Orezivanje voća

Razlika između poboljšane i obične piramidalne (kombinovane) krune je u tome što obična ima na kraju provodnicu a poboljšana završava na naj slabijoj bočnoj grani
To je jedina razlika :cao:
 
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=hQnAcRtXOuc&feature=related[/youtube]

Zimska rezidba, po sistemu svaka druga ! :haha:
 
Dragojlo je napisao(la):
Ovo je jaca rezidba po sistemu do zemlje :haha: :haha:

Ali s razlogom je odrađena takva "rezidba". Razmak unutar reda je bio 2 m, a sad je 4 m. Imali su problema u proizvodnji pa su odlučili izvaditi svaku drugu sadnicu. Kamo sreće da su sadili na 3m jer je sada 4 m velik razmak unutar reda, al šta je tu je.

Jedna slika iz tog voćnjaka.



Uploaded with ImageShack.us
 
@Becarina...ma jasno je kao dan,malo se salim...sada je bombona... i dalje moze "ostara rezidba",ako su "daloko 4m"...da ne teraju u visinu,kao metle "gradinare",a ako ode iznad 2.5m moraju da zovu "alpiniste" za branje,i uopste odrazavanje...Za 10 godina,a sada sigurno ima 6-7godina,ode on ispod "Himalaja".. mozda gresim..jbg kod nas u Sumadiji maksimalna visina je oko 2.5-3m i 50-60 kg po stablu...bez "alpinista",sto se tice radne snage..
 
ironman
aj ne mlati praznu slamu. Kad budes u praksi uradio nesto vise, javi se. Citati knjigu i rezati vocnjak, ni blizu nije isto.
Eo ja danas zavrsih rezidbu kruske u vocnjaku koji odrzavam, 3.3ha. Danas malo odmora, pa nastavljamo dalje.
Zato, matori, bolje se lati makaza, nego sto okolo izigravas budalu. I briga me ko sta pise, znam sta valja, sta donosi ::novac:: :D :D :bravo:
Sve ostalo nije toliko bitno! :ppozdrav:
 
i ja zavrsio u pon moju rezidbu(sljiva ,c rodna)i mogu vam reci svaka god sve teze sve vise zelene mase ali jeb.ga ima tu i dobrih stvari malo sunce- malo komsinica,,ej ajd malo odmori evo stavila sam kafu i,,malo po malo ja orezah sada cekam da prodje ova kissa pa da prskam,, fruti nemoj da se ljutis mlad si ja se na ovom forumu peglam sa takvima stalno i takvih teoreticara mi je pun ,,sesir ja sam zbog takvih napustio forum ,,sve o vinu,, jer ima ih koji samo pametuju a kad ih ja upitam jel prijatelju koliko ti imas rakije ,,a on kaze da to nema veze,,,i tako ne obaziri se na to osim sto se obazires na to ko radi nedeljom ili je to zezancija jer za seljaka je nedelja kad ne radi a nema veze koji je dan kad se mora mora se ,poozzzz
 
ko krese kod komsinice? mada bi i ona mogla malo pomoci u kresanju i prskanju a ne samo da lezi i ceka :sta: molim vas nemojte se prepirati :D
 
@provec upravo tako nedelja jeste dan za odmor, ali kada se ima posla koji mora da se završi kao što je orezivanje nema odmora ! ::namigivanje::
 
Bećarina pusta je napisao(la):
Dragojlo je napisao(la):
Ovo je jaca rezidba po sistemu do zemlje :haha: :haha:

Ali s razlogom je odrađena takva "rezidba". Razmak unutar reda je bio 2 m, a sad je 4 m.
Jeste sa razlogom ali nekoga sad treba pitati sto je tako zasadio.
Koliko su kostale te sadnice, koliko kosta sad ovo secenje, koliko ce sad kostati borba protiv izdanaka, koliko vadjenje panjeva ili koliko ce ti panjevi smetati pri obradi a sve je to stajalo tamo tek nekoliko godina i donelo rod par godina.
I verovatno je da se taj "strucnjak" ponosio rezultatima jer sigurno jeste imao vise po jedinici povrsine jer je imao veci broj stabala.
A covek slusao mudrolije o obaveznoj gustoj sadnji jer je to zaboga moderno, intenzivno, savremaneo i sta sve nece izmisljati. Sve koji kazu manite se mode u biologiji smatraju konzervativnim neznalicama.

