Orezivanje voća

Da ne davim (ha, ha, nekoliko postova sam poceo sa ovim recima)... imam nekoliko jabuka (Ginger gold, mislim da je podloga M106 ali nisam siguran) posadjenih u jesen 2009. i naravno problem sa orezivanjem, odnosno kako da orezem. Da, procitao sam postove u okviru ove teme, kao i druge izvore i dalje imam dileme...
Rastojanje je 5x4,5, ali to i nije toliko bitno, hocu reci dovoljno je prostora. Mislim da bi najbolje bilo da se oblikuje vretenasti uzgojni oblik, ali kako? Radi jednostavnosti, slikao sam jednu vocku i obelezio osnovne grane. E sad moja ideja je da uklonim granu 4 i6, ali sta raditi sa ostalima? Da li ih prekratiti ili ostaviti a prorediti sitne "grancice"? Takodje imam dilemu i sta raditi sa centralnom granom (1), da li je prekrati i gde ili ne?

Eto toliko, pa ako imate vremena/volje, pomozite.

I da slicna pitanja sam postavio i u okviru teme orezivanje kruske, naravno vezana za kruske, pa ako vas ne mrzi mozete i to da pogledate i eventualno pomognete: http://poljoinfo.com/showthread.php?2167-Orezivanje-kruske/page3 na kraju strane.


2j2yve8.jpg
[/IMG]
 
S obzirom da imaš dosta veliko rastojanje, onda ti vretenasti uzgojni oblik baš i nije najpogodniji. Bolji bi bio neka vrsta piramide, poboljšane piramide, npr, gde ćeš u prvoj godini imati ostavljene 2-3 lepo razvijene grane, koje su po verikali udaljene jedna od druge 20ak cm. Znači, na određenoj visini od zemlje imaš jednu granu. Onda nekih 15-20 cm iznad nje imaš drugu granu koja je izrasla iz vodilje. I tako do vrha, odnosno, na čitavoj sadnici treba da imaš 6-9 tih ramenih grana na kojima ćeš imati grane drugog reda. Jesi skontao?
 
........ I tako do vrha, odnosno, na čitavoj sadnici treba da imaš 6-9 tih ramenih grana na kojima ćeš imati grane drugog reda. Jesi skontao?

Pravo da ti kazem ne bas...u stvari... ja sam i mislio ta takav oblik, samo sto sam ga, nazvao pogresno.
Kazes u prvoj godini bi trebalo da ostavim 3 grane na rastojanju od bar 2ocm, ali kao to da uradim kada je svih 6 grana na medjusobnoj visini od oko 10cm?
Dobro, ajd nije idealno ali da kazemo da bi te tri grane bile 2,3 i 5, a ostale secem u osnovi. Moje sledece pitanje je sta radim sa te tri grane da li ih prevedem na prvu spolju granu ili? I jos jedno pitanje sta da radim sa vodiljom, da li nju da kratim i gde? mozda bi mogao da na njoj ostavim jos tri bocne grane u gornjoj zoni... ?
 
Pa ako je tako onda ostavi najnižu i najvišu od te grupe, da bi dobio dobar raspored. Moglo bi i 3 ostaviti, ali prostor između njih je mali. 30ak cm iznad poslednje grane prekrati vodilju. Znači, verovatno ćeš morati onu gore metlu od grana da ukloniš da bi ti vodilja lepo obrasla i da bi za kasnije imao dovoljno grana za formiranje. A ove bočne malo prevedi na neku granu slabije bujnosti, tj pokušaj da iskontrolišeš im dužinu i položaj. U narednoj godini obrati pažnju na zelene operacije, u junu uradi obaranje grana nekim od načina, višak grana ukloni! To je to za sada! Si sad skontao? :D
 
Mislim da "da"... ostavicu dve ili tri najbolje rasporedjene grane koje ce biti ramene a vodilju cu na odgovarajucoj visini skratiti. U stvari, ako dobro kontan, to sam trebao da uradim jos prosle godine, ali nisam ... na ovaj predlozen nacin zrtvujem godinu dana prirasta, ali izgleda da je to jedino ispravno. Ok hvala na savetu...
e sad kada te ne bi mrzelo da odes i na temu orezivanje kruske :osmeh: (jer i tamo imam pitanje vezano za rezanje)...u principu situacija je slicna, nekoliko grana krecu sa istog mesta, pa zatim prazan prostor pa sledeca grupa grana....da li primeniti isti sistem?
 
Razmislja li neko o orezivanju kajsije ako se nastavi ovakvo vreme do polovine februara?
 
