Orezivanje voća

Kada ljudi kažu nemojte mješati jabuke i kruške,jabuka je mila majka što se tiće pomotehnike,ali je malo kompliciranija zbog zaštite od fuzikladija ali zato kruškina buha je No 1 štetnik i stvarno zadaje mukei zato je tako malo krušaka ali možda Movento to promjeni.
8 god. uzgajam krušku i probao sam sve moguće metode i ove su se pokazale najbolje. Uzgojni oblik vitko vreteno,nikako raditi zelenu rezidbu-najbolje oprskati nekim sredstvom za sprečavanje rasta mladica ili povijati mladice.
Prije cvatnje obvezno prskati gnojivima na bazi bora,pokositi da nema nikakvog dr. cvijeta osim kruškinog,košnice u blizini, i u punoj cvatnji ako pčela neće na cvijet oprskati s medom cvijet.
ima još tu kod nekih sorti paziti kada proći atomizerom nakon određenog broja dana u cvatnji oprašiti s dr.sortom radi bolje oplodnje itd
Opadanje plodova u 6 mj i pred berbu isto se može spriječiti aminokiselinama ili biostimulatorima.
 
Ne bih se slozio sa zelenom rezidbom.
Bome ja bih, pa tko voli pa neka izvoli.
Lane sam na 550 voćaka krušaka vršio zelenu a na 600 nisam,jer sam išao pokus. Na 550 će ove godine rod biti 40-50 manji nego u odnosu na onih 600 gdje sam radio prvo prskanje lani kada su mladice bile velike 5-10 cm sa regalisom za smanjenje rasta mladica. Mladice su prilikom rasta same išle u vodoravni položaj. Zato ove godine pametnije.
 
Ako jos malo obratite paznju, vidjecete i plodove na stablu. To bi znacilo da se radi o kraju juna i da su mladari nikli poslije rezidbe.
A to opet znaci da nisu ni mogli dati rodni pup. Logican zakljucak bi bio da zelena jos nije uradjena. Jel' tako?
http://postimg.org/image/l1fqwi503/
http://postimg.org/image/69b155z2r/
Ove slike i rod na njoj je ono zbog cega ljudi uzgajaju voce, sto se mene licno tice ne postoji knjiga koju bih pre poslusao nego coveka koji ima ovakve rezultate.
 
Bome ja bih, pa tko voli pa neka izvoli.
Lane sam na 550 voćaka krušaka vršio zelenu a na 600 nisam,jer sam išao pokus. Na 550 će ove godine rod biti 40-50 manji nego u odnosu na onih 600 gdje sam radio prvo prskanje lani kada su mladice bile velike 5-10 cm sa regalisom za smanjenje rasta mladica. Mladice su prilikom rasta same išle u vodoravni položaj. Zato ove godine pametnije.

To ne znaci da zelena rezidba nije potrebna.
Prije ce biti da nije dobro uradjena.
Zelena rezidba kod mene podrazumijeva nekoliko radnji i vise prolaza, a ne samo jedan.

- - - - - - - - - -

I jos nesto:
Hemiju izbjegavam kad god mogu. Prvo sto smatram da nije zdravo, a drugo sto je skupo. Npr. Regalis je vrlo skup.
Cak i zastitu nastojim da provedem sa sto manje prskanja.
Ako je godina normalna, posao zavrsavamo sa 8-9 tretmana.
Ako je blesava kao prosla, dodjemo do 11-12.
BOR NIKADA NISAM KORISTIO.
Folijarnu prihranu izuzetno rijetko, a giberline samo kad moram.
 
@ubovic ratko nije poenta u brojnosti roda nego u kvalitetu i težini naprimjer možeš imati 100kg od 400 jabuka ili 100kg od 200jabuka,a bolja je cijena za 200 krupnijih nego 400 sitnijih..ja sam pogledao 7-8 slika krušaka koje je postavio voćar i sve su uredne,a jednu sma izdvojio na kojoj sma primjetio te duge velike mladare ili ljetoraste oni bespotrebno crpe energiju iz biljke al evo on je rekao da nije radio rezidbu u zeleno..Nervira me to kad pričamo o nečemu odma se prebacuje težište priče na nešto drugo kao gledaj okitila se kruška plodovima
 
Pa mora da baca mladare kad su grane povijene prema dole, a sejanac je podloga, oce jos da raste jer je bujna podloga.
 