Dobro je da je ovde postavljen taj snimak.


Koja bi bila razlika?

Radi se o kotlastoj i poboljsanoj kotlastoj kruni.
Najcesce se to primenjuje kod breskve a razlika je sto se pri formiranju ramenih grana (najcesce, skoro iskljucino 3) izmedju njih ostavlja veci razmak nego kod obicne kotlaste. ostavlja se razmak i do 15, 20 cm od jedne do druge a kotlasta se formira tako sto se izaberu tri dobro razvijena okca, najcesce susedna i sva tri se uzmu za formiranje ramenih grana.


FruitBoy
Sve ostalo nije toliko bitno!

Pa ako ne smatras bitnim sto se petljas u nesto sto ne znas?
Ako ti nije bitno nemoj tvrditi da nesto znas i to jos tetralno se zahvaljujuci na najavi i prilici da eto objasnis puku, ti veliki.

I ta tvoja fascinacija povrsinom od 3,3 ha govori o tebi dosta.
Mnogo vise ja od toga odrzavam, mnogo vise.

I decace samo da znas, internet je cudna stvar, nikad ne zans ko sve cita ono sto ti pises i zato pisi samo ono sto znas a mani se onoga sto znas da ne znas, a ti sigurno znas da o vocarstvu uzasno malo znas.
Ta tvoja iluzija da si uspeo nekog da prevaris kako si neki strasno veliki znalac se uvek moze vrlo brzo rasprsiti ko mehur od sapunice jer tvoje "znanje" je plitko i svakome ko je prosecno informisan o vocarstvu je veoma lako da to i pokaze samo treba da ga ne mrzi da to uradi.

Hvali se da imas dosta posla, to je lakse poverovati i teze demantovati, a nemoj se hvalisati kako nesto znas jer se vidi da ne znas.
 
Polako ljudi spustite loptu, i nije ovo nesto za vaša prepucavanja, imate pp, tel, e-mail pa sredite to ko koliko zna, zaista mi ostali ne treba ovo da čitamo, jer nas apsolutno ne zanima, i pazite na :off_topic:, sada sam i ja morao u njega ! ::lose::
 
matke. je napisao(la):
Polako ljudi spustite loptu, i nije ovo nesto za vaša prepucavanja, imate pp, tel, e-mail pa sredite to ko koliko zna, zaista mi ostali ne treba ovo da čitamo, jer nas apsolutno ne zanima, i pazite na :off_topic:, sada sam i ja morao u njega ! ::lose::
Nije prepucavanje vec argumentovanje onoga sto pisem.
A nesto nisam video da ti je zasmetalo kad si citao licne uvrede na moj racun?
 
@ironman: Gusta sadnja je išla na nagovor osobe koja je prodala sadnice. Mislim da detalje netrebam objašnjavat, odnosno zašto se onda išlo na veći broj sadnica po jedinci površine.

Uglavnom promašena investicija. ::lose::
 
Bećarina pusta je napisao(la):
@ironman: Gusta sadnja je išla na nagovor osobe koja je prodala sadnice. Mislim da detalje netrebam objašnjavat, odnosno zašto se onda išlo na veći broj sadnica po jedinci površine.

Uglavnom promašena investicija. ::lose::

E to je to.
Ma becarino pusta, upravo o tome sam ovde pisao i bio bas iznapadan i proglasavan staromodnim a bas to sam potencirao.
Rasadnicaru je bolje da proda duplo vise nego duplo manje sadnica, a sve sto treba da uradi je da ubedi onog koji kupuje da je sad takva moda.
 
@ironman druže nemoj da misliš da ja imam nešto protiv tebe ili bilo koga na forumu, cenim svakog člana podjednako, sa par izuzetaka, sa kojima sam baš dobar i kojima uvek mogu da se obratim za pomoć ! Nisam gledao postove namenjene tebi, samo vam kažem kao kolega da prestanete, vidim da dosta znaš, bolje reci još nešto, što nekome nije jasno, ima dosta tema i pitanja o voćarstvu koja nisu objašnjena ! :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh