Pčelarstvo za početnike

Ja bih trevao ovih dana da kupim 2 drustva. Samo da prolepsa malo vreme. Totalni sam laik,pa pitanje za iskusne,sta bih trebao odmah oko njih da radim, osim vode ispred jel treba sada neka zastita ,tako nesto
 
kolege, nabavio sam nekoliko kosnica i trenutno sam u fazi prikupljanja opreme. konkretno, zanima me kakvu vrcaljku da trazim. gledao sam po oglasima, imaju nove dvoramne od 80 evra, cetvororamne 120, drvene, prohrom, pocincani lim, polovne, nove... sta mi preporucujete, sta nudi najbolji omjer cijene i kvaliteta?
Sve zavisi koliko kosnica zelis da imas moj savet je za pocetak da uzmes cetvororamnu pocinkovanu ili jos bolje prohromsku podmiruje potrebe hobi pcelara cak i do 50 drustava sa dobrom organizacijom stigne se , kad ima sta da se vrca nadje se nacina i vremena da se to uradi makar i nocu.

- - - - - - - - - -

Ja bih trevao ovih dana da kupim 2 drustva. Samo da prolepsa malo vreme. Totalni sam laik,pa pitanje za iskusne,sta bih trebao odmah oko njih da radim, osim vode ispred jel treba sada neka zastita ,tako nesto

Predlazem da se za pocetak malo edukujes literaturom ima je dosta i na internetu tu ces savladati osnovna znanja za pocetak, najbolje bi bilo da pronadjes iskusnijeg pcelara koji ce ti biti mentor uz kojeg ces par godina raditi tako se najbolje pece zanat.
 
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]@milos539 idi na forum SPOS tamo ces sve naci,nije im bas fazon da nece da pokazu ali sta je tuje.Pitaj togo od koga uzimas drustva mozda je on voljan da malo pomogne a i ljucki je posto si pocetnik.Nebi trebalo sad sa nicim da tretiras pcele ako je odradjena zastita(oksalna kiselina) zimus.Pusti da prodje bagrem i onda uzmi meda da imas i razroji kosnice posle bagrema.Mozda bude pogodna godina pa se nakupi i razviju i nova drusta lepo.U svakom slucaju ima ovde dobrih forumasa pa ce da pomognu(i ja sam pocetnik)koliko budu mogli,Srecno i medno.[/FONT]
 
Hvala kolega. Citao sam ima iskusnih ovde, pomocice kolege naravno . A ovaj sto kupujem od njega pomocice ali je daleko od mene nekih 20km ali mislim da cu od njega imati neku pomoc. A mislim da cu ovde sa kolegama najvise nauciti
 
Samo ih nemoj često otvarati i gledati. Sad ih postaviš i za dan dva pregledaj ( ako nisi pri kupovini) koliko su jake i dali imaju prostora. Ako su u jednom nastavku odmah počni pripremati još koji sa sa satnom osnovom jer će ubrzo zatrebati. Ako su se razvile i nemaju prostora odmah dodaj nastavak. Ako nisu sačekaj da ojačaju ali nemoj okasniti da neuđu u rojevi nagon. Obično se nastavci dodaju kad cvjeta voće jer tad pčele izgrade dobro saće.
Neznam koje su košnice, koje snage su društva, koju pašu imaš tj, koja je glavna.
Pročitaj malo o pčelarenju a ako negdje zapne opiši problem a riješenje ćemo naći.
 
Ovih dana treba da uzmem, glavna ce biti bagrem, a drustva trebalo bi da vuce ka jacim, kosnice su eler s 10 rama. kod mene je jos uvek hladno i voce jos uvek nije cvetalo. tako d aako bude ovo sada posle praznika lepo vreme idem po njih.
 
Danas kupjena 2 drustva pcela. Lr su kosnice,i prilikom otvaranja imaju po 6 rama sa pcelama. Sad koliko je to jako drustvo?matice su kaze mlade od prosle god.
 
Milose uzmi dve plasticne hranilice(150 din.kom)i stavi im na poklopnu dasku.Sipaj svako drugo vece sirup po 2 dcl(1,5 vode 1 secera razmeru)Tako ces dodatno da stimulises maticu,sam kazes da je matica mlada pa je stimulisi da nosi sto vise da se drustvo spremi za bagrem da ojaca i iskoristi pasu maksimalno.Nije to lose 6 rama pcela,jel si dobio kosnice sa dva nastavka na njima?ps srecan pocetak pcelarenja.
 
Ovaj sto sam uzeo od njega kaze da nema potreba da se vise prehranjuje i onu daski ispod lima je zatvorio otvor da odu gore. Inace nema nastavaka samo prizemlje. Danas vec gledam pcela pocela da unosi vidi se na nogama. hvala darko
 
Ok onda sad se spremi ko sto je clan frkan reko i prati situaciju da postavis nastavak kad bude vreme.Iskoristi vocnu pasu maksimalno da ti izvuku satne osnove i da mozes i ti da razrojis posle bagrema,zato sam mislio da ih prehranjujes.To sto si ti kupio su verovatno proslogodisnji rojevi?
 
