Заборавио сам у претходној поруци да напишем (мада је и боље да су одвојене) да је последњи час да се провери да ли нека матица случајно не постаје трутуша (некада је то брзо дешавање, а некада потраје, док не постане потпуна трутуша).
Безматак је лако уочити и у сред зиме (када је хладно са мразевими и има снега прилично), а да ли је матица трутуша (или још горе на путу да постане трутуша), теже је уочити док се не погледа легло. При томе је преглед брз и јако једноставан ако има поклопљеног легла. Радови се изводе брзо и пажљиво (али не панично брзо да се не би убила или оштетила матица). Ако нема поклопљеног легла, може бити довољан поглед на један рам са младим леглом (непоклопљено легло) и упоредо са тим се прати понашање пчела. Могу се извући закључци на основу тога.
Вађени рам се опрезно враћа тако што се сталним покретима одмиче и примиче док се приближава свом месту и тиме даје могућност да матица избегне могуће притискање комадом воска или летвица рама. Чак се може оставити и нешто мало удаљен (али стварно мало, а не „пола метра“), ако се плашите, само уз услов да се првом приликом приближи на потребно растојање.
За овакве провере углавном се припрема раније (још током јесени) тако што се извади један рам са обода (свакако да се може и сада оставити једно празно место, а касније се дода сатна основа). Ако је пун хране послужиће уместо погаче или да се дода близу гнезда. Када је један рам извађен, лако се помере рамови и може се видети какво је поклопљено легло. Ако се понегде појављује понека трутовска ћелија, то је знак да матица може бити трутуша и ако има пар трутовских ћелија у радиличком леглу, за сада се ништа не предузима. Најбитније је забележити и повремено пратити. Ако се временом знатније повећава број трутовског легла (у радиличком леглу), најбоље је спојити друштво. Ово „шарање“ са леглом може бити малог обима па се може десити да друштво издржи до појаве могућности да се реши природним путем. Мада треба бити опрезан.
Само поглед на гнездо (без отварања кошнице – да не говоримо о томе да се многи бусају у прса да се по понашању на лету све може видети, што је потпуно нетачно), не може бити мерило да је све у реду са матицом. И поред дугогодишњег искуства је теже уочити да нешто није у реду, док се не погледа стање легла.
Наравно, док се врши ова провера матице уз пут се (обавезно – јер је без везе радити само један посао ако је могућност за више у исто време) запажа и опште стање друштва (количине и распоред хране и слично). Ако касније захлади и решите неке недостатке (а обично тако буде јер је још увек зима), лакше се дише.
Ако сте присталица теорија да не треба ништа радити овако рано, онда је проблем решен – ништа се не дира и чека да пчеле пропадну. После је најлакше рећи да је то природна селекција. Ако преживе (и уз то буду јако ослабљене), па боже мој и то је природна селекција. Ја не сматрам да је то тако...