Orezivanje voća

Ma kapiram ja, ovaj stric je orezivao samo u proleće, to tako ne može..

Znači da preformulišem pitanje, s obzirom na zatečeno (nasleđeno) stanje, ovo i nije tako loše?

A čujemo se opet tokom leta da vidimo šta ću dalje :)
 
Oktopod, ma batali ove gluposti s pupoljcima i izolacijama. :) Budi ozbiljan i praktičan u svom poslu pa makar to bilo i nekoliko stabala. Samo pinsiraj mladare na vrijeme koje ćeš ostaviti i dobićeš fina razgranjenja.
 
OK, to ću još videti, do tad imam vremena da razmišljam, čitam, raspitujem se...kad se to radi, posle "berbe" ili kad?

Samo mi reci jel nije ovo tako loše s obzirom na nasleđeno stanje, htede srčka da me uvati kad mi bećarina pusta dade keca :D
 
Ma nije bre, kako lose, samo sibaj. Zaista nije lose.
Ti si ocigledno dosta principa usvojio iz literature ali moras sve to da "dozivis" tj da prepoznas konkretnu situaciju u krosnji i da na njoj primenis nauceno pravilo.
Posto ne postoje dva identicna stabla na svetu nenmoguce je u literaturi naci opis za svaki konkretan slucaj vec se uce samo principi ( jednogodisnji se u principu ne prekracuju, ne ostavljaju se izbili iz suocica, vertikalni se uklanjaju, bujnija stabla se rezu blaze...... i sl) a to se postize samo rezidbom, rezidbom i rezidbom.

---------- Poruka napisana u 22:40 ---------- Prethodna poruka je at 22:38 ----------

ma batali ove gluposti s pupoljcima i izolacijama
A velis gluposti? :)

Os da ti kazem ko je radio ta istrazivanja i ko to preporucuje? Mogu i knjiguda ti preporucim.
Ili ti znas da su gluposti?
 
E hvala puno, sad mi je lakše, već mi je pola sata stajao kamen u stomaku i tresla se kolena da sam napravio štetu silnu :)

Nisam ja još tako puno naučio iz literature, malo je teško kad nisi iz te struke da čitaš i shvatiš rečenicu, zato se ja toliko mlatim ovde a snabdeo sam se knjigama :) Knjige će dobro doći u budućnosti kad zapnem negde, a forum nije pri ruci i mora da se odradi posao, a i da se dodatno informišem.
 
@oktopod ma nije to tako lose,ne moj bas da si toliko kritican prema samom sebi.Da ti je neko drugi to rezo i da si to platio ti bi mislio da je to ok,ovako posto si sam radio onda si dosta samokritican(i ja sam takav kad nisam siguran u nesto pa mislim da je sve tudje bolje on moga)
 
Haha :D ja jeste da imam taj problem, doduše donekle i ponekad, ali me ovaj put presekao bećarina po sred stomaka sa tim kecom :) sad mi je već puno lakše...

Videću na ovim mlađim sutra samo malo gde mogu da skratim poneku da bude niža od susedne i to je to do leta :)
 
ironman, ne hvala!

oktopod, druži se više sa voćarima i ljudima koji imaju ozbiljnije zasade i veće iskustvo. Htjeli ne htjeli, takvi su i za malu promjenu na listu ili plodu morali dobro da se pozabave uzrocima, često i posljedicama, pa rješenja iz tih problema su im dragocjena. Da o podizanju voćnjaka i ne govorim.

Sve je nekako i moglo proći do onog trećeg snimka kad sam pogledao. Ne razumijem zašto si ali baš svaku grančinu morao dirnuti? Ok prikraćivanje da, ali ne sve i jednu pa na metlu? Vadi ono iz sredine. Pogotovo kad vidim koje ti je rastojanje između stabala? Ocjene ne želim da dajem za tvoj rad, i da budem u toj ulozi. Samo riječi podrške i da ustraješ u podizanju voćnjaka trešanja. Da sam bliže Beogradu, drage volje bi ti poklonio jedne kukerice.
 