Ne znam,mozda su rojevi proslogodisnji. A inace bio mi je pcelar i kaze da su satne lepo odradjene. Inace jel se nastavak stavlja kad se svih 10 rama napune .
 
Ne smes bas da cekas da se napune,moras ranije mozes i da podignes dva rama gore a dole stavis dve satne osnove,mada kad ima unosa one lako predju u drugi nastavak.Spemi nastavak i samo ih zaposli da rade da se nebi rojile.
 
Hvala Darko. jos par dana pa cu staviti nastavak, kod mene sada tek cveta dzanirika, kruska nije jos uvek,i po detelini tek krenulo cvetanje trave.
 
Ja bih trevao ovih dana da kupim 2 drustva. Samo da prolepsa malo vreme. Totalni sam laik,pa pitanje za iskusne,sta bih trebao odmah oko njih da radim, osim vode ispred jel treba sada neka zastita ,tako nesto
Ja sam se povezao sa pčelarima iz mog mesta, odlazim sa njima na pčelinjak i učim. Preporučujem ti isto.
Inače sam naručio pet rojeva za juni mesec.:cool:
 
Hvala Darko. jos par dana pa cu staviti nastavak, kod mene sada tek cveta dzanirika, kruska nije jos uvek,i po detelini tek krenulo cvetanje trave.

Po cvjetanju džanarike vidimo da je kod tebe paša krenula kasnije. Mislim da bagrem cvjeta 40 dana poslije džanarike. Ovo je neki orjentir za razvoj pčelinjih društava. Kod mene bagrem počinje cvjetati oko 5-tog maja. Zašto je to važno pratiti? Ako planiramo koristiti bagrem kao glavnu pašu sada je kasno pripremati pčelinja društva a evo i zašto. Pčele koje će skupljati nektar bagrema moraju biti zaležene najkasnije do 20-tog marta ako bagrem cvjeta 10-tog maja. Radilice se izlegu za 21 dan od polaganja jaja. Treba im još 15 dana da postanu izletnice koje skupljaju nektar. One počinju sa radom nakon dva dana od leženja ali obavljaju kućne poslove a neidu na pašu. Samo da pojasnim da me krivo neshvatite. Nekažem da moraju biti izležene do 20-tog marta nego do tad matica mora položiti jaja. Zatvoreno leglo koje sad vidimo će biti spremno za bagrem. Ovo koje sad matica polaže ide na neku drugu pašu.
Prihrana pčela nemože da škodi. Svakako da nemoraš da ih prihranjuješ dabi opstale jer sad imaju paše ali dabi se razvile treba prihrana. Sada imaju mnogo legla a leglo troši dosta hrane. Sva hrana koja sad pristigne ide direktno u plodište za ishranu legla. Nema viška koji bi išao u medište već manjka jer još nema jakog unosa. Zato ako prihraniš neće šećerni sirup otići u medište . Ako ima meda u košnici pčele ga otvaraju tek kad iz prirode ili hranilice nestiže hrana a med ostaje i kad krene paša odmah pune medište, jer je plodište puno, pa imaš više za vrcanje.
Ovo gore napisano je dobro znati za postizanje visokih prinosa meda. I to nije sve. Ti sad krećeš sa pčelarenjem i normalno je da neke stvari nemožeš primjeniti ali dobro je znati.
 
Hvala Frkani. kod meene trenutno ima 2 legla, ovajk je skinuo hranilice i zatvorio gore da neidu, mada ja jedino da otvorim da naspem sirup, ali iskreno nisam ni nabavio hranilice, da bih to uradio. i rekao mi ej da do stavljanja nastavaka ne diram pcelu, kao sto manje diras to bolje, ometas ih sada a one punom parom nose.
 
Samo pazljivo sa stimulativnom ja cini mi se da sam preterao pa kad je krenuo svezi nektar i polen non stop blokada i vadjenja ramova i dodavanje s.o da bi se omogucili matici da zaleze
img20150416151814126.jpg

img20150416161549246.jpg
img20150416161549246.jpg



img20150416161142106.jpg
 
sto manje diras to bolje, ometas ih sada a one punom parom nose.
Ovo je tačno. Nepotrebno je i štetno često otvarati košnicu. Kad stekneš malo iskustva neke stvari o tome šta se dešava unutra, ćeš moći zaključiti po ponašanju pčela na poletaljci.
Nerazumijem ovo "dva legla" Vjerovatno misliš na dva okvira legla. Za 6 ramova sa pčelama to je normalno.
 
Nazad
Vrh