Orezivanje voća

Evo uradio sam korekciju orezivanja ovih mladih, kako vam se čini?

[video=youtube_share;19zDPd7U7_g]http://youtu.be/19zDPd7U7_g[/video]
 
Tacno tako...rezati rezati i samo rezati...i pratiti sta se desava, kako vocka kasnije u vegetaciji reaguje na neki potez pri rezidbi.
Tako joj se ulazi u dusu. Kasnije unapred znas sta ce se desiti ako preseces ovde a ne onde, sta ce da se desi ako ostavis ovaj a ne onaj lastar i tako.
Naravno da bi se dobro orezivalo potrebno je poznavati fiziologiju biljke ali teorija ma kako bitna bez prakse nje dovoljna.

Nego, hteo sam malo da cimam oktopoda, al dosta mu je bio Becarina pusta :)
 
Joj vocar, naporan si

ajd evo da ti i to objasnim
I nemoj molim te da se mlatis oko toga da li je u pitanju slika ili video. To je zaista nevazno.

becarina je rekao da

A za ove u u 4-toj godini 1+. Plus je za zalaganje.

ti si rekao

Sve je nekako i moglo proći do onog trećeg snimka kad sam pogledao.

Odnosi se na isti snimak.

Becarina se zezao. (kasnije je to rekao), jesi li se i ti zezao?
 
Nemojte me cimati više najlepše vas molim :D

Mislio sam da ostavim ove duže da novom granom rastu u vis i debljaju a da se na njima formiraju ove bočne tako što ću ih na zeleno prekratiti da izađu bočne, pa sledeće godine opet da narastu u vis, opet sec da izađu bočne i sve tako...tako da imam po 3, 4 koje idu skroz u vis, a na njima bočne...

Ja ne znam nisam pametan, ali stvarno ne znam šta sam drugo mogao da uradim sa tako loše orezanim voćkama. Moj stric je dolazio samo na proleće, nikako leti, dok su baba i deda bili živi, on je bio "zadužen" za to a očigledno nije puno mario...tako ne samo što 2010 nije orezao na zeleno, nego ni u proleće ni na zeleno 2011 nije NIŠTA orezao. Tako sam dobio voćke sa po nekoliko grana debelih visoke 3 do 4 metra.
Zato sam odlučio da čoveka iskuliram i sam uradim pa da vidim šta će biti.

Nek mi ovo bude ogledno dobro za ubuduće, kad budem posadio u tu njivu da već imam nekog iskustva.

Vocar, ironman priča o slici iz mog videa koju je izvukao i pitao te kako bi ti orezao, da pokažeš na toj slici. Nemojte molim vas opet u nedogled, ili mu odgovori ili se mani. A mene takođe živo zanima odgovor, jer sem osuda nisam dobio ni jedan savet, sem od ironmana koji se potrudio da me smiri i da mi donekle objasni...a ti si temu skrenuo na crevo neko tamo, da li je od rakijskog čabra..ne to je crevo iz petrohemije Pančevo i koristim ga da zalivam voće herbicidom i ostalim otrovima.
 
Kolega ironman, ako me već prozivaš onda budi konkretan, da znam o čemu laprdaš. Oktopod je dao snimke (a ne kako ih ti zoveš slike) da damo svoj komentar. I u čemu je problem? To što ti moje komentare sa posebnom pažnjom čitaš, proučavaš i često učiš iz njih mi laska. :) Zato ne pričaj gluposti.

Ostajem pri svom komentaru za orezivanje (neću se ponavljati) i da ne želim da dajem ocjene. Valjda ste zaključili to iz pisanja. Oktopod, samo se ti drži teorije od kolege ironmana :)

Što se tiče slike, prosto, sa lijeve ramene grane dvije vertikale iz sredine izbaci a lijevu odsjeci 20cm. Samo opušteno.
 
Oktopod, nisi mogao nista drugo da uradis. Sve mogucnosti varijacija su ti se svele na duzinu osnovne i bocne grane a to zaista nije presudno, i jedino sto je vazno je da se ispostuje princip da osnovna bude vrhom iznad bocne.
Za to postoji pravilo, evo slikao sam ti iz knjige da ne prepricavam (a i da se ne nakace kojekakvi vocari sa svojim budalsatinama ponovo) ali nisu retke situacije kad je nemoguce to pravilo ispostovati do detalja, Dakle, ako imas izbor izaberes povoljan raspored lastara sa povoljnim uglovima grananja, ako nemas tu mogucnost (kao sto je ti nisi imao) obezbedis da vrsni pupoljak osnovne grane bude iznad vrsog pupoljka bocne i to je to.
A sto se odnosa duzine tice evo ti slicice



Nego ima na komsijskom forumu slika sa pokazne rezidbe sljive u rodu, dosta dobro uradjene pa ako nekoga zanima..
 
Poslednja izmena od urednika:
milijas, Vinča Topola? :) Evo pozdrav iz Vinče Beograd, kod mene kajsije procvetale jedno 20 posto, pčele se danas pobiše oko cvetova, biće valjda dobro :) Sleteo jedan trut kad vidiš dve na njega i oteraše ga, smešna scena beše :)
 
drugari, potreban mi je savet oko orezivanja , mladog zasada kruske viljamovke... citao sam dosta na forumu , raspitivao se, ali danas kad sam usao u vocnjak , nisam znao odakle da krenem...

jedan deo vocnjaka su dvogodisnje sadnice , sa granama, podloga divlja kruska, razmak 3.5m X 3m , posadjene su prosle godine oktobar mesec...

1. ako neko moze da mi kaze , koja varijanta krosnje je najbolja za ovu podlogu i ovaj razmak, za sta da se opredelim
2. na koju visinu da ih skratim (koliko sam citao , to je nekih 80cm...)
3. koliko grana da ostavim i na kojoj visini da se nalaze te grane, da li od 60cm do 80cm , ima nekih grana koje se nalaze i na 30ak cm od zemlje...
4. od poslednje grane do mesta skracivanja koliko trebam da ostavim
5. kakav presek treba da bude, ravan ? kos ? kos pod kojim uglom ? okrenut prema gde ? na sta trebam da obratim paznju ...
6. po ovom velikom snegu , zecevi su naceli neke grane , skratili ih , grane koju se bile idealne da se ostave, da li mogu da ih ostavim tako skracene ili i njih da skidam i da pustam neke nove ?

IMG_20120319_171334.jpg


IMG_20120319_165804.jpg


drugi deo vocnjaka su jednogodisnje stap sadnice , bez grancica , podloga divlja kruska, razmak 3.5m X 2.5m, one su sve visine od 80cm do 90cm

1. da li i te sadnice koje su 80cm treba da skratim i opet na koji nacin , kakav rez, prav , kos pod kojim uglom, kada skracujem izmedju dva pupoljka, da li rez treba da bude na sredini , ako je kos, da li treba da bude okrenut ka pupoljku ili to nema nikakve veze...

znam da se dosta pricalo i pisalo na ovu temu , ali bih voleo da vas cujem za ova moja dva primera, da me neko posavetuje... nasao sam se u problemu , kada sam kupovao sadnice i planirao vocnjak i iz rasadnika i instituta su me ubedjivali da nece biti problema , da ce oni biti tu i za prskanje i za rezanje, sad kad ih zovem niko nema vremena, a vreme prolazi i ovo sam vec trebao da uradim...
najvise od svega me buni taj presek , trazio sam savet preko telefona i rekli su mi da je to veoma zajebana stvar i da mora da se pokaze na licu mesta , a vremena da mi pokazu nemaju...

hvala vam unapred, svaka pomoc dobrodosla,
ziveli :ppozdrav:
 
Moj prijedlog stdeyan-e



1. Vitko vreteno.
2. 80 cm ili na par pupoljaka iznad zadnjeg razgranjenja, ako je to razgranjenje u povoljnom položaju.
3. Na 70-80cm zbog mehanizacije, ispod nemoj, jedino ako je takva mehanizacija koja je niža. Ispod sve ukloni.
4. 4-5 popoljaka.
5. Ravan rez u visini vrha pupoljka koji ostavljaš, s tim da pupoljak koji ostavljaš bude okrenut na stranu koja je suprotna strani kome krošnja teži da se krivi (ili provodnica).
6. Ostavi ih skraćene, ostrani dijelove koji su glodani.

Odgovor da drugi dio pitanja, ako su preko 80cm skrati, ako nisu ne diraj ništa.
Čudi me da su ti tako rekli preko telefona, nije to nikakva z.... stvar.

To su ti moji savjeti, poslušaj i druge pa sam procjeni šta ćeš uraditi. Pozdrav!
 
Šta predlažete za ovu krušku vilijamovku, kako da je formiram, ja sam tu jesenas nešto kao štrićkao, treća je godina čini mi se, prošle godine je dala oko 8 plodova :D

Na samo 3 metra od nje sa obe strane sam posadio dve Santa Marije, pa me zanima neka krošnja koja nije mnogo široka, nisam imao više mesta na placu a hteo sam da posadim pa šta bude :)

 
Nazad
Vrh