Orezivanje voća

Jel ima neko odgovor ne moje pitanje od pre 2-3 posta?
Ništa ne diraj sada su kao savršene knip sadnice:osmeh:
Jednostavno ih pusti da rastu ove grane će pod tim kutom oformiti i cvijetne pupove za nagodinu i one će ti dati rod,ako i budeš trebao kakvu intervenciju obavi onda zelenu ili pinciranje u 5 mj.što više lista to bolji porast mlade voćke.
 
to je velicina slike nema vecih
moras staviti stub i zicu za M9 podlogu, jer cim krene da radja ako ne bude imala oslonac sve ce ti se vocke popadati (izvaliti iz zemlje)
 
Pozdrav.

Imam dilemu kako da orežem jabuke u drugoj godini.
U pitanju je podloga M-9,gusta sadnja sa žicama, razmak između je 1,25 m, formiram vitko vreteno, obarao sam bočne grane čačkalicama.
Da li vodilicu skraćujem na 50 cm od prve bočne?
Šta da radim sa bočnim granama? Na prvoj slici bočna grana koja ide ulevo i "beži" iz kadra ima oko 70 cm. Šta raditi sa njom.
Ima i kratkih grančica,šta sa njima? Da li je to na njihovim krajevima rodni pupoljak?
Hvala unapred






imag0913.jpg
imag0912.jpg
 
otrpaj kalem mesto, skrati tu diskutabilnu granu jer je jaka (a ima i neke bolesti - crni se) skroz do stabla ali ukoso da pusti ispod slabiju granu, skrati da vodilju na 40 cm posto je krzljava biljka (tako bi ja uradio)
bujne grane se kod vretenastog oblika vade - prosto iz razloga sto vuku puno hrane i stalno izrastaju vodopije iz nje (trosi hranu na pogresan nacin)
to su grane cija debljina (promer) prelazi polovinu debljine stabla na spojenom mestu
 
Čini mi se da su ovo rodni pupoljci na krajevima grana pa ih ne bi trebalo dirati tj skraćivati grane jer kako se vidi deblji su od ovih lisnih i fino zaobljeni..Po meni na ovoj prvoj platformi ili prvom spratu bi trebalo ostaviti 3-4 grane koje će davati rod pa onda na sljedećem isto tako ovdje mi nekako djeluje na drugoj slici previše grana i opet za nekih 10 cm počinju nove grane čini mi se da bi razmaci između spratova trebali biti malo veći zbog sjene ??? ako može nek se još neko nadoveže na moj komentar
 
Pozdrav svima !
Imam vocnjak sljiva (90-ak) komada u okolini Pozege.
Stare su 9-10 godina, orezivali lokalni-komsije pa bi sad neko strucniji da to obavi.
Da li neko zna kako se krecu cene rezidbe i mozda neku preporuku za Uzicki kraj ?
Hvala svima
 
Ja prosle nedelje orezah par jabuka i krusaka, oni najavljuju sledece nedelje do -15, moze li to da dovede do nekih ostecenja?
 
Po mom skromnom mišljenju , ako bude tih-15 , može svašta da se desi, pa i izmrzavanje. I zato ako imate male površine ne vredi žuriti, i rizikovati. Kod velikih zasada , uvek ima rezerve u smislu brojnosti.
 
Hm, toga se i plasim...Skoro sam u temi Sljiva postavio pitanje da li je mozda rano u januaru, zbog kasnijih mrazeva, rezati vocke, jedan kolega napisao: "Sta ce da im fali ako bude -10? NISTA! Ja sam svoje orezao u decembru"...
 
Pa i neće im ništa faliti . Pre tri -četiri godine kada je u februaru bilo mrazeva i do -25 a desetak dana temperatura nije prelazila u plus meni je bilo orezano svo voće pa i šljiva breskva, izmrzavanja nije bilo!Za izmzavanje voća osim temperatura je vrlo bitna i kondicija u kojoj se voćka nalazi
 
Mi rezemo od 10 januara. Ima jos 30% da se oreze, cim vreme dozvoli radimo dalje. Nikada nije bilo problema sa izmrzavanjem, ali i vocke su u jako dobroj kondiciji.
 
na jakim mrazevima hoce da izmrzne jabuka,tresnja i naravno orah,ovo se odnosi na zasade koji su stari do 2-3 god,za starije nema zime
 
Pa i neće im ništa faliti . Pre tri -četiri godine kada je u februaru bilo mrazeva i do -25 a desetak dana temperatura nije prelazila u plus meni je bilo orezano svo voće pa i šljiva breskva, izmrzavanja nije bilo!Za izmzavanje voća osim temperatura je vrlo bitna i kondicija u kojoj se voćka nalazi
Te iste godine kod nas nije bilo bresaka ni za lek ,ove godine sam licno nosi coveku u Uzicu gajbu sljiva za jelo a ima sacuvaj boze ,oprezno sa rezanjem
 
Od čega mu je stradala šljiva kada ove godine mraza tako reći nije ni bilo? Možda je bilo problema u oprašivanju.
 
Ja sam moje ostavio da režem ,kasnije oko "Mladenaca" kako narod kaže. A kad primetim da se sprema mraz ja odem pa im preporučim da optrče dva kruga oko šljivara , koliko da ostanu u dobroj kondiciji...
Ma dobro šalom se malo, ja imam stotinjak šljiva , i sve ostalo voće još pedesetak komada, pa zato imam vremena da se zezam.
 
Nazad
Vrh