Orezivanje voća

U veljači režemo drvene grančice,iznad drugog pupa,počevši od osnovice.Dvije grančice koje če se razviti na tom mjestu bit če manje snažne i dat če dvije rodne grančice,koje če imati cvjetne pupove.Odrežite mješovite grane,koje nose drvne i cvjetne pupove,iznad drvnog pupa,ostavljajuči pet do šest grupa cvjetnih pupova.Kada iza mješovite grane pri osnovi slijedi jedna druga mješovita grana ili drvna grana,odrežite iznad mješovite grane što je moguče bliže osnovi.Sačuvajte samo četiri do pet grupa cvjetnih pupova na sačuvanoj grani.Režite ju uvijek iznad drvnog pupa.Kada iza mješovite grane,slijedi cvjetna grana,odrežite nješovitu granu iznad drugog dobro formiranog pupa,počevši od osnove.Ako je obrnuto,odrežite mješovitu granu na isti način ,odnosno iznad drugoga dobro formiranog pupa.Kada se pri osnovi nalazi svibanjska kitica,odrežite mješovitu granu iznad drugog dobro formiranoga pupa,počevši od osnove.Kada je obrnuto,odstranite svibanjsku kiticu i odrežite mješovitu granu iznad treče ili četvrte grupe cvjetova,počevši od osnove.Ako postoje dvije susjedne cvjetne grane,odrežite onu dalju od osnove i ostavite onu bližu osnovi.Ako je svibanjska kitica bliža osnovi od cvjetne grančice,odstranite cvjetnu grančicu,točno iznad svibanjske kitice,no ako je obratno,ostavite ju nedirnutu i odstranite sve cvjetne pupove sa svibanjske kitice,a zadržite samo drveni pup na vrhu.Ako grana nosi dvij svibanjske kitice,zadržite ih obje.Odstranite sve cvjetne pupove sa one koja je smještena bliže osnovi,a sačuvajte samo drveni pup na vrhu,koji če osigurati zamjenu te grane iduče godine.Ova druga,nosit če plodove....alaj ga je neko zamrsio

 
Pet puta sam pročitao ovo, ali mi nije ništa jasno :sta:
Znam da imaju neke grančice i neki pupoljci i to u veljači :haha:
 
Ma ja neznam ni sta je svibanja a ovo sto je objasnio je nesto slicno kao onaj sto je sam svoj djed :osmeh:

Mozda je cak isti lik to opisao :haha:


OotYgaM.jpg
 
ja sam danas malo orezivao i sad kontam da sam napravio grešku kad sam orezivao i ostavljao grane na rodne pupove nisam ostavljo ni pola cm prepusta iza pupa a sad kontam hladno vrijeme lahko se može desiti da se osuši posle
 
E zato ja ne rezem do pola marta, em sto moze da izmrzne em pokrece vegetaciju da krene ranije!
 
Eto ti sad a ja sam bio ubedjen da se rezidbom podstice vegetacija, moracu to malo da izguglam!
 
Drugari imam posađeno 20-ak jabuka na podlozi M9, razmaka 1 metar u redu. Prošle godine sam ih zasadio u martu i ništa ih nisam orezivao. Da li bi to sad trebao da uradim i šta mi savetijete? Evo i slike kako sad izgledaju:

2lw29ly.jpg

2lc6d1.jpg

2d85oqb.jpg
 
Inače orezivanje je kompleksna nauka jer nijedna voćka nije ista svaka ima neke svoje specifičnosti jer ja pogledam naprimjer sliku u knjizi razumijem sve kad sam napolju vidim da su grane različite u odnosu na knjigu rijetko ima neka da je pravilnog oblika e to je sad sve dalje na znanju,iskustvu šta odrezat i kako,rodne grančice,položaj sunca otvaranje krošnje itd..ja sam to najbolje primjetio u proljeće kad vidim da budu ili slabi plodovi ili nema behara..

- - - - - - - - - -

Zimska rezidba voćaka može se obavljati od opadanja lista pa do kretanja vegetacije, tj. obavlja se u periodu mirovanja vegetacije. Preporuka je da se rezidba ne obavlja ako su temperature niže od 0°C u periodu mirovanja.
Rezidba jabuke i kruške može se početi odmah poslije opadanja lišća, a rezidba koštičavih voćnih vrsta (šljive, breskve, višnje, trešnje) svakako treba kasnije da počne, ali rezidbu raditi tako da se privede kraju do početka vegetacije...ja sam orezivo ovu sedmicu jabuke i kruške temp naveče su oko 0 do -2 -3
 
Naravno da moze ali ja imam 1200 stabala koja mogu zavrsiti za vikend ili dva. U mom kraju vegetacija kasni 10-ak dana sto je svakako prednost zbog mrazeva i ne vidim zasto bi ih rezao i time ubrzavao a samim tim povecavao sansu za izmrzavanje cvetova. Ko ima vece povrsine naravno da treba da se tome prilagodi!
 
možeš li postaviti neke slike bane30 svojih voćnjaka i stabala..pretpostavljam da su dobro formirana stabla i da nema puno orezivanja zato možeš i brzo da završiš..sada ima neka italijanska rezidba isto stupaste jabuke uz glavnu provodnicu sav rod
 
Imaju slike na temi kruska, posadjene u novembru 2013-te. Nema mnogo posla ali bice narednih godina opet ne mislim da ce mi sad u martu trebati vise od dva vikenda. Doduse radio sam i zelenu rezidbu u dva navrata...

- - - - - - - - - -

Slike su na stranama 92 i 93 u temi kruska.
 
p1203574.jpg
ovu sam danas malo sređivo ovo je druga zimska rezidba koju ja radim na njoj
p1203572.jpg
oko ove grane imao sma dilemu šta da uradim i nisam ništa
 
Ratko druze gde si skinuo ove slike jako su mi interesantne posto hocu ovako da posadim i formiram krusku oko vocnjaka ako slucajno mozes da ih prebacis na telefon i posaljes mi ih porukom bio bih ti jako zahvalan ili da mi kazes sa koje stranice da ih skinem HVALA TI UNAPRED
Pa skini ih tu druze - desni klik i save images as.....
 
Nazad
Vrh