Orezivanje voća

Srdjane, zar nije rano ze rezidbu ?
Strucnjaci uglavnom preporucuju da se saceka da bi se vidjelo kakva ce biti zima, jer do sada nije bilo ozbiljnije hladnoce.
 
стручнјаци свашта препоручују али из фотелје шта да раде они који имају по 10-15 хектара када ће они да орезу ако буду чекали, мени су јуче послали поруку у којој пише обавити прсканје фунгураном јер оно усправа бубренје пуполјка .шта мислите о томе
 
стручнјаци свашта препоручују али из фотелје шта да раде они који имају по 10-15 хектара када ће они да орезу ако буду чекали, мени су јуче послали поруку у којој пише обавити прсканје фунгураном јер оно усправа бубренје пуполјка .шта мислите о томе
Ja mislim da sacekas vikend,posto javljaju oko -9 to ce usporiti vegetaciju bolje nego funguran

- - - - - - - - - -

Danas orezao sljive sutra krecem u kruske i kajsije.
Neko kaze orezuj kajsiju,neko ne orezuj jos.Kakva je situacija sa kajsijom kod tebe ako si krenuo da je orezujes?
 
мени су јуче послали поруку у којој пише обавити прсканје фунгураном јер оно усправа бубренје пуполјка .шта мислите о томе

ovo sam cuo pre neki dana na BN televiziji, neka njihova emisija o poljoprivredi... tamo su savetovali da se radi tretman bakrom , jer usporava kretanje vegetacije do 10dana.. iskreno ranije nisam cuo za ovo ..
 
U pitanju je kruska.
Sadjena jesenas na 3,7 x 2m.
Sta mi preporucujete kako da je orezujem i formiram?
Kao pitamidu ili vazu?
Koji uzgojni oblik pre stupa u pun rod, da li uopste ima razlike?
I da li ima razlike u prinosu?
 
Tako je, u vreteno udri i obavezno povijaj grane inače ode u vazu, a i ranije prorodi
 
U pitanju je kruska.
Sadjena jesenas na 3,7 x 2m.
Sta mi preporucujete kako da je orezujem i formiram?
Kao pitamidu ili vazu?
Koji uzgojni oblik pre stupa u pun rod, da li uopste ima razlike?
I da li ima razlike u prinosu?
Ako nema prevremenih grana orezi je na 70-80 cm malo iznad pupoljka ukoso a ako ima isto to ali na 30 cm od najvise grane. To su ti makaze za ovu godinu jedno stablo jedan rez. Bitnije ti je razvodjenje grana t.j. momenat kad treba da ih savijas pod uglom od 60-65° i to se uspesno radi obicnim cackalicama. Taj momenat je pri kraju junskog porasta a pre nego sto odrvene. Da, sad se setih imajos jedno rezanje a to je kad konkurenti provodnici( to je najvisa grana koja tera gore posle prvog reza na 70cm) dostignu 10-ak cm onda se skroz odseku da joj ne smetaju, njih ima dva najvise tri. Uh sad mi se cini da sam previse zakomplikovao, ako ti nije jasno pitaj opet nije problem.
 
Hvala na savetima, znaci samo piramida, vaza nikako...

Ako nema prevremenih grana orezi je na 70-80 cm malo iznad pupoljka ukoso a ako ima isto to ali na 30 cm od najvise grane. To su ti makaze za ovu godinu jedno stablo jedan rez. Bitnije ti je razvodjenje grana t.j. momenat kad treba da ih savijas pod uglom od 60-65° i to se uspesno radi obicnim cackalicama. Taj momenat je pri kraju junskog porasta a pre nego sto odrvene. Da, sad se setih imajos jedno rezanje a to je kad konkurenti provodnici( to je najvisa grana koja tera gore posle prvog reza na 70cm) dostignu 10-ak cm onda se skroz odseku da joj ne smetaju, njih ima dva najvise tri. Uh sad mi se cini da sam previse zakomplikovao, ako ti nije jasno pitaj opet nije problem.

Jedna sorta mi ima prevremene grane ali su sve mnogo nisko (od 20 do 50cm od zemlje) tako da cu da ih secem...
Misilm da sam razumeo...
Ukratko.
Kratim sadnice na 70-80cm
4,5 grane savijam pod 60stepeni, a centralna grana ( bice ih vise, secem i ostavljam jednu) sluzi mi za formiranje drugog sprata..

- - - - - - - - - -

Valjda je tako..
 
Poslednja izmena:
те што су ти на 50 цм ја небих секо већ бих на пролеће зарезао изнад пуполјка који су на истој висини као те гране и тако добио први спрат а садницу прекратио на висини на којој зелим да ми буде други спрат
 
Poslednja izmena od urednika:
Postovani, nisam neki strucnjak za orezivanje, pa me zanima kako orezati orah prve godine?
Da li sadnice u proljece prevrsiti na nekih 180cm i onda da najvisociji populjak da bude vodilja, a nize naci 4 najbolje rasporedjena pupoljka za primarne grane i njih forsrirati a ostale sjeci?

Srdacan pozdrav.
 
Potrebna su nam dva rezača za orezivanje jabuka. Potrebno je da, naravno, imaju određeno iskustvo.

Poželjno je da su iz Beograda ili Smedereva ili između ta dva grada.
 
Да ли сте почели са орезивањем воћа? Хтео бих прво да орежем па тек онда купање плавим уљем.
 
takav je redosled rezidba pa prskanje ! ja sam trenutno na polovini orezivanja*:ppozdrav:
 
Poslednja izmena od urednika:
Наравно штета је прскати гране које ћу орезати. :osmeh: Бацање времена и новаца. Поздрав.
 
Nazad
Vrh