Orezivanje voća

Sa zimskom rezidbom je gotovo!
Kako ti stojiš po tom pitanju? ;)
 
Pozdrav svima!Molim vas za savet.Jesenas sadjene breskve,kao i sljive i kruske koje su posadjene prethodne jeseni su prepune cveta.Da li je to opterecenje za ovako mlade vocke.A druga stvar se odnosi na pupoljke i mlade grancice koji izbijaju na mladom stablu ispod buduce krune a ima ih duz celog stabla.Recite mi sta uraditi sa cvetovima i pupoljcima u ovolikom broju,da li treba da se zakidaju ili nesto drugo?Zahvaljujem!
 
@talianu

Ogromne su voćke, precizno da se izrazim. Da vidiš samo kakve su rezove pravili, tj kakve su grane odsecali, to je jednostavno da ne poveruješ. Sreća, pa je 90% grana savijeno i pod dobrim uglom grananja je. Inžinjer mi je rekao da problem nastane posle berbe, sva hrana se potroši za debljanje grana i porast. I kontam da će posle berbe upotrebiti neki retardant, da obuzdaju taj rast kolko tolko.

A što se tiče pune rodnosti, prinos od 20t/ha mislim da se može smatrati nekim solidnim, a ovde u ovom slučaju 2,5 vagona može izneti bez problema!
 
Pa ostavi da iscvetaju, a zametnute plodiće proredi, da nemaš preveliko opterećenje, ipak te voćkice treba da se dobro ukorene i formiraju krunu!
 
Za FruitBoy-a,da li gresim ako skinem sve plodice,pa da vocka svu snagu usmeri na jacanje,a drugo molim te reci mi u vezi ovih vockica,da li treba i kako da uklonim pupoljke koji izbijaju duz stabla od kalema do buduce krune?Veliki pozdrav!
 
Tvoje voćke su verovatno sa prevremenim grančicama, sudeći po tvojoj priči u dobroj su kondiciji. Pa nemoj baš sve poskidati, ostavi da imaš nešto za jelo. Znaš, zasadi zasnovani knip sadnicama( sadnice sa lepo razvijenim prevremenim grančicama) u prvoj godini po sadnji daju prinos. Kod jabuke to iznosi otprilike 1-1,5 kg po stablu. Bitno je da imaš dobro pripremljeno zemljište, da ne oskudevaju u hranljivim elementima.
A što se tiče pupoljaka iz stabla, stvar je jasna. Odredi visinu na kojoj će ti biti prva skeletna grana i ispod nje sve skidaj.
 
Čekam sredinu maja da krene "štrickanje" crvenih izdanaka koji su višak pred razvođenje čačkalicama. Inače vrlo rijetko se nađem u voću da uz mene nisu male kukerice :) Uvijek ima nešto da se koriguje.
 
Evo jednog lepog vocnjaka tresanja u Kacu , ali ocigledno nisam pazio na casu kod profesora .


Da li je ovo piramida ili ...?

Lijepo izgledaju ove trešnje. U selu kod djede ima par trešanja - ašlama, ali su visoke skoro 20m, i uglavnom se ptice goste s njima svake godine. Nikad ih niko nije orezivao pa su toliko izrasle. Čudno mi je sa ovih slika koliko je lisne mase na njima, koja je ovo sorta? I zašto će ove "antene" gore? Nije valjda zbog apikalne dominacije?
 
Mislim da je regina u pitanju!
Nemam pojma šta će im gore ta metla, prošle godine je jako izrasla tako da su morali da je prekrate, a debela je kao kozerva piva. Ogromni rezovi su pravljeni. Mislim da će ove godine primenjivati regalis, regulator rasta, da malo smire voćke. I naravno, rezidbom su maximalno opterećene, tako da očekuju dosta velik prinos!
 
Jedna od zamerki prof.Ognjanova je da su posadili previse razlicitih sorti . A na slici neznam koja je sorta . Ja sam zainteresovan za sadnju tresnje na jesen pa kad sam otisao u ovaj zasad shvatio sam koliko neznam o tresnjama . Sve do jednu su imale ovu metlu .
Zasad je u cetvrtoj godini 'bio ' kad je ovo slikano. Prof.je bio vise nego zadovoljan rodom u cetvrtoj godini .
 
Narode, šta mislite o ovom orezivanju kod mene u voćnjaku, u pitanju je trešnja burlat, treće leto, a ima par i na proleće posađenih. Evo snimka iz februara i sad pre par dana. Izdžiljale su ovako ma za manje od mesec dana :D Šta da radim sledeće i kad, "rod" je prošao...

Snimci su uporedni, voleo bih da neko ko se razume odvoji par minuta lepo pogleda i da mi neki savet, puno hvala unapred, oko orezivanja još najmanje znam a sad je kritična situacija :D

[video=youtube;x_3ZfcNduCo] http://www.youtube.com/watch?v=x_3ZfcNduCo[/video]

Kao i :

 
Pošto se vidim aktuelizuje tema o rezidbi voća na drugim temama, što je i normalno jer je to zanimljiva tema u toku zime među voćarima, dođe mi na pamet analiza rodnosti pupoljaka.
Mislim da je to vrlo zanimljiva analiza ali ne iz nekog pomodarstva nego iz praktičnog gledišta. Ako znamo količinu potencijalno rodnih pupoljaka, možemo isprojektovati količinu roda tj. intenzitet opterećenosti drveta rodom, samim tim i smanjenu vegetativnu prirast u narednoj sezoni koja dolazi.

Sa druge strane, ako ima dosta abortirajućih ili nerodnih pupoljaka na granama usljed nepovoljnih vremenskih prilika pri diferenciranju u toku avgusta, ili nekih drugih uzroka da se voćka nije dobro pripremila za sledeću sezonu, a pod pretpostavkom da mi to ne znamo (primjetiti). Onda još pri rezidbi uklonimo i ono malo rodnog potencijala, eto razloga velike bujnosti i prirasta naredne godine (sezone). Uz to, kako inače volimo da dodamo malo više hrane pod predpostavkom da voću neće škoditi da bude u boljoj kondiciji, mnogi od nas uhvate se za glavu po nekad zašto voćka "divlja" i ima veliki prirast u toku godine (što očigledno nije uzrok samo nestučnoj rezidbi).

Moraću se raspitati ima li na našem polj. institutu u Banja Luci postoji analiza rodnosti pupoljaka.
 
A koje voće se sad orezuje? Trešnja i kajsija rekoše mi ne sad? Kajsiju sam malo okasnio pa sam u avgustu, trešnju još formiram krošnje (4 do 6 godina) pa i njih ne bih do proleća?

Da li sadnice koje sam danas posadio treba da prekratim ili to bolje u proleće? Prilično su visoke, hedelfinger 3 metra, burlat 2 metra pa se bojim da ih vetar ne povije, nemaju grančice samo su štap :osmeh:
 
evo jedne slike ... mozda nekome pomogne.

Fruit Tree Pruning Image 2 - 350.jpg
 
Nazad
Vrh