Orezivanje voća

Haos kako su breskve i kajsije izmrzle

---------- Poruka napisana u 09:18 ---------- Prethodna poruka je at 09:16 ----------

Ja se ne bih frljao nikad sa tako velikim procentima...bilo je i jačih zima pa smo brali kajsija puno drvo i to nikad orezane...


Zivota ti, kad si doziveo jacu zimu od ove????
 
Mi smo nasekli par grancica od visanja i bresaka pre neih pa nedilju dana
visnjama nije nista svi pupovi bubre no sto se tice bresaka paaaa ima smrznutih pupova to je sigurno ali nemogu reci da ih ima toliko puno mozda se nekih 10 do 15% smrzlo bez preterivanja.
no kako kontam to jako zavisi i od vrste jer kod mene je maja malo losije prosla nego red heven a i od mikro klime jer moj vocnjak je od komsijinog udeljen nekih 200m i moj je vislji za nekih 10m, kod njega je stanje puno gore mozda i do nekih 50% se smrzlo nazalost ;( ali ima i gorih slucajeva sto sam cuo no koliko se tome moze virovat ali ajde...
e sad j..em ga vidicemo kad pocnu cvatat kako stvari stoje, za sad je to malo nagadjanje ali sto se tice rezidbe ne ne ima jos vrimena :)

no sto je ide u nasu korist sto su temperature u poljskoj i ostalim nam konkurentima bile puno gore pa to znaci da ce i cena majkumu biti veca. :)
 
Po meni kajsiju moze vise da za**be kasni mraz i da vise obere plod nego li niski minus zimus... Sad bas procitah neku naucnu studiju o izmrazavnju voca. Ima je u mojoj kolekciji na scribdu http://www.scribd.com/draganban ima jos dosta novih knjiga i clanaka o svacemu tu postavljam kao online biblioteku pa ako ima nesto sto nemam nek salje na mail ili pm da postavim tamo


Deo posta kopiran u: Voćarstvo - literatura i linkovi
 
Poslednja izmena od urednika:
Ljudi, hajde da se dogovorimo kad pričamo o odgađanju rezidbe da se navede koje voćne vrste se orezuju ili prolongiraju. Je li to jabuka, kruška, šljiva, kajsija, breskva itd.
 
Мене изгледа закачила почетничка срећа: контролисани пупољци крушке 100% ОК. Погођено резање 180€ за 900+ садница само да јавим хоћу ли оштрије резање, пошто је прошле године занемарен воћњак, а ја немам појма шта да им одговорим.
 
Posao znaju da pogode a ne znaju kako da režu blaže ili oštrije!!!
Ма знају, предложили су оштрију резидбу, него питају мене мислећи да имам неке посебне жеље. Кад сам видео узорак заболела ме душа ал' ваљда то тако буде. Све ми некако кусо.
 
Zivota ti, kad si doziveo jacu zimu od ove????

2009 godine je u februaru duže bilo -15.
2008. bilo -20 nekoliko dana u sredini februara.
2006. početkom februara oko -20.

Prošle godine, kraj januar je bio mnogo oštriji nego januar ove godine.

Decembar 2010 je bio oštriji nego prošli. 2009 takođe.

Uostalom, na ovom sajtu se može videti arhiva, izabrati bilo koji dan nekog meseca i godinu i dole se pojavi grafik za ceo mesec, na desnom kraju grafika su veličine u Celzijusima.

http://serbian.wunderground.com/his...tml?req_city=NA&req_state=NA&req_statename=NA
 
Kako vam se čini kruna na ovim mojim trešnjama, treba sad da orežem, ja ne bih preterivao, samo šta ide na unutra, da li trebaju ove visoke nešto da se prekrate? A onda bih ove mlade u drugom videu na isti ovaj fazon ako nemate zamerki :)

 
al generalno,krošnja je dobro ispala jel? Za koliko da skratim ove što idu u vis,za trećinu ili samo malo s vrha da ne idu dalje u vis?
 
2009 godine je u februaru duže bilo -15.
2008. bilo -20 nekoliko dana u sredini februara.
2006. početkom februara oko -20.

Prošle godine, kraj januar je bio mnogo oštriji nego januar ove godine.

Decembar 2010 je bio oštriji nego prošli. 2009 takođe.

