Orezivanje voća

Plavim. Crveno ima manje ulja po jedinici količine, bakra ima isto kao plavo, a ne veruješ košta više.
 
Смета ли плавом уљу ако измрзне?
Овде имају Vektafid R који је нека врста плавог уља и доста је јефтинији од црвеног уља. Само, не знам смета ли му кад измрзне. Примјетио сам и да има доста талога код Вектафида док код црвеног уља нема.
 
Poslednja izmena od urednika:
Ja sam kod mene juce i danas orezivao kajsije a komsija on oreze svake godine jos u 12 mesecu i nema problema sa susenjem ili smrzavanjem.
 
Mala pomoć. Naime sledeće sedmice će u moj zasad doći agronom radi prvog orezivanja viljamovke.. zasad star dvije godine, pretpostavljam da će čovjek uraditi sve kako treba ali me interesuje vaše mišljenje o tome za koji uzgojni oblik se treba opredjeliti u tom zasatu.. napominjem da je viljamovka kalemljena na podlozi dunja ba29 i da je razmak između sadnica 4 m.
 
Uglavnom su na dunji gusci zasadi i formira se vreteno, vreteno se dobro pokazalo i na sejancu na malo vecim razmacima. Ne govorim iz iskustva... Ja vilju na sejancu , formiram u vreteno i novi zasad cu tako formirati.
 
I to sam zaboravio da napomenem.. nemam namjeru da zasadjujem jos, nije mi bitan broj sadnica toliko.. dakle imajući sve to u vidu, vitko vreteno nije loše rešenje čak i kada je razmak između sadnica takav kakav jeste?
 
Vreteno uska krosnja , pogotovo na dunji ,slabo bujna podloga , mozda bi tu bilo bolje vaza ili piramida ,da malo vise popuni prostor izmedju sadnica.. Ali sacekaj malo ,verujem da ce se javiti neko od iskusnijih kolega
 
Mislim da slabo bujne podloge ne bi nosile vazu, polomile bi se grane od roda. Piramida mu dođe slično vretenu, kruška se i viđa najviše na vretenu, ja ne bih razmišljao nego vreteno, a možeš komotno što reče Kanački još po jednu između, zašto da ne, nema razloga. I nema potrebe da juriš oblike krošnje radi popunjavanja prostora, bolje je da imaš ili bolje provetren i osunčan voćnjak ili duplo veći broj sadnica samim time i krupniji plod jer svaka sadnica može da se ostavi da nosi polovinu plodova koje bi nosila u odnosu na trenutni broj sadnica ako me razumeš...
 
Ovo bi trebalo da bude jabuka Kozara. Posadjena u juesen 2012. Nisam nista rezao do sada. Sta bi trebalo da se odstrani?

www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
 
ja bi smao od ove dvije sto vode kao glavne jednu odsjekao jer je konkurencija,a ovu drugu pustio...Onu iza tamo bi povio granu ne vidim lijepo je li debela kao i stablo ako je priblizna debljina onda bi i nju odsjekao..ali volio bih da se javi jos njih da vidim posto citao sam neke knjige da vidim jesu l tacne :D
 
zavisi koji oblik hoćeš da formiraš, na čemu je kalemljena tj koliko bujna...

Ako ćeš piramidu, ona upravo tako, odseci ovu desnu što ide u vis, povi tu iza malo kad krene vegetacija tj olistaju, a ovu preostalu uspravnu prekrati, samo malo pri vrhu je capni.

Ako želiš vazu, onda možda da ostaviš obe ali poviješ na dole pa odabereš 3 za ramene grane.
 
interesuje me sobzirom da mi je plod na 4-5 stabala jabuke bio naperiferiji zato sto grane su jedna drugoj pravile hladovinu ovog proljeca sam skresao i napravio vise svjetlosti unutra krosnji da bi povuka plod prema deblu interesuje me da li od vodopija mogu dobiti rodne grancice..
 
Дуња БА 29 није толико слабо бујна. На њој може лијепо да се обликује побољшана пирамидална крошња. Ако су оне дуњице МА, МЦ или сличне онда требају стубови.
 
@kandelabar
U pravilu ne, jer vodopija postane jako dominantna i brzo preuzme ulogu primarne grane. Jedino ako želiš vodopijom zamijeniti primarnu granu kad nema drugog izbora, onda primarnu granu odsiječeš a vodopiju saviješ pod kutom koji odgovara u kojem dijelu krošnje se nalazi.
 
to je se meni desilo na vrhu stabla izbile su mi vodopije i ja nisam se popeo da odsjecem da bi za godinu dana u jesen to bile vec debele mladice koje sam jedva makazama odsjekao i crpile su stablo,al eto(uzrok je bio sto sam na pogresnom mjestu odsjekao glavne grane provodnice i pojavile se metle)..ima li neki nacin da se nadomjeste te rodne grancice blize stablu je li pupovi izbiju sami ako bude osuncana grana ?
 
E ovako. U pitanju je kruska, sadjena jesenas. Zelim da formiram vitko vteteno.
Proletos skracene sadnice na 80cm.
Pupoljke ispod 50cm cistim.
E sad koliko je optimalno da ostavim pupoljka (grana) od 50-80cm da bih formirao skeletne grane.?
Znam da mi jedna najvisa treba za produznicu, ali neznam koliko je jos najbolje za prvi sprat skeletnih grana.?
 
Nazad
Vrh