Orezivanje voća

Na ovoj stranici neki treba da nauče osnove rezidbe*:ppozdrav:. Ove snimke treba prebaciti u NIKAD OVAKO :haha:. Nemogu verovat ništa nije ispravno rađeno na nijednom snimku , zar je moguće sve kontra da rade......
 
Ima predavanje Adnana Malicevica koje je dobro, on forsira vreteno ali sve drugo lepo i jednostavno objasnjava. Verujte da sam 99% klipova odgledao i sigurno polovina nema veze sa vezom, neki dobro orezuju ali slabo objasnjavaju pa je zato bitna teorija da se shvati princip rezidbe. Ima i jedan klip gde jedan pijan ko letva orezuje ali ne mogu da ga nadjem sada.
 
Milos TG je napisao(la):
Piramida na piramidi :haha:
Ne druze problem je kad prekratis vodilicu jeste taj sto ti gura 3 zadnja pupoljka, zadnji ostavljas na onu stranu koja ti odgovara, a predhodna 2 se takmice sa tim zadnjim i izbijaju 3 grane od kojih uklanjas te 2 nize, a izbacivanjem ta 2 pupoljka ostavljas hrane vise za druge grane koje neces izbacivati.

- - - - - - - - - -

Evo lepo i jasno objasnjenje orezivanje vretenastog oblika kod jabuke
 
Poslednja izmena:
Ove male tj tanke grančice nisi trebao da kratiš jer ne želiš da se one razgranjaju i formiraju krošnju, već da nose rod. Ovo ostalo deluje ok, mada su ove dugačke možda ostavljene predugačko.
 
Znaci te tanke su rodne i one se ne krate(jel nece da se lome od roda ako su dugacke?) Ove dugacke sam i mislio da kratim vise al reko aj da se raspitam jel treba kod dunje na 1/3 ili 1/2 kao kod ostalih ili se ostavljaju duze.
 
Vidi nema tu kod dunje, kod ovog kod onog :) već koji uzgojni oblik praviš. Ovde je neka vaza koliko vidim...

Kad su dugačke rodne naravno da ne valja, ali kada ih prekratiš one će se sada razbujati i kasnije ući u rodnost a mogle su već sledeće godine dati nešto roda koji bi joj i rast zaustavio, a onda je za godinu dve prekratiš...nije ni ovo tragika, imaćeš sada razgranjavanje ali ćeš duže čekati rod, možda da si ove godine ostavio a sledeće prekratio...
 
Nije strasno jer mi je ova jedna za experiment ovaj veci zasad mi je tek u drugoj godini(na ovoj sam hteo da vidim jel znam ostale da rezem :-D).Ja sam mislio da ce na ovoj biti bar nesto roda ove godine :sta: . Da prekratim onda ove dugacke jos malo,inace sam planirao vazu da formiram. Ako jos neko ima savet neka priskoci u pomoc :ppozdrav:
 
Ne mogu da ocenim koliko su dugačke, ja bi ostavio oko pola metra, ali što kažeš nek kaže još neko svoje mišljenje :)

Ako je ona spremila rodne pupoljke, oni će dati rod ove godine prekratio ti granu ili ne, mislio sam generalno ta bi grana više obrasla rodnim ove godine nego sad kada je prekraćena i kada će se razgranati. Za nauk nek ti bude prvi postulat moje neke teoreme - "ne treba baš svaku granu prekratiti, tanke i vodoravne ostaviti kakve jesu" :)
 