Kako misliš ama baš svaku? Koje sam trebao da ostavim? Šta ti znači na metlu? :)
 
Ajmo Vocar strucnajce :)
Evo slike tog stabla pre rezidbe, ajd leba ti obelezi kako bi ti orazao

tresn.png
 
Samo da dopunim, evo kako sam je ja orezao, iz drugog ugla gledano, ali se bolje vidi..

 
To je crevo povezano sa odlivom od česme, pa ga šetamo tamo vamo, uglavnom ne stavljam ga kraj voćki nego je majka ga u ruže sprovodila...

Ne reče kako bi ti orezao? I kako da ako je moguće popravim situaciju?
 
Pusti ti moju nervozu i crevo, sto ti ne povuces crticu na mestu gde treba preseci kad vec rece da ono nikako ne moze da prodje?
I da znas, ja svoju nervozu ne skrivam, sad je nema ni malo, sad je samo cisto zadovoljstvo sto si konacno naleteo na situaciju iz koje izlaza nemas pa pricas o nekim bezvezarijama sa crevom.
Video strucnjak da je Becarina nesto rekao na temu te slike pa bi da se malo slepa uz njega.

I o kakvoj bre metli govorite?
Pa naravno da ce sve tri ramene grane biti oprezane na istu visinu. Kako drugacije?
Ili mislite da nije trebao uopste da prekracuje?
Pa ajd, sta je onda trebao da radi, da ne prekracuje, a skidanje pupoljaka glupost. Kako da izazove grananje. Bice da se mislilo na poluprstenovanje. Ajd vala i to da cujem.
Da li je mogao bocne jos malo da skrati? mogao je ali ni ovako nije strasna greska. I za to naravno postoji pravilo i bas me zanima da li smatrate da ono nije ispostovano. Kako je trebalo da bi ono bilo zadovoljeno?
Stvarno bi bilo zanimljivo da se cuje neka konklretna ideja za ovo konkretno stablo.
 
Aj sad bez zezanja, da ne ode i ova tema u prepucavanje na relaciji vocar - ironman, dajte predloge bez ja reko ti reko i vatanja poštapalica :)

Biće svima korisno, a meni priznajem najviše :D

Ja sam se upravo i vodio logikom da pravim ramene grane koje idu sa skeletnih i da tako ponovo počnem ono što je trebalo još pre godinu dve dana...uostalom, tako su orezana i ova starija stabla, pa mi tu niko nije izneo zamerku tog tipa...da je odlično nije, ali niko nije spominjao da na starijim stablima u osnovi krošnje nešto ne valja..
 
Zanemari ocjene (one su više šala, al u svakoj šali ima malo istine, jel :osmeh: ). Na tvom mjestu bi, ko što je već rečeno i objašnjeno, napravio razmak (po visini) između susjednih grana koje su jedna do druge i to je u globalu to.
 
Poslednja izmena od urednika:
nemoj da se šališ tako grubo, presekao si me pošteno :)

evo gledam malo po knjigama, ja sam trebao da ostavim centralnu malo dužu a ne da je odsecam i da ostavim samo jednu bočnu na kraće, pa sledeće rezanje ostavim produžnicu i bočne samo sa one strane sa koje sam ostavio prvu bočnu, tako za svaku osnovnu granu, ostavljam bočne samo sa leve ili samo sa desne strane, na svakoj osnovnoj na konkretnom stablu sa iste strane da budu bočne, samo sa leve ili samo sa desne i tako svake godine, da srednja stalno raste u dužinu a da na njoj budu bočne samo sa jedne strane. Jel sam dobro shvatio, pošto ću moći kako tako to da ispratim ubuduće samo će u startu glavna da beži malo bočno a ne pod 90 stepeni u odnosu na deblo.

O prihrani trešnje prebačeno u: http://poljoinfo.com/showthread.php?1372-Trešnje-sorte-i-mišljenja
 
Poslednja izmena od urednika:
Nazad
Vrh