Orezivanje voća

Na dunji, kada se kreće sa povijanjem grana(mladara ) i kada se odstranjuju mladari koji mi ne trebaju ?
 
Poslednja izmena od urednika:
Jel rano jos za zelenu rezidbu voca, najvise me zanima kod kajisje jer nje imam najvise a potom ostalog voca kao sto su jabuka, kruska, sljiva itd...

Imam kalemove stare 1-2 godine i razmisljao sam da odradim zelenu rezidbu kako bi se sadnice bolje razgranale za narednu godinu.
I na koju duzinu prikracujete grane kajsije?.
 
Možeš da prekratiš ako imaju dužinu barem metar. Zašto baš toliko....zato što to znači da je debela. Ja sam na nekima prekraćivao prerano a bile su tanke i sad imam tananu krošnjicu...tako da proceni prema tome, mislim da je rano, bolje ti je sredinom juna a sad možeš slobodno ono što vidiš da bi svakako skinuo i šta je vodopija da skineš da ne raste i crpi od drugih džabe, al ne preteruj sa skidanjem, nek ostane nešto lisne mase.

Otvorili smo i temu rezidbe koštičavih voćaka, pošto je ovde priča o jabučastim a ima razlike i bilo je i želja da se tema otvori: http://poljoinfo.com/showthread.php?10564-Rezidba-koštičavih-voćaka
 
Nije rano naročito na kajsiji, ja sam na kajsijama i nektarinama poskidao vodopije prošle sedmice i radio proredu plodova,lakse ti je uraditi ranije jer ti netrebaju makaze
 
Koja knjiga je u pitanju, ne vidim od kad iskopaste post :D pošto sam ja već napravio neku bibioteku...

Morate biti ulogovani na google, gmail... link: https://drive.google.com/folderview?id=0B88R-xx2DjIZejZRSXRxTXV3Z0k&usp=sharing

:osmeh: Nov sam na forumu . Prosle zime sam zasadio vocnjak .Dominiraju kajsije a ima i nesto sljiva tresanja jabuka i krusaka ,da kazemo za svoje potrebe. Posto mi vocnjak bas ne napreduje kako treba resio sam da se malo edukujem ,tako da citam redom teme na forumu o vocarstvu da nebi zapitkivo svaki put kad mi nesto nije jasno,a vec je objasnjeno na forumu mogo puta.
Rec je o knjizi "Rezidba Vocaka" autora Mihajla Tosica ,kod mene na strani 39 tema Orezivanje Voca
Pozdrav svima:ppozdrav:
 
Imaš je na ovom linku, link je za celu kolekciju pa ti nju ili čitaj online ili downloaduj.
 
e10e09c481d95cd34afafc15b29f5d3a.jpg
3647b22cd52fa7041660656e31fd0813.jpg

d4e51b6b8a679f5040d0ca6fb7941bd7.jpg
 
ratko dosad nisam vidio bolje primjere mislim da su ovo palmete kad se vode grane na strane odlicna stvar..baš mi je isnula ideja zašto bi naprimjer u avliji ogradu činilo neko zimzeleno bilje ili lovor tuje smaragd kad i jabuke odlično mogu izgledati samo ne znam jel je.beno ovo izvesti

- - - - - - - - - -

interesuje me prosle godine sam u zimu tamo februar/marta napravio jaču rezidbu na vočkama koje su stare 10tak godina jabuka kruška da bi obnovio malo grane i da bi povukao malo rod bliže prema osnovnoj provodnici sad sam dobio na svakoj toj grani koju sam skratio po 3-4 koje su izašle nekih 30-40 cm jel ih moram sad odstraniti pa ostaviti smoa jednu koja ce da vodi tu granu ili..takođe pojavilo mi se dosta tih lisnih granas 10tak cm ja sam mislio da ih skratim na 2-3 pupoljka da bi ih preobratio u rodne
 
slabije bujne podloge ce dati rastom nizi "projekat" sa manje orezivanja, dok npr. MM106 znas kako raste tu vec ima posla - pa vidi sta ti odgovara
ostavljas grane koje ti odgovaraju, te krace na 3 pup-a i na sledece prolece odstraniti novoizraslu granu (3 pup najcesce) da predje u rodnu - tako bih ja a tako si i ti hteo ::namigivanje::
 
Postovani vocari,dali neko od vas praktikuje "talijansku dugu rezidbu"
danas sam video jednu reportazu na tv-u o jednom vocaru iz Bele Crkve, ima zasad jabuka
za mene vocara pocetnika ovo izgleda nestvarno:bravo:.
Malo sam googlao ali nisam nista nasao o ovom tipu orezivanja i gajenja voca,pa bih vas zamolio za iskustva.
evo linka te reportaze
http://www.youtube.com/watch?v=ShMClk8yl_Q

pozdrav svima
 
Na linku koji sam postavio ima i od Šoškića i ova, zapravo skoro svaka knjiga koja je ikada spomenuta na forumu tj postavljen njen link ili neko nekome slao, možete je naći na linku koji sam postavio.
 
Nazad
Vrh