Orezivanje voća

Zar NPK gnojiva neidu u jesen prije obrade?
 
ironman...

ne branim nikoga i nisam ti rekao da cutis odakle ti to, rekao sam da pisemo ovde o rezidbi i nemoj da idemo u off... :ppozdrav:
Post je spojen: [time]1300371608[/time]
_________________________________________________

wajbul je napisao(la):
Zar NPK gnojiva neidu u jesen prije obrade?

isla su i u jesen a idu opet i u rano prolece :D dva puta
 
ja sam razumeo citajuci teme zimus da veci procenat kalijuma i fosfora treba vocki pred zimu,da razvija koren,a u vegetaciji kan,vise puta po malo-kako sam ukapirao djubriva lape posle oredjenog vremena a logicno je da biljka nece uzeti svu kolicinu koju bacimo pa je rentabilnije i bolje po biljku vise puta po malo kan-a ??
Post je spojen: [time]1300393791[/time]
_________________________________________________
zasta vocki u vegetaciji sluzi azot,zasta kalijum,zasta fosfor ?
 
Tacno kolega, njasporije se u zemljistu krece fosfor pa kalijum a najbrze azot, i zato se azot daje iz vise puta, jer dolazi do tz. ispiranja azota u dublje slojeve zemlje...tako se pokazalo bolje i u ratarstvu kod strnih zita...dva puta prihrana...a fosfor i kalijum u jesen...

Azot,kalijum fosofor,kalcijum,magnezijum i gvozdje su osnovni ili makro elementi i igraju veliku ulogu u razvoju biljki...pored njih imaju i micro elemetni kao sto su bor,zink,mangan i dr....
 
@Dragojlo i ostali

Hvala na odgovorima u vezi orezivanja ove moje tri tresnje . Naime , voljan sam da vas poslusam u vezi rezidbe ,nije mi bitno da li ce kasniti godinu ili ne . Hocu da bude kako treba . Posto sam totalni amater prihvatam tu piramuidu koju pominjete .Da li da ih skratim na 70-80 sm od zemlje bez obzira kako idu grane ili ne ? Da li da premazem voskom mesto gde je rez ?
 
Kad skratim centralnu na 70-80 cm , da li se skracuju grane bocne koje ostanu i na koliko ? na primeru prve slike ostace jedna bocna , druge 3 kom, i na trecoj slici mozda 2 kom.

Izvinjavam se na mozda glupim pitanjima ali nisam imao prilike nikada u praksi videti orezivanje osim lesnika naravno .
 
Sale je napisao(la):
Kad skratim centralnu na 70-80 cm , da li se skracuju grane bocne koje ostanu i na koliko ? na primeru prve slike ostace jedna bocna , druge 3 kom, i na trecoj slici mozda 2 kom.

Izvinjavam se na mozda glupim pitanjima ali nisam imao prilike nikada u praksi videti orezivanje osim lesnika naravno .
Ja bih ostavio samo stablo visine 70cm i neka tera nove lastare za grane pa izaberi one koji najvise odgovaraju. Ovako ako ostavis tu jednu, neravnomerno ce se razvijati.
Samo skracivaj taj vrh, bode oci :haha:
 
Ako hoces piramidu mozes, tj trebao bi ovako.
Pokusao sam d anacrtam a koliko se vidi.....

senngw.jpg
2a6rzbt.jpg
15mgrgn.jpg


Vazno ti je da u svakom momentu krunu odrzavas sto simetricnijom i zato ti nije dobro da ostavljas jednu jaku granu npr.
Ako ti je ona na mestu gde odgovara nju odseci na patrljak iz kog ce krenuti novi lastar i koga ces usmeravati u polozaj koji ti odgovara,
Ja sam nacrtao na onoj prvoj slici (kod mene) da levu bocnu granu odseces do osnove a desnu na patrlak jed je leva prejaka i lastari iz nje bi bili jaci od ostalih pa je bolje da ostavis levu.

Na drugoj slici mi se cini da j eprva preniska d abi je ostavio, druga iznad nje razracvana i izgleda predebela d abi se ona sekla na patrljak pa bi tek treca odgovarala ali na toj tresnji imas i jos jedan lastar d aseces na patrljak jer je na lepom mestu. Onaj gore levo. Tu su dva i jedan ukloni a drugi koji je na lepsem polozaju skrati.

Na trecoj slici imas samo jedan i njega skrati.
Sve prekrati na istu visinu i ja sam nacrtao mesta gde mi se cini d aje to pogodno.

Tresnja je vrlo bujna vrsta i zato ne smes ostavljati preblizu ramene grane jer ce se vrlo brzo rod u tom slucaju premestiti na periferiju krune usled zasenjivanja unutrasnjosti.
Na raemnim granama ti je najbolje da radis tzv zamenu rodnog drveta kako bi sprecio to seljenje roda na preiferiju sto se kod tresnje cesto dogadja, ali to tek u kasnijim godinama.
Koliko vidim i kod tebe su ovo bas bujne sadnice pa razmisli da li je neophodno da ih zalivas cesto posto vidim da imas postavljeno crevo.
 
