Orezivanje voća

Ajde, budi se iz zimskog sna, pas te jebo lenji! :p :haha:

Makaze u ruke i udri. Hektari voćnjaka još treba da se orežu. Pa ne mogu sve ja da završim! :D
 
Ja sutra imam jos jabuke i kruske da uredim i zavrsio sam kod sebe... a onda ima granjna za izvoz, na gomilu i sibica kres :haha:

matke sta cekas nema vise zime, ja pre neiki dan se skocanjio ceo dan, nesmem da stanem inace cu da se zaledim, severac vetar je brijao samo tako, ali brijao sam i ja makazama sljive a i vreo caj iz termosa ::namigivanje::

P.S. caj me je odrzao :ppozdrav: :haha:
 
Mene je vino održalo, i održavaće me.

matke čeka zelenu rezidbu, draže mu je pivo da pije, da gasi žeđ! :haha: :haha: :haha:
 
Ja mislim sada kad ugreje da c ereci, a u nemogu izgore se cekacu malo da zahladi, ili cu izjutra i uvece kad je sunce slabo :haha: :haha: :haha:

Sutra da si se nacrto sa makazama ispod sljive ranke ::namigivanje::
 
Hahah koji ste likovi svaka čast, ismejah se hahah :haha:, sutra sam na faksu, a u petak ozbiljno planiram da startujem, nemam ja puno, planiram da završim kod sebe do utorka... Vi radite mnogo uslužno pa vas razumem, ja moram prvo da sklonim panjeve iz voćnjaka pošto je bilo i vađenja, pa kada uletim, ima da ih štrickam kao Miki Panjković ! :haha:
 
Mani se predavanja, reci Ceroviću, Papriću i kod koga već slušaš da oćeš da režeš i da ćeš na taj način najlakše naučiti. Ja prošle godine skoro 3 nedelje nisam dolazio na predavanja. Kad dođem na fax, dođem spreman za deljanje, samo se nađem sa ekipom i cepaj lutko! :udri: :udri:
 
Kajsije ne moram da orežem jer sam orezao u Avgustu i to je mišljenje moga rođaka.

Evo koga zanima kako to radi moj rođak kalemar, kako se vama čini?

Jabuke stare:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=72a_N6d6aFA[/youtube]

Trešnje Burlat, oko 4 godine (već orezivana pre jeseni prošle godine):

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=7upOMPjdeAk[/youtube]

Trešnja Burlat jednogodišnja:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=2q0U38tWdw8[/youtube]

Diskusija o moniliji:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=aMp5oxFNM5Y[/youtube]


I za kraj malo reklame, nadam se da nemate protiv, rođak je kalemar i prodaje sadnice, ne treba mu reklama, ima posla, više eto ako nekog zanima...kako izgledaju vremenom vidite na prethodnim videima :D

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=EXoslBcR-Z8[/youtube]
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=PDp5EA9e0w4[/youtube]
 
Ja ipak mislim da kajsija i sad treba da se reze, posebno, ako su to starija stabla!
 
Pa možeš da vidiš na ovim videima okolo te kajsije, ovo im je četvrta peta godina, a ove starije što imam si u pravu da bih mogao malo da ih prozračim...
Nego jel lepo orezao gledajući po videu, ja verujem da jeste, nego zbog ostalih koji ne znaju a budu gledali ove snimke?
 
Danas je sve prštalo od orezivanja :D, jutros od 7 h, a dan kao izmišljen....sutra sadnja još 8 šljiva pa za sredinom nedelje prskanje...
 
255q4bn.jpg

Kaludjerka 2008. god. orezana
33ojtsj.jpg
 
@matke
i ti si našao nedeljom da radiš, mislim stvarno!


@markodim

Svaka čast za krušku, extra je!
 
Ponovo bih vas, kolege forumaši, zamolio za mišljenje o orezivanju, ovog puta kajsije.
Radi se o NS rodnoj (i 5 kom. mađ. najbolja, zbog oprašivanja.
Naime, radio sam prvo rezanje po uputstvu iz nake knjižice iz serijala poljoprivredne biblioteke.Sledeće godine sam dogovorio sa jednim momkom koji poznaje tehniku orezivanja da mi dođe oblikovati krunu po PS-u.Međutim on nije došao a ja ček'o, ček'o... i nisam orezao.
To je razlog što voćke izgledaju kao na slici.E sad se treba vaditi iz nevolje...
Orezao sam jednu za probu i nadam se da ćuete mi pomoći :cao:
2rppclg.jpg

dwtlco.jpg

Molim vas da me posavtujete i o terminu u kom treba raditi orezivanje.
Hvala unapred :bravo:
 
Vreme za rezidbu ti je sada pred kretanje vegetacije kada su prosli jaci mrazevi...