Uostalom, na ovom sajtu se može videti arhiva, izabrati bilo koji dan nekog meseca i godinu i dole se pojavi grafik za ceo mesec, na desnom kraju grafika su veličine u Celzijusima.

http://serbian.wunderground.com/his...tml?req_city=NA&req_state=NA&req_statename=NA



Dobro, samo ti beri, jedi, prodaji......neki su svoj rod vec obrali, naravno ne svojom krivicom.
 
Fruit boy, ne kažem da je godina bila laka i da neće biti gubitaka, ali nemamo ništa od frustriranja dok se ne uverimo kako će biti i najbolje zato malo sačekati sa rezidbom. Govorim laički, ali mi tako ima smisla.

Voćar i ostali, da se ispravim, šta dalje da radim sa ovim starijim trešnjama iz prvog videa, da li kod njih da prekraćujem ove što su otišle u vis, ili njih da ostavim dalje da džigljaju, a samo da proredim i orežem nekoliko komada koje biju na unutar krošnje kao i one koje se prepliću?
Ove mlade iz drugog videa znam kako ću, isto kao što sam ove iz prvog videa, jer ako sam razumeo, krošnja je kod ovih starijih formirana pravilno?
 
Moje mišljenje, uvažio ga oktopode ili ne. Capni te grane za trećinu, tako ćeš natjerati lijepo razgranjenje na mjestu gdje treba. Nemoj mnogo da prorjeđuješ, po meni, bolje to ostavi za zelenu rezidbu jer ćeš svaku moći bolje sagledati i skladno njenom reagovanju (grananju) na ovu rezidbu, možeš da prorjeđuješ (koriguješ) krošnju u junu.

Starija stabla imaju odličan raspored grana, vrlo prozračan i osunčan, tako da ćeš tu imati fin rod (kvalitetan), a najbolje od svega što ćeš u starijim godinama zbog takvog rasporeda grana imati laku izmjenu tj, kontrolu nad prinosom. Po meni, 10ka.
 
Ok, Ok, samo mi potvrdi, misliš na ove starije trešnje, sa prvog videa, njima da skratim za trećinu?

Još jedno pitanje. Moj stric danas orezao komšiji trešnje. Zanima me sledeće, on grane nije sekao do osnove nego ostavljao patrljke, kod mene sam primetio to gde su patrljci od pre dve godine da se kora odvaja čak i ispod patrljka, na nekima ima i smole, pa me zanima da li je trebao da ih seče do osnove pa da kora vremenom se navuče preko reza i zatvori ga ili je svejedno?
Makaze su mu felco f2, ali su se izgleda razlokale jer nisu čisti rezovi. Ja sam komšiji rekao da ove debele rezove premaže voskom, da li prvo i da ih zaravna i odseče do osnove koliko je moguće?

Zanemarite izgled krošnje, stric mu je skrenuo pažnju da ko je rezao prethodnih godina je treba skeletne grane još da skrati a ne ovoliko visoko, tako da to nije njegova "krivica".

Evo snimak:

[video=youtube_share;QJBRKju9ESE]http://youtu.be/QJBRKju9ESE[/video]
 
Poslednja izmena:
Na starije sam mislio. Te makaze nisu dobre, a i rezovi su problematični, trebao je do osnove kad ih je već na 1-2cm.
 
Evo braćala kako sam orezao ove starije, ove mlade znam kako ću, isto kao što sam starije prošle godine, mislim da je ok, samo nisam svaku skratio za trećinu, ove neke bočne sam ostavio kakve su:



Pošto ću prskanje raditi tek za nedelju dana, zbog vetra i temperatura, ja sam preseke natopio sunđerom sa bakar oksihloridom, a zatim namazao slojem kalemarskog voska, nakon što sam snimio video pa se ne vidi.
 
Na drugoj voćki si ostavio dosta grana koje gledaju unutra i kroz određeno vrijeme će ti počet pravit sjenu i probleme. Na trećoj se fino vidi da si sih sve prikratio na istu visinu. Ja bi ti savjetovao da svaku drugu skratiš za pedalj niže da dobiješ razmak između dvije susjedne grane da ti se nepočnu granat u istoj visini.
 
Nazad
Vrh