Orezivanje voća

Sve gledam da vidim tamo negde u uglu lozu, nema je nikako! Šta si uradio sa njom? Što ne okačiš slike u delu "rezidba vinograda", ili si već orezao?
Pozz!
 
Haha ima loze ima je :) Ostavio sam prošle godine po dva lastara nova i čokota i razveo ih levo i desno a sve ostalo sam do osnove skinuo, silno žbunje to beše :) A mislio sam da deo foruma sa lozom više ne radi...

Jedno još samo pitanje, te grane što mi idu na unutar krošnje, zar ne treba nešto i da ide na unutra majku mu, ne znam kako će to da izgleda kad drvo još naraste pa možda lupam, ali imam utisak da kad krene da rađa ima se izlomi :D
 
Haha ima loze ima je :) Ostavio sam prošle godine po dva lastara nova i čokota i razveo ih levo i desno a sve ostalo sam do osnove skinuo, silno žbunje to beše :) A mislio sam da deo foruma sa lozom više ne radi...

Jedno još samo pitanje, te grane što mi idu na unutar krošnje, zar ne treba nešto i da ide na unutra majku mu, ne znam kako će to da izgleda kad drvo još naraste pa možda lupam, ali imam utisak da kad krene da rađa ima se izlomi :D

Ako hoćeš pravu vazu onda unutra nebi trebao imt ni jednu debelu granu. One tanje mogu i trebaju ostat, al njih samo mjenjaš, vadiš van čim zadebljaju.
 
Koliko takav uzgojni oblik na magrivi može da ide u vis, tj koliko veliko drvo bude?

Da li narednih godina nastavljam da ostavljam te debele po dve ka spolja i tako u nedogled? :D Došao sam do trenutka kad ne znam šta sledeće godine? Uvek prekraćujem debele na trećinu, koje idu na spolja?
 
Ma pusti trecinu, to pravilo ne postoji.
Ono sto ti je Becarina rekao je princip, ono sto si zumirao u 15toj sec na klipu je greska.
Da pokusam to da pojednostavim, nadam se da necu jos zakomplikovati.

Kada formiras kotlastu krunu posmatraj svaku primarnu granu kao stablo za sebe.
E sad na tom "stablu"* rasporedi grane u pravilnom rasporedu i na priblizno jednakom rastojanju s tim da neces ostavljati grane koje idu ka unutrasnjosti. Neka ti, nacelno, to rastojanje bude 30 40 cm. Ti si u ovom slucaju ostavio tri grane koje su preblizu jedna drugoj.
Neka tu uvek vrh vodjice "stabla" bude iznad vrha bocnih grana jer najvisi pupoljka na ukupnoj grani je popravilu najbolje snabdeven hranivima i daje najbujniji lastar pa ako bocnu granu ostavis vrhom iznad vodjice ona ce preuzeti njenu ulogu.
Da li ces osnovnu granu prekracivati ili ne zavisi od njenog polozaja i bujnosti. Ako ona ima povoljan polozaj i ako je obrasla bocnim granama ti ces samo odstraniti visak bocnih grana a nju neces prekracivati. U slucaju da se nije razgranala ti ces je prekratiti kako bi inicirao razgranavanje. Problem kod tresnje je sto se ona uglavnom ne razgranava u prvoj trecini lastara (tako rasporedjeni pupoljci, pri osnovi se formiraju iskljucivo generativni dakle bez mogucnosti izbijanja letorasta).To se resava zelenom rezidbom, pinsiranjem, prekracivanjem lastara dok su u fazi porasta. Prekratis malo iznad mesta gde ti trebaju lastari i razgranace se.
Kada u zreloj rezidbi prekracujes visegodisnje drvo uvek ga prekrati tako da ga prevedes na granu nizeg reda ne na "slepo" dakle prejkracujes ga tako da sad ta grana nizeg reda postaje vodjica onog "stabla"
Nemoj da te previse brine prazan prostor u sredini krosnje, najcesce ce se sama biljka postarati da ga popuni jer joj osobina da raste gore a ne u stranu (tropizmi- rast ka suncu, rast suprotno sili zem. teze) ali naravno da ces i na to obracati paznju.
Ako ti recimo ramene grane previse "pobegnu" u stranu ako ne dobijes oblik"vaze" vec neke "serpe" ti ces naravno grane prevesti na neku unutrasnju i tako zadrzati oblik a i popuniti prazan prostor u sredini krosnje.



*
"stablo" nije stvarno stablo vec ramena grana kotlaste krune, jedna od najcesce tri.
 
E hvala puno baš lepo objašnjenje, najviše mi je koristilo ovo poređenje "kao stablo za sebe" :D

Jel ono što ne valja na 15oj sekundi što je račvanje suviše visoko, trebao sam prošle godine niže da recnem ili još nešto? Da skinem ovu ka unutra jel?

EDIT: shvatio sam ustvari, suviše su blizu u smislu na istoj su visini, trebale su da idu jedna ispod druge na nekom razmaku...ali je problem što su one izbile tu gore tako a dole je grana ostala gola. Trebao sam znači tu granu na zeleno da recnem da se pojave i neke niže iz nje...bila je jedna niža, baš na spolja, ja je capnuo izem ga baš...al dobro, samo sam 5 od 10 drveta orezao, sutra drugih 5 i još 30 koje kaskaju 2 godine za ovima pa ću i to da snimim :D
 
E dobro si shvatio

A to sto si je capnuo, nisi bas morao ali capnuo si granu, drvo, ko ga h*be, izrasce drugo. (moguce bas na tom istom mestu) pa ga tad ostavi.
Da, kod tresnje je specificno to sto je bas potrebno to zezanje u leto, ta zelena rezidba. Bujna vrsta a pupoljci cudno rasporedjeni pa se rod cas posla preseli na periferiju. Zato, ako si primetio na onim starim stablima, rodi tresnja, kad gledas sa zemlje fantasticna, ali kad se popenjes one nejlepse nema sanse da dohvatis :)

Drago mi je ako sam uspeo (a vidim da jesam) da objasnim.
 
Ma ljudi ako ne znate da orezujete bolje platite rezacu nego da sami nes zeznete,posle sve dzaba :DD
 
Pa evo ja sam malo zeznuo, ali sad znam foru. Sa snimaka se vidi da sam lepo to odradio ovih godina, samo jedne mi je stric orezivao, on je šatro iskusan, pre i posle toga sam sam, isto bih kao on uradio, poenta je da ja vežbam na par drveta, pa posle kad posadim njivu znam šta i kako i sam ću polako, šta ja znam ko kako ume i kolika mu je dnevnica, sam ću da radim samom sebi za tu dnevnicu ako me razumeš :)
Ako ću da plaćam rezače, berače hoću sigurno, onda najbolje da plaćam nekog i da mi tanjira, ore, đubri a ja da rukovodim. Jeste najbolje ali trenutno nije isplativo jer nemam od tog voća još uvek prihode. Možda za jedno 15 godina. Do tad ću naučiti zanat, jer da bi bio šef, gazda, morao posao da ti prođe kroz ruke, tako je u svakom zanatu.
 
Vrlo dobro da u startu sam definišeš način rezidbe, a ne svake godine neka druga ekipa.

Kod mene danas završena rezidba, sad slijedi frezanje pa za 7-10 dana ulje, zavisno od vremena.
 
Danas orezano i drugih 6 komada burlata na magrivi, 6 godina stare, kako vam se čini?


Orezao sam i ove što su napunile 4 godine, kako vam se to čini? Ove godine ću morati i rezidbu na zeleno tj u julu avgustu da mi ne porastu opet štapovi samo u vis

Kako su izgledale pre orezivanja:


Kako izgledaju orezane:

 
Za ove u 6-oj godini imaš neku jaku dvojku ili slabu trojku. A za ove u u 4-toj godini 1+. Plus je za zalaganje.

Zovi onog svog rođaka da ti to oreže, a ti nađi neke rezače koji stvarno znaju rezat, režu kod sebe ili kod drugih i reži sa njima tjedan dva pa ćeš vidit kako i šta treba rezat.
 
A jel može objašnjenje šta ne valja?

Ove starije su orezane na isti način pre dve godine, komšiji mom je orezao taj rođak, isto su posađene kad i moje mlađe i na isti način ih je orezao :sta:
 
Dosta puta je na forumu objašnjeno kako treba rezat voćke (trešnja-višnja) na vazu. Da sam bliže objasnio bi ti uživo, a ovako preko tipkovnice mi je dosta teško objašnjavat, al su zato drugi jako dobro objasnili. Malo se vrati unazad i temeljitije pročitaj te teme. "Moraš" unutrašnje grane povadit, napravit razliku u visini između susjednih grana da nedobiješ grananje dvije susjedne grane u istoj visini...

Za ocjene se malo šalim, digni ih gore za jedan. ;)
 
Ali ja sam upravo unutrašnje i povadio...na ovim mlađim su bile ostavljene 3, pa se sad svaka grana na 2 ili 3 koje idu takođe na spolja, zato sam ih i prekratio. Na taj način sam uostalom i dobio ovakvu strukturu na ovim starijim, isti način bukvalno. Plus sam gledao kod komšije kako je rođak orezao, isti je princip, ista dužina.

Ove starije možda nisam sad najbolje orezao, možda nešto fali, ali je osnova mislim dobra?

Imam ja knjigu orezivanja, ali kad čitam pogubim se malo, po knjizi ispada da sam trebao da ostavim srednju kao produžnicu i jednu dve bočne, ali da idu u istu stranu i tako na sve 3 skeletne. A onda kad pogledam skicu, ispada ovako kako je kod mene...3 grane pa na svakoj 2 grane itd...
 
Ma mani ga strica vise, tek ga otkacio :)

A sad malo ozbiljno.
Tesko je zaista na ovako dvodimenzionalnoj slici tacno videti gde treba napraviti rez ali mi se cini da oktopod ovde nije mnogo gresio a da je upravo stric napravio problem.
Ove tresnje u 4. godini a narocito one u 6 toj su morale da budu sa krosnjom koja je u znacajno naprednijoj fazi. To je trebalo vec da bude stablo sa ozbiljnim rodom i vec formiranom krosnjom koju samo treba odrzavati a ovde je jos u fazi formiranja.
Sta je stric uradio, cini mi se?
Peostrom rezidbom i jakim prekracivanjem svih jednogodisnjih lastara je izazivao bujni novi prirast i lastare koji se ne granaju a koji su se opet morali uklanjati i tako u krug. Nije dopustio da lastar obraste, da se stablo ranije optereti rodom sto bi zaustavilo "divljanje" lastara.
 
E bukvalno tako je radio, on je orezivao jednom godišnje, to je sve otišlo u vis kao stubovi, a nigde malih grančica...a ja se tad nisam puno zanimao iz nekih sad za ovde nebitnih razloga, pa sam sad uzeo da sredim i s obzirom kako je izgledalo pre orezivanja, mislim da ništa drugačije i nije moglo da se uradi..ili grešim?
 
Mogao si i jos nesto, da ne prekracujes vec da uradis izolaciju vrsnog pupoljka :)
To je takodje nacin kako da iniciras grananje i to na mestu gde ti treba novi porast. Pri zreloj rezidbi ostavis lastar u celoj duzini iako ti nije potreban ali sa njega skines pupoljke (osim tremninalnog, vrsnog) od vrha do zone gd ezelis da iniciras novi lastar . Tako se izaziva grananje u nizim zonama lastara. Moguce je raditi i izolaciju vrsnog mladara, to je slicno samo sto se radi u zelenoj rezidbi i naravno umesto pupoljkaka se uklanjaju mladi lastarcici jer se oni najcesce javljaju pri vrhu.
To je malo pipav posao i moze se raditi samo na malom broju stabala (za vikendase dusu dao:)

U svakom slucaju princip kako da sprecis prebujan porast jednog (ili malog broja) lastara je da uspostavis sto vise tacaka rasta i da se ta energija "raspe" na sto vise lastara.
 
Nazad
Vrh