@ubovic ratko nije poenta u brojnosti roda nego u kvalitetu i težini naprimjer možeš imati 100kg od 400 jabuka ili 100kg od 200jabuka,a bolja je cijena za 200 krupnijih nego 400 sitnijih..ja sam pogledao 7-8 slika krušaka koje je postavio voćar i sve su uredne,a jednu sma izdvojio na kojoj sma primjetio te duge velike mladare ili ljetoraste oni bespotrebno crpe energiju iz biljke al evo on je rekao da nije radio rezidbu u zeleno..Nervira me to kad pričamo o nečemu odma se prebacuje težište priče na nešto drugo kao gledaj okitila se kruška plodovima

Nisam bas toliki amater da ne znam sta je klasa.
Ona odrasla stabla su te godine imala izmedju 55-65 kg.
70% I klasa.
25% II klasa.
5 % III klasa.
Neki drugi u mom kraju su imali 15-25 kg.
Imali su 90% I klase, 5% II i 5% III.
E sad, sami racunajte sta je bolje.
 
Pozdrav juce sam zasadio 20 sadnica. Sadnice su visoke 2.5m i na svakoj sadanici ima od 3-6 grana.Treba li tu sta orezivati ili ostaviti takvo kakvo jeste do sledeće godine.
 
Slike se ne vide preko opere, ali iz GH se vide, bar kod mene je taj problem ...



Evo par slika mojih krusaka , vezanih za pricu o rezidbi
Prva i druga slika su kruske koje su usle u 3 godinu , slika je proslogodisnja i tu se vidi da imam problem da je plod pobegao na krajeve i da je velik razmak izmedju spratova , ne uspevam da dobijem gusto obrastanje grana oko stabla, kao na slikama kolege vocara amatera, uglanom dobijem par gana na mestu gde sam prekratio produznicu ...

1_zpssl3sqorv.jpg


2_zpsv6ezlqsm.jpg


Kao sto sam napisao kruske su u trecoj godini , slike su od prosle godine pre nego sto je razvucen kpk , negde jul mesec

Sledeca slika su mlade , prolecna sadnja mart 2014 , prijem 100% lepo napreduju po meni , slika je pred kraj vegetacije 2014 i kod njih imam problem sto idu u visinu slabo obrastaju grane oko stabla, uglavnom na mestu skracenja produznice dobijem grane ...

Slike su malo losije, ali se nadam da mozete da vidite u cemu je problem

31_zpsjx4bkieg.jpg
 
Poslednja izmena:
0-30

09aee45b42f0ffc18592e30882d12fa3.jpg


30-60

cefe37a6d63ef9304dd20e2e2762ed76.jpg


ispostovana preporuka djubrenja vestackim djubrivom pre sadnje , jesenas izvucen stajnjak samo u redove ,oko 16t na 0.5ha novog vocnjaka i ove starije kruske su dobile stajnjak isto u redove , azot radim u dva puta ,prvi ureea 100-150gr i druga sa sanom ili anom .

Pretezno je viljamovka ,od oprasivaca imam santa mariju ,konferans i karmen ,nesto malo butire.
Podloga sejanac ,razmak 2.4x3.5 ,uzgojni oblik vreteno ,mada imam jedan deo od 100kom gde ispravljam vazu u vreteno ili kosu palmetu ,jos uvek se mucim sa tim..
 
Moze biti da nesto ne stima sa dusikom ili kvalitet ili primjena..
Mozda si i provodnicu previsoko skracivao.
 
moje su tek zasadjene zimus da li da odmah postavljam kap po kap ili nemoram.naostrio sam se da odmah razvucem ali vidim sada da je covek tek u trecoj godini razvukao navodnjavanje
 
Ako imas mogucnosti prve godine su najbitnije.Ako sad zaostanu sadnice to se vise ne moze nadoknaditi
 
Nazad
Vrh