Pčelarstvo za početnike

Излећу пчеле већ неколико дана и носе полен са више биљака. Нису то неке огромне количине полена, али биће и више (ако настави топло време, „цветнице пристижу“ – топлије време је условило да се природа покреће иако је то било очекивано с обзиром да неке јаке зиме није било).

Ко није поставио појилицу за пчеле, треба то да уради. Појилицу је требало још раније поставити (ко има услова да је обилази и доспе повремено млаке воде). Пчеле имају ту „неугодну“ ману да се навикну на појило у природи (и друштву:)) и појилица коју пчелар постави буде непосећена.

По свему судећи, ово ће бити још једна „рана“ година и немојте на силу проширивати легло, пре времена (нити правити преобимни простор за легло, тако да се залихе хране превише удаље од гнезда). И овде, наравно, има изузетака: пример је ако је кошница настављача и пчеле су срећно прешле из првог наставка у други, тек недавно. Тада би требало направити места за легло и унос полена. Ово се може уочити и без отварања кошнице (мислим на вађење рамова) ако се „вагне“ горњи наставак и закључи се да је претежак.



Ако је гнездо у првом наставку, обавезно га подићи у други наставак док је време повољно.
 
Заборавио сам у претходној поруци да напишем (мада је и боље да су одвојене) да је последњи час да се провери да ли нека матица случајно не постаје трутуша (некада је то брзо дешавање, а некада потраје, док не постане потпуна трутуша).


Безматак је лако уочити и у сред зиме (када је хладно са мразевими и има снега прилично), а да ли је матица трутуша (или још горе на путу да постане трутуша), теже је уочити док се не погледа легло. При томе је преглед брз и јако једноставан ако има поклопљеног легла. Радови се изводе брзо и пажљиво (али не панично брзо да се не би убила или оштетила матица). Ако нема поклопљеног легла, може бити довољан поглед на један рам са младим леглом (непоклопљено легло) и упоредо са тим се прати понашање пчела. Могу се извући закључци на основу тога.


Вађени рам се опрезно враћа тако што се сталним покретима одмиче и примиче док се приближава свом месту и тиме даје могућност да матица избегне могуће притискање комадом воска или летвица рама. Чак се може оставити и нешто мало удаљен (али стварно мало, а не „пола метра“), ако се плашите, само уз услов да се првом приликом приближи на потребно растојање.

За овакве провере углавном се припрема раније (још током јесени) тако што се извади један рам са обода (свакако да се може и сада оставити једно празно место, а касније се дода сатна основа). Ако је пун хране послужиће уместо погаче или да се дода близу гнезда. Када је један рам извађен, лако се помере рамови и може се видети какво је поклопљено легло. Ако се понегде појављује понека трутовска ћелија, то је знак да матица може бити трутуша и ако има пар трутовских ћелија у радиличком леглу, за сада се ништа не предузима. Најбитније је забележити и повремено пратити. Ако се временом знатније повећава број трутовског легла (у радиличком леглу), најбоље је спојити друштво. Ово „шарање“ са леглом може бити малог обима па се може десити да друштво издржи до појаве могућности да се реши природним путем. Мада треба бити опрезан.


Само поглед на гнездо (без отварања кошнице – да не говоримо о томе да се многи бусају у прса да се по понашању на лету све може видети, што је потпуно нетачно), не може бити мерило да је све у реду са матицом. И поред дугогодишњег искуства је теже уочити да нешто није у реду, док се не погледа стање легла.

Наравно, док се врши ова провера матице уз пут се (обавезно – јер је без везе радити само један посао ако је могућност за више у исто време) запажа и опште стање друштва (количине и распоред хране и слично). Ако касније захлади и решите неке недостатке (а обично тако буде јер је још увек зима), лакше се дише.



Ако сте присталица теорија да не треба ништа радити овако рано, онда је проблем решен – ништа се не дира и чека да пчеле пропадну. После је најлакше рећи да је то природна селекција. Ако преживе (и уз то буду јако ослабљене), па боже мој и то је природна селекција. Ја не сматрам да је то тако...
 
Poslednja izmena:
Da li bi za nosenje vode pcelama leti mogao da koristim kaniste od herbicida, temeljno oprane iz nekoliko puta, ili je bolje u tu svrhu da se kupe prehrambeni kanistri?
 
