveca kvalitet zrna, ali sobzirom da su vecinom psenice podgorele negde cak i do pola stabljike tu vise pomoci nema
 
moje zito je gotovo s nalivanjem.prelazi u vostanu fazu.za 2 nedelje ce biti vrsidba.mrka kapa....
 
a zašto ove godine mnoge pšenice imaju osi (brkove kao ječam)?
istu sortu sam sejao i ove i prošle godine s tom razlikom što je prošle godine bio normalan klas a ove kao tritikal :sta:
 
slavkos je napisao(la):
a zašto ove godine mnoge pšenice imaju osi (brkove kao ječam)?
istu sortu sam sejao i ove i prošle godine s tom razlikom što je prošle godine bio normalan klas a ove kao tritikal :sta:
da nije u pitanju ns40s kod meni je tako sejao sam 2 reprodukciju
_________________________________________________Post je spojen: [time]1244055827[/time]_________________________________________________
danas sam cuo da se to desava kod rapsodije pa je zato ukidaju a sad koliko je tacno to ne znam dok ne popricam sa g.dencicem sa instituta
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh