Orezivanje voća

Na kojim razmacima sadite krusku na sejancu ?
I kako je naterate da u drugoj godini da 2-4kg ?
Da li je to dobro za sadnicu da u drugoj godini ima toliko roda ?

Inace stvarno su prelepi vocnjaci , ja imam nesto kruske na sejancu i planiram ovako da ih formiram , pa ako bi ste mogli malo da detaljnije napisete o rezidbi , prekracivati ili ne jednogodisnji porasta, koje grane izbacujute i kad ..
Trenutno nisam u mogucnosti da vam opisem osnovne radnje. Na terenu sam, a zaboravio naocare. Prvom prilikom cu rado iznijeti neka svoja iskustva. Vise mi je pun ..... raznih strucnjaka koji ljudima urnisu krusku. Posebno viljamovku.

- - - - - - - - - -

P.S.
Razmak izmedju redova 4-4,5 m.
U redu 1,5-2 m.
Posebno vazna je meliorativna priprema zemljista.
Provodnicu prikracujem.
Rad sa provodnicom je osnova u prve tri godine....
 
Hvala, postavicu vam slike iz mojih vocnjaka i konkretne probleme, pa bih hteo da cujem vase misljenje, posto sam u vasim slikana nasao ono sto bih ja hteo kod sebe da napravim
 
Znam da nije ovako jednostavno.
Jako puno cimbenika se mora ispostivati i puno truda,rada i znanja je potrebno da se postigne ovakva rodnost...
No,tko zna kako se to radi taj to radi rutinski bez previse kompliciranja.

Jednom prilikom sam pokusao da prebrojim samo osnovne crte. Bez objasnjenja. Ima ih preko 200.
Meni licno, najveci problem predstavlja trka sa vremenom. Tesko je ispostovati optimalne rokove.

- - - - - - - - - -

Hvala, postavicu vam slike iz mojih vocnjaka i konkretne probleme, pa bih hteo da cujem vase misljenje, posto sam u vasim slikana nasao ono sto bih ja hteo kod sebe da napravim

Rado cu pokusati biti od koristi.
 
Da,slazem se.
Puno je vaznih mjera koje treba uciniti po redoslijedu i bez preskakanja jer svaka je bitna i vidi se na konacnom rezultatu.
Onome tko ima veliku povrsinu pod vocnjakom poput Vas svakako je vrijeme najbitniji problem
 
Кад стигнеш опиши нам мелиоративну припрему земљишта. На коју си дубину орао? Шта си заоравао?

Fosfor i kalijum morate dovesti preko 30.
Humus mininalno 2,5. Bolje sto vise.
Ph 6-6,5.
Ja imam problema sa kiselim prahuljama koje su jako siromasne fosforom.

Jedan primjer:
(1ha)

10 m kubnih krecnjaka.
2500 kg 8:24:24
100-150 m kubnih stajnjaka.
Dubina oranja 40-50 cm.
Zasijavanje pa zaoravanje soje.
Tek onda rupe, djubrivo u rupe, pa sadnja.
Naravno, NAJBOLJE sadnice.

- - - - - - - - - -

Da,slazem se.
Puno je vaznih mjera koje treba uciniti po redoslijedu i bez preskakanja jer svaka je bitna i vidi se na konacnom rezultatu.
Onome tko ima veliku povrsinu pod vocnjakom poput Vas svakako je vrijeme najbitniji problem

Ja imam samo 1 ha. Ostalo nisu moji. Ja ih samo odrzavam.
 
Na onako jako rodnim stablima kao sa Vasih slika dogada li se alternativna rodnost?
Tj.ima li slijedece godine znatno manje ploda na tim stablima ili uspijete amortizirati gnojidbom?
 
Ne. Prilicno je to ravnotezeno. Djubrenjem i rezidbom.
Jedine bitne oscilacije su vezane za vremenske uslove.
Ali uvijek imamo 50-100 posto vise nego drugi. Naravno, ako se sve ispostuje.
 
Ja imam problema sa kruškama naime na istom voćnjaku jabuke rađaju normalno dok kruška redovno podbaci tj za 6 godina pretprošle Godine sam ubrao oko 250-300 kg ploda,ne znam šta može biti razlog da cveta odlično ali jako slabo se zametne. U pitanju je 70 voćaka. Svi mi kažu da jednostavno nije teren za krušku u šta ja ne verujem i ne želim da verujem jel sam napravio propust sve što je vočar amater naveo za melioraciju ja nisam ništa uradio.
 
Buduci da ste tata-mata za kruske ocito najrelevantnije je da Vas pitam...
Koju sortu bi ste preporucili odmah poslije Viljamovke za ovakav uzgoj na sjemenjaku?
Moze li Boskova tikvica poluciti slicne rezultate?

- - - - - - - - - -

Tj. Boskova bocica?
 
Jedns od NAJVECIH gresaka je nepravilna primjena azota.
Nista manja je losa pomotehnika.

- - - - - - - - - -

I oprasivaci mogu biti veliki problem.
I ja sam sumnjao u oprašivače kada sam kupio sadnice uzeo sam 5 sorti na kraju se ispostavilo da ima samo dve i jedna voćka od treće sorte. Pod greškom u primeni azota mislite na prekomernu upotrebu ili slabu?
 
Moze bolje. Sve druge sorte su mnogo manje problematicne. Viljamovka je najgora. Sve joj zivo smeta.
Primijetio sam da mnogo problema nastaje losom rezidbom. I posebno losim ljetnim zahvatima. Tri godine zaredom imam drugaciji pristup zimskoj rezidbi. Ne zato sto ja to hocu, nego kruske daju rodne pupove na drugaciji nacin. Neko nece povjerovati, ali tako je bilo.
P.S.
Ja sam stvarno amater u ovom poslu.

- - - - - - - - - -

Odlican Vam je Pakams, Kajzer, Bonita, Santa Marija, Konferans radja kao kuga.
Cak i sa Fetelovom nemamo problema...

- - - - - - - - - -

I ja sam sumnjao u oprašivače kada sam kupio sadnice uzeo sam 5 sorti na kraju se ispostavilo da ima samo dve i jedna voćka od treće sorte. Pod greškom u primeni azota mislite na prekomernu upotrebu ili slabu?

Mislim na malo u pogresno vrijeme.
A sta vam je oprasivac?
 
Koje je po vama optimalno vreme za azot? Sve je santa marija ,1 viljamovka i 6 kaluđerki. Stim da sam uzeo još 2 sorte koje nisam dobio a i viljamovku samo jednu ( baš da ne poveruješ ali istina) Razmišljam da sačekam ove godine i vidim a zatim na jesen da povadim i posadim druge kruške.
 
Koje je po vama optimalno vreme za azot? Sve je santa marija ,1 viljamovka i 6 kaluđerki. Stim da sam uzeo još 2 sorte koje nisam dobio a i viljamovku samo jednu ( baš da ne poveruješ ali istina) Razmišljam da sačekam ove godine i vidim a zatim na jesen da povadim i posadim druge kruške.

Optimalno vrijeme se razlikuje od godine do godine, cak i po 1-1,5 mjesec. Od polovine januara do pocetka marta. Vracare bi tesko pogodile. Ja to na osnovu iskustva.
Mislio sam da su vam uvalili kaludjerku da oprasuje viljamovku.
 
Da su mi uvalili jesu i to pošteno isto i jabuke ali sreća bar ima 7 sorti u asortimentu.Ja sam tada planirao da podignem mali voćnjak (oko 12 ari) kruške i jabuke kako bi "naučio " kako se radi da ubuduće podignem veci zasad ,kasnije sam podigao zasad jabuke na 2 kj ali kod kruške sam zabetonirao. Naravno nisam kupovao sadnice kod tog dobavljača i sve je ok ali me kruške i dalje kopkaju.
 
Stvarno ne sumnjam u vasu strucnos i zelju da nam pomognete sa savetima, ali ako ste nam ukazali na gresku , mogli ste je malo obrazloziti , da li je problem u kolicini , vremenu primene itd.. i eto jedna stavka manje sa onog spiska od 200 bitnih stvari :osmeh:

Ne zamerte :ppozdrav:

Problem je u mojoj informatickoj nepismenosti, kucanju jednim prstom po sitnoj tastaturi na telefonu i NAOCARIMA koje nisam ponio na teren.

- - - - - - - - - -

Da su mi uvalili jesu i to pošteno isto i jabuke ali sreća bar ima 7 sorti u asortimentu.Ja sam tada planirao da podignem mali voćnjak (oko 12 ari) kruške i jabuke kako bi "naučio " kako se radi da ubuduće podignem veci zasad ,kasnije sam podigao zasad jabuke na 2 kj ali kod kruške sam zabetonirao. Naravno nisam kupovao sadnice kod tog dobavljača i sve je ok ali me kruške i dalje kopkaju.

Kruska je za mu....ce. Oprez. Puno trazi ledja.
 
A sta je zapelo? Mladari?
na onom videu o rezidbi kruške jabuke čovjek te ljetoraste obavezno orezuje do grane,a vidim kod vas da su ostali dužine i po 60-70cm i vidi se da nemaju rodne pupove na sebi znači džaba crpe biljku..nisma primjetio na drugim kruškama samo na ovoj zato sma napisao da mi je zapalo za oko..
 
na onom videu o rezidbi kruške jabuke čovjek te ljetoraste obavezno orezuje do grane,a vidim kod vas da su ostali dužine i po 60-70cm i vidi se da nemaju rodne pupove na sebi znači džaba crpe biljku..nisma primjetio na drugim kruškama samo na ovoj zato sma napisao da mi je zapalo za oko..

Ako jos malo obratite paznju, vidjecete i plodove na stablu. To bi znacilo da se radi o kraju juna i da su mladari nikli poslije rezidbe.
A to opet znaci da nisu ni mogli dati rodni pup. Logican zakljucak bi bio da zelena jos nije uradjena. Jel' tako?
 
Nazad
Vrh