Лично не бих користио такве канистере. Не знам за колико кошница носиш воду (наравно ту ти вероватно долазе и пчеле са суседних пчелињака). Једном приликом смо напојили пчеле у кавезу где је и матица (транспортни кавез), из капаљке у којој су биле капи „нафтазол“ и то најблажи раствор за децу. Без обзира што је то добро опрано, пчеле су одмах угинуле по узимању те воде. Пластика упије тих хемикалија и упитно је колико дуго треба да се то испира и буде безбедно. Кажем, је то не бих користио ни „под разно“.



Оних врелих година (2011 и 2012) носили смо воду на свака 2-3 дана на пчелињак и прелазили око 100 км (додатно 10 км кроз прашњави атар).

Вода је ношена у балонима за воду која се купује у продавницама (сачували смо те балоне) и 2 канистера од по 20 литара који су од прехрамбене пластике, који служе само за прихват воде. Ношено је око 250 литара воде.

Многи користе за појилице оне канте од „јупола“ (или како се то већ зове). Ни то не користим него купим појилице за пилиће, а могу се купити и такве исте канте као те „јуполке“ и не кошта пуно...али људи мисле да ће пропасти ако купе 2-3 такве канте.
 
Poslednja izmena:
Ништа колега...Зашто хвала? Само сам написао своје мишљење. Неко се можда неће сложити са мојим ставом (а можда и ја претерујем са кантама од „јупола“ можда су беспрекорне и добре за појилице...мада их често снимају онако мусаве и неопране од претходног садржаја). Могуће је да сам умислио на основу тога што људи користе „јуполке“ а ја не и сматрам да то није добро. „На теби“ је да одлучиш.

ПС

Има свакако људи који би ми „срце ишчупали“ јер користе „јуполке“ и немају проблема, па сам им напао канте. Тако сам имао силне проблеме јер сам се залагао (и сада се залажем) за разумну употребу амитраза и спопадали ме јер сам им напао „малог амитраза“ (као да им је члан породице). После се „мало испоставило“ да сам у праву...неки не мисле тако док не „кљокне“ пчелињак због варое...или погрешне примене амитраза.

Тако да не мораш сматрати да сам ја у праву...ти си то краће и лепше написао у само једној реченици...:)
 
Добро, не треба престрого постављати питања јер је човек помислио на краткотрајно присуство воде у канистерима и да можда не би било проблема. Мада имаш право, идеја је „неугодна“... Али не треба одмах да га „бесимо“ због тога.

Није човек већ урадио па питао (што многи чине и када дође до „фрке“ тек онда питају). Можда има мало искуства са пчелама и под утицајем је „искусних“ пчелара који иначе имају разне „идеје“ (а све позивајући се на своје „искуство“ као на некакав првоборачки стаж).

Наравно канистере који су погодни за воду коју даје пчелама могу бити коришћени за прихват воде и за друге намене...макар да се цвеће или младе воћке залију топлијом водом и нису бескорисни и када не служе првобитној намени (вода за пчеле).
 
Samo sam pitao, nije mi problem da nabavim friske kanistre, ali eto, imam gomilu kanistera od 25 lit, babo ne da da se bace, zatrebace, a bolje mi je da pitam nego da napravim stetu
 
Verovatno da sipas vodu ili jos bolje kisnicu, pa ostavis u toplom bekoliko dana, verovatno bi voda smrdila, a isto tako verovatno kad bi postupak ponavljao sa novom vodom, jednom bi dosao do toga da se izvuce ta hemija iz kante, ali ko ce ga znati…
 
Zdravo. Početnik sam, imam 3 drustva. Godina je bila katastrofa po pitanju pase, cedio nisam nista u nadi da bar za sebe imaju,medjutim usle su u zimu sa malo hrane. U decembru sam dodao pogace, juce sam se nadvirio kroz poklopac, jedna je pojela celu,druga je na pola, a treca nije ni pipnula, u cemu li je problem?
 
Zdravo. Početnik sam, imam 3 drustva. Godina je bila katastrofa po pitanju pase, cedio nisam nista u nadi da bar za sebe imaju,medjutim usle su u zimu sa malo hrane. U decembru sam dodao pogace, juce sam se nadvirio kroz poklopac, jedna je pojela celu,druga je na pola, a treca nije ni pipnula, u cemu li je problem?
Ako su imale podjednako hrane jace drustvo vise jede a slabije manje to je sasvim normalno da ne nestaju pogace istovremeno.. Ta sto nije pipnula po meni je najveci problem, pitanje u kakvom je stanju.. Za vikend malo toplije pa mozes da otvoris da je pogledas..
 
