Orezivanje voća

Za vocke koje sam pitao, to su par jabuka i krusaka 4 godine stare...Ono sto sam sadio prosle jeseni srecom nisam dirao...Mozda im ne bi skodilo da ih sutra uvijem nekim najlonom ili krpama orezane grane, bar one deblje koje sam rezao ?
 
Nemoj najlonom leba ti, ima da istrule skroz. Samo namaži sloj voska ako ti baš đavo ne da mira :)
 
Ovde kod nas u srednjem Pomoravlju javljaju za sutra i prekosutra i do -15. Verovatno će i kod Vas tamo zakačiti.
Ako misliš uvijati nečim (a ja danas ne izlazim nigde, jer iako greje zubato sunce, ipak duva severnjak i hladno je , onako, neprijatno hladno), onda bolje papirom. Onim od džakova za koncetrat ili sl. Mislim da je neko , rekao, da baš tako radi, neznam u kojoj temi tačno.

- - - - - - - - - -

Ovde kod nas u srednjem Pomoravlju javljaju za sutra i prekosutra i do -15. Verovatno će i kod Vas tamo zakačiti.
Ako misliš uvijati nečim (a ja danas ne izlazim nigde, jer iako greje zubato sunce, ipak duva severnjak i hladno je , onako, neprijatno hladno), onda bolje papirom. Onim od džakova za koncetrat ili sl. Mislim da je neko , rekao, da baš tako radi, ne znam u kojoj temi tačno.
 
Pozdrav svima !
Imam vocnjak sljiva (90-ak) komada u okolini Pozege.
Stare su 9-10 godina, orezivali lokalni-komsije pa bi sad neko strucniji da to obavi.
Da li neko zna kako se krecu cene rezidbe i mozda neku preporuku za Uzicki kraj ?
Hvala svima
To jedan covek za dva dana oreze i ovde kod mene bi to naplatili oko 80 eura za 90 kom
 
Molim vase misljenje o orezivanju ove dve jabuke. Ova prva je crveni delises, mislim da je 4 godine stara, prosle godine je orezao jedan komsija malo jace izgleda, pre toga sam ja nesto seckao, sada je bas bujna pa ne znam sta i koliko da rezem. Najvise me bune ove visoke prave obelezene crvenom bojom, da li da ih sve izbacim ili samo da proredim, a ono sto ostane da skratim? Plavo obelezeno su one za koje mislim da treba da ostanu, na koliko da ih skratim, nisko 2-3 pupoljka ili vislje?
21al55.jpg
[/IMG]
Ova druga je takodje crveni delises, ali je dosta slabija, prosle nedelje sam je nesto rezao malo, treba li jos nesto? Na drugoj jabuci crvenom bojom su obelezene grane, ali ne i njihova visina rezanja
wlf7h5.jpg
[/IMG]
 
Prilicno su ti lose formirane. Nisi obarao grane. Sve vertikalne treba da jako jako orezes. Na drugoj slici imas ove vertikalne sto sam prekracujes mislim da je to lose jer slabo je to. Ta grana ce roditi tek kad iz nje krene grana pod min 45% i kad se zametne plod. Znaci minimum 2 godine. Malo sam "zbrda zdola" napisao, ali mislim da je jasno. Barem kod tebe u kraju ima dobrih rezaca, treba da nadjes nekog ko radi taj uzgojni oblik da ti oreze korektno. Najbitnije je u pocetku dobro uraditi, kasnije mozes i da malo improzivujes sam. Meni kao pocetniku je bilo najlakse vreteno orezati, dok vaza mi je malo teza i nekako to smatram vestackim oblikom za vocku.
 
Verujem da ima dobrih rezaca, ali ja sam u prigradskom naselju i ljudi ovde slabo to znaju, a da zovem nekog profesionalca za par desetina vocaka..mozda je trebalo ali sada je kasno....Ako sam dobro razumeo, sve vertikale skroz izbaciti na prvoj slici? Puno ih ima, nekako me strah da cu da je ogolim....
 