Ove kratke bocne sto su pod lepim uglom (skoro prav ugao u odnosu na nosecu granu) ne krate se nikad dok su mlade, eventualno u 3-4 godini ako imaju puno cvetnih pupoljaka kratis je ako se nalazi vislje pa zasenjuje onu sto je nize, a ako je nize a ima puno cvetnih pupoljaka redukujes ih (gledas da budu koliko - toliko suncem osvetljene, znaci donje valja da budu duze u odnosu na gornje).
A ove gornje cak i njih ne bih u prolece kratio - iz razloga zato sto ce ti poterati na vrhu 2-3 jake grane koje ce joj biti prioritet sto se tice sokova, da ih nisi rezao ne bih ti jak o poterale vrh grane vec bi se rasporedilo duz cele grane
Znaci vrhove rezes ako zelis da jos postignes visinu vocki, inace odradis zeleno orezivanje u sezoni tako sto svodis na neku slabu bocnu granu (jos bolje ako ima rod na sebi)
A ove sto si totalno izbacio je isto greska trebao si ostaviti cepove (2 cm duzine ) jer bi ti tu poteralo slabe rodne grane koje bi bile blizu stabla ne bi zasenjivale krosnju skor nista, a vremenom bi imale i cvetove - plodove odlicnog kvaliteta.
 
- - - - - - - - - -

Ja bi na svakoj osnovnoj grani izbacio do osnove po jednu ovu najjacu granu koju si kratio.
Prema slici i mome misljenju prejake su te grane i previsoko i za rez na cep i bilo sto drugo.
Konkurirat ce provodnici i na godinu ces morat izbacit a bit ce puno veca rana.
Kad bi ih rezao na cep mislim da bi iz cepa dobio jaku,jake vodopije.
Ove ostale nisi trebao kratit osim provodnica.
A vidim da si do osnove izbacivao bocne grane na lijepim,postranim pozicijama koje nisu bile jako bujne a to nisi trebao.
 
Da to sam ti zaboravio reci sto kaze Knez te 3 ramene grane su ti dovoljne ne treba ih uduplavati iz razloga sto dunja mora ostati provetrena jer to voce ima dosta bolesti.
Uspeh ti je postici da imas zeljenu formu (konstrukciju) koja se ne menja iz razloga posto jako zadeblja i ako je seces pravis velike rane, a ostatak da ti budu bas te sitne rodne grane koje dobijas cepovanjem
 
Hvala puno na iscrpnim odgovorima,sad mi je jasnije kako treba rezati ostale.Nego bih trebao orezati dunje koje su u drugoj godini na vazu,imam po 4,5 grana na svakoj po metar i vise,ostavio bih po 3-4,jel bi trebao svaku da kratim da budu u ravni ili neku malo nize a neku vislje?
 
Ako su ti dosta otisle u visinu izbaci skroz nepotrebne, a ostale malo samo vrh skrati ne puno jer sto ti je nizi rez to ce jace poterati grane na vrhu a to ti ne treba
Ako malcice skratis isprovocirace ti pojavu grana celom duzinom grane, i uvek skracujes granu na spoljni pupoljak - onaj koji ti je u zeljenom pravcu, ako potera vise na vrhu grana to mozes i poskidati u vegetaciji, i prskaj ekstrasolom na svakih mesec dana kad krene vegetacija (mikrobiolosko djubrivo)
 
Hvala Ratko,tako cu i uraditi,bas nisam imao iskustva oko rezidbe dunje. Jesu dosta otisle u vis bio je bas dobar porast mladara. Prosle godine sam prskao sa biocleanerom isto mikrobiolosko a ove cu nabaviti i extrasol.
 
Pri odabiru osnovnih grana na ostalim dunjama povedi se za 2 pravila.
Prvo je da one koje ostavljas nemaju preostar kut i da nisu prebujne jer takve ce unistiti uzgojni oblik a zbog nekontrolirane bujnosti slabo su rodne.
Drugo je raspored takvih osnovnih,ramenih grana.
Gledaj da ti ne rastu sve iz istog mjesta kao na ovoj slici gore nego da medusobno po visini imaju neki razmak 10 - 20 cm ako je moguce.
Takve ce bolje podnjeti tezak rod i nece se lomiti.
Bitan je i raspored u prostoru,zamisljenom krugu kako bi osigurao sto vecu prozracnost i osvijetljenost.
Ovo je jako bitno zbog bolesti i kvalitete ploda.
 
Nazad
Vrh