Niej lose orezano, samo treba da se odlucis za uzgojni oblik da ili piramida ili vaza, ako piramida onda mislim da ovu vodilju teba da izolujes bolje, ove ramene grane vrhoven njene takodje da izolujes od konkurentskih letorasta da ih izbijas do sonove...

Vodi racuna da kajsija radja na kratkim mesovitim grancicama, njih ostavljas nikako ih ne prikracuj samo mozes do sonove izbiti...

Dok svrati kolega fruitboy one ce ti potanje pojasniti ja nemam velikog iskustva sa kajsijom.

:ppozdrav:
 
Kolega Dragojlo, hvala na sugestiji. :D
Pa vidi ovako. U principu dobro je odredjena rezidba, s tim da nemas jasno definisanu situaciju vezanu za uzgojni oblik.
Prirodna tendencija NS rodne je da formira piramidalnu krunu, tako da mislim da od istog ne treba da odustajes.
Mislim da moras malo bolje da oteses vodilju, da na njoj budu samo kratke rodne grancice i da ti vrh bude sto slobodniji, jer pod teretom roda on ce se saviti i nastace deformacija uzgojnog oblika. Pod piramidalnom krunom se podrazumeva da imas 3 sprata, nekad i 4. Ja sam malo odstupio od te teritorije, tj pravim ostru granicu medju spratovima, uvek gledam da ostavim neki manji prirast izmedju onih velikih grana na kojima se nalazi velika vecina roda. Gornje spratove nemoj tako ostro orezati, ostavi da i gore bude roda. Te gornje grane moraju da budu krace, da ne bi bilo pojave samozasenjivanja, tj da donje grane ne bi oskudevale u svetlosti.
Ako ikako mozes uradi savijanje grana koje si ostavio, tj da ih dovodes u sto horizontalniji polozaj, nekih 60-65 stepeni u odnosu na vodilju. Na taj nacin ces imati manje pucanje grana, a time i manju pojavu rana i mogucnosti kojekakvih zaraza. Posto imas svega nekoliko stabala, prilikom zrenja, ako se jako saviju podupri ih necim da ne dodje do pucanja.
Ako treba jos nesto, pitaj! :D :ppozdrav:
 
Ok :D uglavnom sam razumeo.
Samo ima 40+5 komada, nisam se dobro odrazio ::namigivanje::
Iskoristiću vašu dobru volju za savetovanje :D
Hvala još jednom :cao:
 
Mislim da si malo pobrkao, postoji piramidalna i poboljsana piramidalna kruna. Vaza je isto sto i kotlasta kruna.
Sustinske razlike izmedju piramidalne i poboljsane piramidalne krune nema, samo kod poboljsane grane treba da su malo razvedenije i da ne postoji ostra granica medju spratovima.
Post je spojen: [time]1300205988[/time]
_________________________________________________
Kompaj
Samo rokaj, prijatelju! :ppozdrav:
Pa na leto da se spremi kom za neku dobru rakijicu!
 
Čitam iz knjige ali nije detaljno objašnjeno: "postoje dva oblika kotlaste krune i to: obična i poboljšana." ( M. Šoškić, Savremeno voćarstvo )

Kotao i vaza mu dođu na isto, to sam skapirao. :D
 
FruitBoy je napisao(la):
Pod piramidalnom krunom se podrazumeva da imas 3 sprata, nekad i 4.

Ovo neka nova teorija?

Sustinske razlike izmedju piramidalne i poboljsane piramidalne krune nema, samo kod poboljsane grane treba da su malo razvedenije i da ne postoji ostra granica medju spratovima.

Hehe


ziv mi bio decko ali ovo veze sa zivotom nema.

Čitam iz knjige ali nije detaljno objašnjeno: "postoje dva oblika kotlaste krune i to: obična i poboljšana.

Postoje.
 
Nazad
Vrh