Uslikacu ti da vidis pre i posle kako izgleda jedna moja jabuka, kad se vratim iz vocnjaka. Nije nam isti uzgojni oblik, ali logika je slicna pa ces skontati.
 
Citam ove stranice posto planiram krajem meseca da i sam orezem moj vocnjak. Amater sam i tek pokusavam da shvatim principe rezidbe citajuci sve sto mogu. Napisacu kako bih ja uradio i molim poznavaoce da me isprave u cemu gresim da nesto naucim. Ovim jabukama su prekracene sve grane pa zato bujaju, ovo na drugoj slici ako uradis kao sto si nacrtao dobices jos bujniju biljku i ko zna kada ce roditi. Svaka ta grana ce pustiti jos po dve, tri i zasenice potpuno celu unutrasnjost. Povijanje grana i sunce daju rod. Nemoj da prikracujes svaku vec ostavi najslabiju celu a ostale skrati do osnove.Probaj da potom povijes te grane nekako. Dobice sunca i smanjivanjem ugla porasta nateraces je da radja. Grana koja raste u vis nikad ne prestaje sa rastom sta god da joj uradis. Skratis vrh a ona potera jos vise grana. Rast regulise ugao pod kojim grana raste,sto je vise oboris manje raste ali ne smes joj napraviti koleno tj. da spustis vrh previse jer na tom kolenu izbijaju vodopije. Potrazi knjigu M.Soskica *Savremeno vocarstvo* i mnogo toga ces sam nauciti umesto da ti uzimaju pare kvazi majstori. Pozdrav svima PS. Ova na prvoj slici je previse komplikovana za mene trenutno.
 
@bojcetic,hvala na slikama ,jasno mi je sta mislis, vertikalne se izbacuju i meni nije problem da sve takve posecem ali plasi me sledece: hoce li to iscrpiti mlado stablo jer ostra rezidba povlaci da biljka salje sokove u visinu da nadoknadi drvu masu, bar sam ja tako shvatio? Za prvu jabuku bih se to i usudio jer vidim da je bolji kalem, izgleda bujnija podloga, dok ova na drugoj mislim cak i da je starija ali slabo gura, i ne samo ona vec i druge koje imam na tom mestu... @goran rg poptuno se slazem, ali to sada znam, a ranije sam samo seckao...Imam 4 jabuke i 4 sljive u drugoj godini, sadnice Instituta u Cacku, njih cu slikati kada ih orezem i povijem grane...
 
Meni je m9 podloga pa nisu tako bujne. U principu znam samo to da orezem kako treba, za bujnije podloge ne znam koliko treba ostavljati da nemas efekat vodopija i velikog porasta u vertikalu. Ono sto je cinjenica, je da vertikalna grana ne moze da rodi nikad iz nje moze samo da izraste grana pod uglom i potom da rodi. Za bunije podloge mora se formirati definitivno neki oblik bujnog vretena ili vaze (kako kod tebe najpribliznije izgleda).
 
Ne ne pitam za ovu Bojcetic-evu jabuku
Sumljiv sam da je to M9 podloga - ako je slika iz njegovog vocnjaka
 
Poslednja izmena:
Letorasti su iz dva razloga. Prvi je jaka rezidba, a drugi je obilato djubrenje. Ima i treci a to je sto iza ima jos 2 reda pa na slici zaista deluje da ima jos vise letorasta nego sto ima. Podloga m9. Prinos je na nivou od 45t/ha svih klasa.
 
Da li si , kontao koliko je procenat koje klase, baš me interesuje? U svetlu onoga što smo čitali u temi jabuka u zadnjim postovima( a možemo i tamo se prebaciti). Hvala!!!

- - - - - - - - - -

Usput, ja sam danas završio sa klrečenjem stabala, i počeo rezidbu. Ali beć posle dva sata sam odustao jer sam se smrzao. To mi je na brdu ispod vinograda , a duva pa rastura. Pa sad i ne duva nešto preterano jako , ali čoveče, zemlja se uopšte nije ni razmrzla ( samo 2 cm površinski) kao juče, a imaš utisak da je minus dvadeset...
 
Nazad
Vrh