@ ironman

Hvala puno na detaljnom objasnjenju .
U nastavku tog creva je leska i u pravu si zalivam nekada mozda i previse . Leska se ne buni , cak naprotiv ali ako za tresnju to neki problem ( velika kolicina vode ) prepravljam .
Pitanje : Na snimku koji je octopod postavio gde covek orezuje tako sto centralnu skracuje vise nego bocne tj. na bocnim samo vrh cvikne to je vaza ?
Kako se odluciti koji uzgojni oblik vaza ili piramida ? Koje su prednosti a koje mane ?

Covek od koga sam kupio tresnje ( inace mi je on rekao da ih ne skracujem ) mi je pricao o povijanju grana i ne dozvoljavanju tresnji da ide visoko . Dosta sturo mi je to objasnjavao tako da od info imam samo ovo sto sam napisao . Da li neko zna o cemu je rec ?
 
@Vocar: Da će imati problema zbog ostavljenih panjeva u tlu to je jasno, neznam zašto su ih tako prorjeđivali, a ne vadili skupa sa korjenom. Svaku drugu su vadili zato što su imali problema sa naletima vjetra koji je rušio redove kao zidove zato što nije mogao "prolaziti" kroz te iste redove. Zatim kod trešnje (strojne berbe) su već imali manjih problema, a ti problemi bi se samo povećavali sa staremnjem nasada da ga nisu prorjedili. Krošnja u tako gustoj sadnji imala je tendenciju da raste u vis i u međuredni prostor jer je unutarredni prostor svake voćke manji nego što ona ima potencijal za razvoj krošnje. Slažem se da se to sve da rješit rezidbom tako da voćnjak može podnijet tako gustu sadnju. No isto tako se sa razmakom od 3 m unutar reda postižu visoki prinosi , manja investicija kod sadnje, manji troškovi odražvanja nasada, berbe...
 
Evo jednog lepog vocnjaka tresanja u Kacu , ali ocigledno nisam pazio na casu kod profesora .


Da li je ovo piramida ili ...?
 
@Bećarino ako su ti vjetrovi tako ekstremni onda će tek sad da ih mlati. Ajde razumijem to za mehanizaciju pri trešenju. Ima šljiva tendenciju da raste itekako, ali imaju i makaze da je u tome spriječi. Šljiva voli rezanje. Ako su svaku drugu uklonili već su u velikom gubitku.
 
Sale je napisao(la):
@ ironman

Hvala puno na detaljnom objasnjenju .
U nastavku tog creva je leska i u pravu si zalivam nekada mozda i previse . Leska se ne buni , cak naprotiv ali ako za tresnju to neki problem ( velika kolicina vode ) prepravljam .
Pitanje : Na snimku koji je octopod postavio gde covek orezuje tako sto centralnu skracuje vise nego bocne tj. na bocnim samo vrh cvikne to je vaza ?
Kako se odluciti koji uzgojni oblik vaza ili piramida ? Koje su prednosti a koje mane ?

Covek od koga sam kupio tresnje ( inace mi je on rekao da ih ne skracujem ) mi je pricao o povijanju grana i ne dozvoljavanju tresnji da ide visoko . Dosta sturo mi je to objasnjavao tako da od info imam samo ovo sto sam napisao . Da li neko zna o cemu je rec ?

Pa ja bar nisam uspeo da na tom snimku shvatim sta je zapravo zeleo. Ja te snimke ne bih uzimao kao etalon ipak.

A tresnju ipak rezi na piramidu. I pokusaj da sto vise toga postignes zelenom rezidbom a neka ti ova sad (rezidba na zrelo, u toku mirovanja vegetacije) sluzi samo za popravljanje onoga sto si eventualno propustio u leto.

Prednost vaze je bolja osuncanost unutrasnjosti krosnje ali to se lako moze postici i dobrom rezidbom kod piramidalne.

Kod vaze je neophodno da skeletne grane budu duze, a tresnja inace ima svojstvo da ogoleva pri osnovi grana i ta zona se vremenom izduzuje pa je skoro nemoguce zadrzati rod u unutrasnjosti ako je kruna formirana u obliku vaze. To svojstvo su mnogi on nas iskusili jos kao deca kad smo zalili sto ne mozemo da dohvatimo najlepse tresnje a one su uvek bile na periferiji krune :) A razlog je ta osobina tresnje (vegetativni pupoljci su ili na samom vrhu lastara ili u njegovoj gornjoj zoni a pri osnovi ih uopste nema)

na slikama je piramoidalna kruna,mada ona prva nekako sumnjivo izgleda a olistala je pa se ne moze precizno videti raspored grana.
 
Juče nas 7 orezalo 5ha kajsije koja ulazi u 6.godinu. Ekipa je radila više nego vrhunski! :D :bravo: :bravo:
 
Nazad
Vrh