Ma u nedelju ce biti toplo preko dana smes slobodno samo ne mora da ti bude otvorena pola sata, za par minuta nece biti nista samo pazi da ih ne streses mnogo okolo tesko da ce se neka vratiti. Moze da se desi da i same izadju ako bude suncano. Ja se plasim da je ta mozda i stradala, caletu se redovno desava da preko zime strada par kosnica, jednostavno ne budu dovoljno jaka drustva. Razmisljao sam i o prevenciji toga ali nekad ne mozes to da predvidis nikako, jer kad jako drustvo dodje u rodjevo stanje ti mozes da se potrudis maksimalno da je jednako podelis dzabe jer se moze mnogo pcela vratiti u maticnu kosnicu i onda druga ostaje prilicno slaba. Ako ne uspe da ojaca do zime bude zajebano za prezivljavanje..

EDIT:
U svakom slucaju bilo bi super da se jos neko javi, ja sam poprilican laik u ovom poslu jeste da cale drzi pcele preko 20 godina ali ja sam tu vise ispomoc nisam se usudjivao da se samostalno bavim njima.. I ovako nemam vremena..
 
Шећерну погачу не односе друштва која имају обиље хране и друштва која више нису жива (када кажем шећерну, мислим на погачу од највеће количине шећера и са нешто меда или чак и без меда).

Гладна друштва шећеруша не спасава, него мед који се може додавати на неколико начина.

Када се посумња да неко друштво има неки проблем, не чекају се лепи дани него се одмах погледа о чему је реч. 2012-те године сам преслагао неко друштво које је ослабило, остало у првом наставку (ЛР кошница) и ту имало поклопљено легло, на -7 ⁰С. Када сам завршавао посао, већ је било -9.

Разлог зашто се одмах гледа је избор да друштво угине или опстане. И ја мислим да ти је то друштво страдало (с обзиром да кажеш да су слабе са храном).



Нема горег пчеларења од ослањања на погаче током зиме. То једноставно опусти пчелара и не обезбеди зимницу иако је година лоша и онда се узда у погаче...а пре тога пчеле су трпеле последице сталне несташице хране и додатно морају прерађивати шећер, током зиме...



ПС

Више пута налазио нека друштва која су по свим одликама мртва. Једном прилико узорци (неколико пчела) од 3 кошнице су унесени у кућу и те пчеле загрејане. Пчеле од 2 кошнице су оживеле. Одмах уносим те наставке са пчелом и феном их оживимо. Зато се сумњиво друштво одмах погледа. Чак и да је потпуно без хране и деси се да су случајеви слични онима које сам навео, провери се да ли су можда живе, те пчеле се могу придружити другом друштву које има бар нешто хране.



Наравно, година је била лоша и требао си на време да их храниш и обезбедиш зимницу...то што ниси цедио мед не значи да оне имају за презимљавање јер је и прошле и претпрошле године вага била у сталном, дуготрајном паду...
 
Staviš uho sa strane na košnicu i čuješ dali unutra ima pčela. Ako ništa ne čuješ onda ih nema ili ako ima to je tako malo da neće dočekati proljeće.
Pogledaj šta je unutra jer sad javljaju neko zatopljenje pa će pčele izlijetati a kako nema paše tražiće košnice gdje ima hrane. Ako krene grabež može ti nastradati i to drugo društvo.
Pregledaj i ako je košnica prazna obavezno je skloni.
 
То је тачно и ослушкивањем звука из кошнице можеш утврдити тренутно стање али је то знак увида у раније познато стање и није довољан. Ако их чујеш данас, не мора значити да ће сутра бити живе. Као и у много тога другог у пчеларству се гледа слуша и омирише. Док не видиш стање, не знаш шта се дешава.

Ако си погледао кошницу по ниској температури (блиској 0 ⁰С нула степени јер се при високим температурама клубе рашири и не види се висина медног венца), можеш видети стање хране и претпоставити до када могу издржати са том храном...исто тако можеш видети да ли су масовно изашле на сатоноше, што значи да је средиште попуно осиромашено са храном.



ПС

Грабеж зими је мало вероватна ако је није било пре тога. Пчеле нису развиле потрагу за храном по кошницама, него у природи...па тако можеш приметити да пчеле не умеју пити воду са полетаљки, када накисну и мокре су него иду около по воду или пре на појилицу где су навикнуте.
 
Nazad
Vrh