Ja nisam iskusan, ali kajsija se ne orezuje zimi, osetljiva je na mraz, ja ću moje da orezujem po potrebi tek kad krene proleće a i odmah posle ili za vreme berbe ako krene još vodopija...kupio sam i knjigu za orezivanje, samo da postignem još i nju da pročitam pa ću preneti mudre reči i ovde :D



Naredni postovi prebačeni u: http://poljoinfo.com/showthread.php?830-Voćarstvo-literatura-i-linkovi
 
Poslednja izmena od urednika:
Kolege da li se spremate za orezivanje voća? Ja ću ovih dana da pripremim male Kukerice, radikalke Castelari i malu testericu pa gledati na lijepe dane sa povoljnom temperaturom da krenem sa rezidbom. :)
 
Da ne bude zabune, vi krećete sad jer imate mnogo voća, u principu je bolje još malo sačekati zbog mrazeva? Koje vrste voćaka orezujete? Da li su to starije voćke, nisu mlade kojima formirate krunu?
 
Male kukerice i Felco 7 spremne. Testerica razmetnuta, naoštrena. Radikalke Love 100 spremne, malo dotegnute, kad se kontrapodloška istroši, ista će biti zamenjena. Fale mi samo teleskopske makaze od par metara dužine. Koštaju po 90e, a nešto mi se baš i ne daju toliki novci za to, jer sigurno je da one same sebe ne mogu otplatiti!
Pre same rezidbe valja napraviti dobar plan rezidbe, odrediti oštrinu i način rezidbe, zavisno od voćne vrste!
 
Ljudi treba mi mala pomoc oko ove dve mlade vockice tresnje , posadnjene su u 11 mesecu 2010 godine i sad su stare godinu dana i zanima me sta radim sa ovim grancicama , dal da ih prikracujem ili povijam ili da ne diram nista ,ja se slabo razumem oko orezivanja i nebi da mi i ovo voce posle bude ruzno ,lose razgranato i previse ode u visinu jel sam u startu pogresio oko orezivanja.

http://imageshack.us/g/252/tresnja1.jpg/
 
Nešto ti je slab porast a kažeš da je posađena pre godinu i kusur? Ovako kako ti sad izgleda moraćeš da primeniš vazu kao uzgojni oblik. Znaš kako po meni bi trebao da po kretanju vegetacije odneguješ po jedan mladar na vrhovima tih ramenih grana i da odneguješ jedan ili dva mladara na svakoj od te tri ramene grane. Baci joj tamo u februaru mesecu nekog azotnog đubriva i ako imaš stajnjaka i to joj baci.
 
ja imam boskovu bocicu u vocnjaku, posadjena je kao oprasivac (i santa marija)
kalem na podlozi divlje kruske sadio sam 4 metra razmak izmedju redova i 2 metra sadnica od sadnice u redu.
posto sam je posadio u tim dimenzijama orezivacu je "vretenasti zbun"
 
Takođe kao i kolega @bosanac, i ja sam krenuo ovog vikenda sa orezivanje šljive. Vrijeme idealno, suvo, oko 10tak stepeni, mali povjetarac. Pošto je prošle godine u ovo doba bilo radikalnije rezanje, a tokom sezone 2011 zelena rezidba odrađena na vrijeme i kako treba, sad nema mnogo posla. Najviše skidanja mladara sa vrhova krošnje. Voćnjak odlično djeluje, i ako godina i vrijeme bude kako treba, mogla bi sezona biti odlična i rekordna. :)

Oktopod, u pravu si, ne treba još žuriti ako je manji broj stabala, ali ako je veći broj mora se na vrijeme krenuti da bi se stiglo. Koštičave za razliku od drugih voćnih vrsta je bolje rezati kad otopli tj. početkom marta. Jedan od razloga koje sam ponekad čuo je prost, valjda zbog uglavnom "veće" bujnosti veći su i rezovi (gledano na površinu reza), pa da zbog ekstremno niskih temperatura nebi došto do smrzavanja. Ali sumnjam u taj razlog jer ja već godinama orezujem u ovo doba i nema nikakvih posljedica, a naravno ponekad se dešavaju i veći rezovi kad se uklanjaju tro i višegodinje grane iz krošnje. Takve rezove uglavnom premažem kalem voskom kad se završi orezivanje.

misoo83, kao što kaže kolega @Deran, vaza bi mogla odgovarati.
 
evo kako smo mi radili djelimičnu rekonstrukciju voćnjaka. zasad šljive star 8 godina ali dosta zapušten. slike su iz 2011.god. čeka nas posao i ove godine.


 
Poslednja izmena:
Gornji dijelovi krošnje su baš kritični, ali ne izgleda loše i da se to dotjerati u dvije godine da baš bude kako treba. Dobar posao Voć@r!
 
Bome, gore će radikalno morati da se radi, poizbacivati sve te jake grane. I dobra zelena rezidba! Samo napred, kolega!
 
Nazad
Vrh